Zamki do drzwi

Opinii 20

Zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo domu i mieszkania. Zamki do drzwi stanowią główne zabezpieczenie naszych czterech kątów przed potencjalnymi włamywaczami.

RODZAJE ZAMKÓW

ZAMKI WPUSZCZANE

Zamki wpuszczane są montowane wewnątrz drzwi. Umożliwiają założenie klamek wyposażonych w dekoracyjne szyldy różnego typu.

 

Zamek wpuszczany jest wyposażony w zatrzask uruchamiany przez półobrót klamki lub zasuwę uruchamianą kluczem.

 

Różne rodzaje zamków wpuszczanych


 

a) zatrzask uruchamiany półobrotem klamki. Bez otworu

 

b) zasuwa uruchamiana kluczem. Klucz prosty

 

c) z blokadą (do łazienki)

 

d) wkładka cylindryczna z kluczem płaskim

 

ZAMKI WIELOPUNKTOWE

Dużą zaletą zamków o kilku zasuwkach jest możliwość uzyskania zamknięcia w kilku punktach, przy użyciu jednego tylko klucza.

 

Aby zamek o kilku ryglach (wielopunktowy) był dobrym zabezpieczeniem, najlepiej, by drzwi były pełne - przed zakupem zamka dobrze jest to sprawdzić. Zamki wielopunktowe nazywamy również skrzynkowymi.

 

Zamki wielopunktowe nazywamy również skrzynkowymi.

 

 

Części składowe zamka wielopunktowego wpuszczanego


 

Zestaw do montażu składa się z zamka, szyny i prowadnicy szyny lub opaski, blach czołowych i wzmocnień zawiasów (w wybranych modelach)

 

Określenia techniczne:

 

1. blacha czołowa: element montowany na ramie drzwi w który wchodzi rygiel zamka.
2. rygiel: ruchoma część zamka wchodząca w otwór blachy czołowej i unieruchamiająca drzwi.
3. czoło: frontowa część zamka
4. zapadka: element z boku zamka, wprawiający rygiel w ruch

ZAMKI WIERZCHNIE

Niektóre drzwi nie nadają się do montażu zamka wpuszczanego (np. są zbyt cienkie), wtedy trzeba założyć zamek wierzchni, dający taką samą gwarancję bezpieczeństwa. Ten typ zamka możemy zastosować do starych drzwi lub drzwi tradycyjnych, albo też, gdy wymieniamy stary zamek wierzchni, który nie działa.

 

Gdy wymieniamy zamek, należy zmierzyć wymiary starego modelu. Pozwoli to na wybranie zamka identycznego lub większego, co umożliwi nam zamaskowanie poprzednich otworów w drzwiach.

 

Zamki wierzchnie tradycyjne


 

Zamki oszczędnościowe


 

Zamki te są często stosowane w hotelach lub biurach, ze względu na estetykę i wytrzymałość.

RODZAJE WKŁADEK CYLINDRYCZNYCH

WKŁADKA CYLINDRYCZNA ZAMYKANA Z OBU STRON

Wkładka cylindryczna zamykana od wewnątrz i z zewnątrz na klucz. Bez względu na klasę bezpieczeństwa wkładki, wkładka cylindryczna zamykana z obu stron zapewnia lepsze zabezpieczenie, szczególnie w drzwiach oszklonych. Nawet po zbiciu szyby włamywacz ma do czynienia z przeszkodą porównywalną z zamkiem.

 

Wkładka cylindryczna zamykana z obu stron


 

WKŁADKA CYLINDRYCZNA ZAMYKANA Z JEDNEJ STRONY Z POKRĘTŁEM

Wkładka cylindryczna zamykana od wewnątrz pokrętłem a z zewnątrz kluczem. Należy unikać tego rozwiązania w drzwiach oszklonych, gdyż łatwo od wewnątrz otworzyć zamek nie posiadając klucza.

 

Wkładka cylindryczna z pokrętłem z jednej strony


 

WKŁADKA CYLINDRYCZNA ZAMYKANA Z JEDNEJ STRONY

Wkładka cylindryczna zamykana tylko z zewnątrz przy pomocy klucza. Nadaje się do drzwi w pomieszczeniach, w których nie ma potrzeby zamykania od wewnątrz, takich jak piwnice czy schowki.

 

Wkładka cylindryczna zamykana z jednej strony


 

BEZPIECZEŃSTWO

ZABEZPIECZENIA WKŁADEK CYLINDRYCZNYCH

Poziom zabezpieczenia zamka w drzwiach zewnętrznych jest związany z wkładką cylindryczną. Im więcej wkładka ma zapadek, tym trudniej jest ją otworzyć wytrychem.

 

SCHEMAT ZABEZPIECZEŃ WKŁADKI CYLINDRYCZNEJ

Wkładki cylindryczne mogą być wyposażone w zabezpieczenia zapewniające ochronę przed otwarciem wytrychem, przewierceniem i wyłamaniem

 

Schemat techniczny wkładki cylindrycznej


 

ZABEZPIECZENIE PRZED PRZEWIERCENIEM

Dodanie elementu obracającego się ma na celu zabezpieczenie zapadek cylindra przed przewierceniem. Element ten sprawia, że wiertło obraca się nie zagłębia się w cylinder w czasie wiercenia.

 

ZABEZPIECZENIE PRZED OTWARCIEM WYTRYCHEM

Im bardziej technologia cylindra jest skomplikowana (zapadki, pompy) tym otwieranie wytrychem jest trudniejsze i długotrwałe. Proces ten uniemożliwia otwarcie drzwi specjalnymi narzędziami na wyczucie.

 

ZABEZPIECZENIE PRZED WYŁAMANIEM

Wkładka cylindryczna, która wystaje z drzwi, może być uchwycona dużymi cęgami, pociągnięta i złamana w środku. Aby temu przeciwdziałać jest ona wzmocniona specjalnym zabezpieczeniem przeciw wyłamaniu.

 

RODZAJE KLUCZY DO WKŁADEK CYLINDRYCZNYCH

 
1. klucz płaski ząbkowany
2. klucz płaski frezowany
3. klucz okrągły

ATESTY

Na rynku można spotkać dwie grupy zamków: z atestem oraz te, które nie zostały poddane procedurze certyfikacji. Polski Komitet Normalizacyjny po przeprowadzeniu badań kwalifikuje zamek do jednej z pięciu klas, przy czym 1 to najgorsza klasa a 5 najlepsza. Poniższa tabela w skrócie obrazuje najważniejsze parametry zamków i ich przydział do klas.

 

 

 

ZANIM KUPISZ ZAMEK

Przed nabyciem zamka należy sprawdzić:

 

KIERUNEK OTWIERANIA DRZWI

 

GRUBOŚĆ I WYSOKOŚĆ DRZWI

Nie zawsze jest możliwość dopasowania danych drzwi do otworu w którym będą montowane. Gdy zamierzamy kupić drzwi przesuwne najlepiej zwróćmy się do sprzedawcy Leroy Merlin.

 

WYMIAR I KSZTAŁT ZAMKA

 
1. Naroża czoła prostokątne
2. Naroża czoła zaokrąglone
3. Należy zmierzyć odległość między otworem na klamkę, a środkiem otworu na zamek (wymiar A na rysunku, standardowe wymiary 60, 72, 90 mm) oraz odległość między otworem na zamek a krawędzią drzwi (wymiar B, standardowo: 40, 45, 50, 55, 60 mm)
Dodano: 01-03-2012