Zaprawa klejąca do płytek ceramicznych – ile jej używać?

Opinii 3

Po wyborze płytek ceramicznych przychodzi czas na zakup zaprawy klejącej do płytek. O ile z określeniem ilości okładziny nie powinniśmy mieć problemu, to już kalkulacja zużycia kleju do płytek jest nieco trudniejsza, gdyż pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Producenci oferują wiele wariantów zapraw klejowych – ich wydajność jest inna i przeznaczone są one do różnych zastosowań.

Zanim zaczniesz kleić płytki, czyli pierwsze kroki

zaprawy klejące do płytek

Przed przystąpieniem do klejenia płytek, warto poświęcić trochę czasu i policzyć, ile kleju będzie nam potrzeba. Unikniemy w ten sposób niemiłej niespodzianki, gdy zabraknie nam zaprawy klejącej – nie będziemy musieli przerywać pracy i jechać do sklepu po dodatkowe opakowanie.

 

Szacunkowe obliczenie zużycia kleju spowoduje również, że nie kupimy go za dużo, nie będziemy mieli więc problemu ze zwrotem nadwyżki.

 

 

Jaka szpachla będzie idealna do kleju?

Zaprawę klejącą rozprowadza się na powierzchni za pomocą szpachli ząbkowanej. Powinna być ona dobrana do rodzaju powierzchni i wielkości klejonych płytek tak, aby po sklejeniu płytki z podłożem cała płytka była pokryta klejem.

 

Do nanoszenia zaprawy klejowej czy kleju do płytek najlepiej używać szpachli zębatej o wysokości zębów równej dwukrotnej grubości warstwy klejącej. Na przykład szpachla o zębach wysokości 10 mm umożliwi uzyskanie grubości warstwy klejącej równej 5 mm.

 

 

Klej do płytek – sprawdź co wpływa na jego zużycie

klej do płytek

Wpływ na zużycie kleju ma wielkość i rodzaj płytek. Ze względu na ciężar oraz większą powierzchnię klejenia płytki większego formatu wymagają mocowania grubszą warstwą. Oznacza to, że na 1 m2 trzeba będzie zużyć więcej kleju niż do mocowania płytek o mniejszym rozmiarze.

 

Ponadto w przypadku słabo chłonnych powierzchni okładzin należy stosować tzw. metodę kombinowaną (metodę podwójnego smarowania) – spodnią stronę płytko smarujemy dodatkowo cienką warstwą kleju. Jest to jednoznaczne ze zwiększeniem zużycia zaprawy klejącej w porównaniu z tradycyjną metodą klejenia.

 

Kalkulując ilość zaprawy klejowej pod uwagę powinniśmy wziąć także rodzaj podłoża. Każda zaprawa ma inne przeznaczenie i inną grubość warstwy klejenia, dlatego też różne jest zużycie klejów do płytek.

 

Na przykład, do przyklejenia 1 m2 okładziny na tarasie będziemy potrzebowali więcej kleju niż do wykonania tej samej pracy wewnątrz domu. Wynika to m.in. z faktu, że przyklejenie płytek na tarasie czy balkonie zawsze wymaga stosowania metody kombinowanej – czyli potrzebna będzie większa ilość zaprawy klejowej. Ważny jest również sposób przygotowania podłoża. Pęknięcia, nierówności, wypukłości i wgniecenia zwiększają zużycie zaprawy klejowej – czyli im podłoże lepiej wyrównane, tym zużycie kleju będzie mniejsze.

 

Także warunki pogodowe mają wpływ na zużycie kleju. Płytki można układać w temperaturze od 5 do 40oC, jednak ideałem jest 19-22oC. Im temperatura wyższa, tym więcej wody odparuje z powierzchni kleju, a to zwiększa jego zużycie. Czynnikiem wpływającym na zużycie zaprawy klejowej są również umiejętności wykonawcy. Im bardziej doświadczona osoba układa płytki, tym mniej ruchów wykonuje. Osoba niedoświadczona podczas tej pracy może naruszać technologię, co prowadzi do większego nakładu materiałów.

 

 

Zużycie zaprawy – sprawdź jak to obliczyć

Aby policzyć, ile kleju musimy kupić, możemy skorzystać z poniższej tabeli.

 

* do wyliczeń przyjmujemy zawsze dłuższy bok płytki jeśli jej boki nie są równe


** do rozprowadzania kleju używa się pacy zębatej. Wymiar zębów dobieramy do wielkości płytki

 

Podane w tabeli wartości dotyczą 1 m2 powierzchni, na której będą układane płytki. Aby wyliczyć całkowite zużycie kleju, musimy odczytaną z tabeli wartość pomnożyć przez powierzchnię w m2. Pomocnym narzędziem jest również kalkulator zaprawy klejoweej do płytek opracowany przez ekspertów Leroy Merlin.

https://www.leroymerlin.pl/porady/kalkulatory/kalkulator-zaprawy-klejacej-do-plytek,k4.html

 

 

Uwaga!

Zużycie zaprawy klejącej do płytek w niektórych przypadkach może odbiegać od wartości podanych w tabeli czy wyliczonego wyniku. Uzyskane dane należy traktować jako szacunkowe, gdyż w dużej mierze zużycie kleju do płytek zależy to od stanu podłoża, na które będzie przyklejana okładzina ceramiczna (przy nierównym podłożu, lub lekko krzywej ścianie wykonawcy często niwelują różnicę nakładając nieco grubszą warstwę kleju), od odpowiedniego doboru pacy zębatej do rozprowadzania kleju. Należy również pamiętać o przestrzeganiu norm podanych przez producenta.

Dodano: 01-03-2012