Zadbaj o temperaturę, wentylację, wilgotność i oczyszczanie powietrza w domu zimą

Opinii 0

W okresie jesienno-zimowym dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych; Nie tylko dlatego, że pogoda nie sprzyja spacerom czy aktywności na świeżym powietrzu. Mieszkańcy miast i miasteczek doskonale wiedzą, że jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia, a poziom zanieczyszczenia przekracza dopuszczalne normy. Dużo czasu spędzamy więc w „pod dachem” w biurach, sklepach, klubach i własnych domach. Mamy niewielki wpływ na jakość powietrza jakim oddychamy w obiektach użyteczności publicznej. Możemy jednak zadbać, aby nasze mieszkanie było zdrowe. Pomogą nam w tym nowoczesne urządzenia, materiały wykończeniowe i rośliny.

 

Jeśli chcemy, aby nasz dom był zdrowy, przede wszystkim zadbajmy o prawidłową wentylację pomieszczeń, temperaturę i poziom wilgotności.

Regulacja temperatury w domu

regulacja temperatury w domuZainstalujmy nowoczesne regulatory (termostaty ręczne lub elektroniczne) ułatwiające utrzymanie zimą właściwej temperatury w domu. Temperatura powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb (stylu życia, wieku, aktywności fizycznej itp.) oraz charakteru pomieszczenia. W pokojach dziennych nie powinna być wyższa niż 21-22oC, w kuchni 19-20oC, w sypialni 17-19oC. Jedynie w łazience optymalna temperatura może wynosić ok. 25oC. Wyższe temperatury pomieszczeń bardziej odpowiadają osobom starszym i dzieciom. Warto na to zwrócić uwagę. Z kolei osoby aktywne, pracujące fizycznie lepiej się czują w pomieszczeniach chłodniejszych.

 

Regulacja temperatury za pomocą termostatów nie tylko pozwoli uzyskać optymalną temperaturę. Przyniesie także wymierne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie. W tygodniu, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkołach i przedszkolach i praktycznie przez cały dzień nikogo nie ma w domu, warto zmniejszyć temperaturę do ok. 16oC. W weekendy możemy ją podwyższyć zgodnie z naszymi preferencjami.

 

Stosujmy zdrowe, atestowane materiały wykończeniowe: cegłę, wełnę, bawełnę, drewno, szkło itp. Wyeliminujmy straty ciepła, uszczelniając okna i drzwi. Szybko zauważymy wymierne korzyści; niższe rachunki i lepsze samopoczucie domowników.

 

 

Jak ogrzać dom zimą?

ogrzewanie domu zimąWybór odpowiedniego urządzenia do ogrzewania domu jest poważną decyzją, której skutki odczujemy przez lata. Gdy planujemy budowę domu lub jego modernizację przeanalizujmy różne sposoby ogrzewania i wybierzmy możliwie najbardziej ekonomiczne i najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Weźmy pod uwagę koszt, wydajność, parametry techniczne urządzenia i instalacji grzewczej oraz eksploatacji. Często o tym zapominamy. Do wyboru mamy wiele różnych systemów i sposobów ogrzewania domu, a każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 

Jeśli ogrzewamy dom piecem dwufunkcyjnym stosujmy paliwa najmniej szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Unikajmy paliw stałych. W to miejsce wybierzmy pellet. Gdy planujemy kupno nowego pieca do domu wybierzmy model klasy 5. Co prawda będzie nieco droższy od pieca klasy 3 i 4 jednak jego efektywność cieplna jest dużo wyższa. W praktyce oznacza to niższe koszty kupna opału. Nigdy nie wrzucajmy do pieca śmieci i odpadów. Pomijając fakt, że jest to zabronione i szkodliwe dla środowiska naturalnego to narażamy swoje zdrowie i zdrowie naszych najbliższych. Tam gdzie to możliwe zainstalujmy piece zasilane gazem ziemnym lub pompy ciepła.

 

 

Wietrzenie i wentylacja domu zimą

wietrzenie i wentylacja domu zimąNajprostszym sposobem zadbania o dobrą wentylację w domu jest wietrzenie pomieszczeń czyli po prostu otwieranie okien. W zimie, aby nie narazić się na zbytnią utratę ciepła, lepiej wietrzyć mieszkanie częściej i krócej. W ten sposób wilgoć wydostanie się na zewnątrz, a suche powietrze przeniknie do wnętrza. Zapobiega to zbytniej wilgotności powietrza w domu, której oznaką jest parowanie szyb wewnętrznych, czyli tzw. kondensacja. Zbyt wysoka wilgotność powietrza ma negatywne skutki zarówno dla zdrowia ludzi, jak i stanu pomieszczeń.

 

Samo wietrzenie nie zagwarantuje właściwej jakości powietrza w domu. Równie ważny jest sprawny system wentylacji; naturalny lub mechaniczny (wspomagany przez elektryczne wentylatory). Bez względu na to, jaki system jest w naszym domu, powinien działać bez zarzutu. Nie powinniśmy zapominać więc o regularnych wizytach kominiarza, który sprawdzi skuteczność działania wentylacji w naszym domu lub mieszkaniu.

 

 

Optymalną jakość powietrza uzyskamy łącząc wentylację aktywną czyli wietrzenie pomieszczeń z wentylacją pasywną przez tzw. nawiewniki w oknach. Warto zatem, planując wymianę okien, zadbać o to, aby miały nawiewnik. Otwarcie klapy wentylacyjnej lub modułu wentylacyjnego umożliwia dopływ świeżego powietrza, nawet gdy okno jest zamknięte.

 

 

Najczęściej popełnianym błędem jest nadmierne uszczelnianie okien, zakrywanie i zaklejanie kratek wentylacyjnych. To szczególnie groźne w mieszkaniach, w których znajdują się piecyki gazowe lub kominki.

 

 

Nawilżanie powietrza w domu zimą

nawilżanie powietrza w domu zimąZbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze w domu jest równie niekorzystne dla naszego zdrowia i samopoczucia. O tym jak ważna jest prawidłowa wilgotność powietrza przekonujemy się zazwyczaj w zimie gdy grzeją kaloryfery. Łzawią nam oczy, piecze skóra, szybciej „łapiemy” infekcje.

 

Skutki przesuszonego powietrza odczuwamy gdy wilgotność wynosi poniżej 40%. Tymczasem zimą w zamkniętych pomieszczeniach może spaść nawet do 10%. W takiej sytuacji nie pomogą mokre ręczniki rozłożone na kaloryferach albo pranie rozwieszone w sypialni. Jedyny ratunek w nowoczesnych nawilżaczach powietrza. Warto o tym pomyśleć gdy mieszkają z nami małe dzieci lub osoby chore.

 

 

Jak rośliny wpływają na nasze zdrowie zimą?

kwiaty doniczkoweRośliny doniczkowe są naszym naturalnym sprzymierzeńcem w nawilżaniu i odświeżaniu powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza wtedy gdy nie możemy otworzyć okien. Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych roślin doniczkowych potrafi zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu. Najlepsze zdolności oczyszczania powietrza mają: bluszcz, lipka, paprocie, dieffenbachia, fikusy, skrzydłokwiat, sansewiera. Zaleca się 2-3 rośliny w doniczkach o średnicy 20-25 cm na pomieszczenie o powierzchni ok. 25 m2. Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w przesuszonych, klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych.

 

Wybrane gatunki roślin pochłaniają i neutralizują szkodliwe substancje np. trichloroetylen, formaldehyd, ksyleny, benzen, amoniak, których źródłem mogą być meble, kosmetyki, wykładziny, farby, dym tytoniowy itp. Rośliny poprawiają też jakość i wilgotność powietrza poprzez regulujący proces nawilżania oraz proces fotosyntezy w którym CO2 jest przekształcany w tlen.

 

Kilka odpowiednio dobranych i dorodnych roślin doniczkowych potrafi więc zmniejszyć stężenie substancji toksycznych w powietrzu i pomóc nam poprawić jakość powietrza jakim oddychamy. Najlepsze zdolności oczyszczania powietrza mają: bluszcz, lipka, paprocie, dieffenbachia, fikusy, skrzydłokwiat, sansewiera. Zaleca się 2-3 rośliny w doniczkach o średnicy 2-25 cm na pomieszczenie o powierzchni ok. 25 m2. Rośliny powinniśmy uprawiać nie tylko w domu, ale także w przesuszonych, klimatyzowanych pomieszczeniach biurowych.

 

 

Oczyszczanie powietrza w domu

oczyszczanie powietrza w domuTo że mamy bardzo zanieczyszczone powietrze już wiemy. Problem smogu w naszych miastach i miasteczkach nasila się dramatycznie w sezonie jesienno-zimowym. Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy staje się realnym zagrożeniem dla naszego zdrowia i jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Powinniśmy więc zadbać o jakość powietrza przynajmniej we własnych domach i mieszkaniach, aby uniknąć problemów z oddychaniem i innych komplikacji zdrowotnych. Problem ten dotyczy praktycznie każdego z nas. Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, starszych i dla małych dzieci. Jeżeli więc mieszkamy w okolicy, gdzie jakość powietrza jest bardzo zła powinniśmy pomyśleć o kupnie urządzenia do oczyszczania powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Takie urządzenie powinno być dostosowane do kubatury pomieszczenia i wyposażane w filtr HEPA.

 

Filtr powietrza HEPA jest wykonany ze spiekanego szkła i posiada pory wielkości 0,3µm, które zatrzymują większość zanieczyszczeń mechanicznych (99,97 %) znajdujących się w powietrzu oraz komórki grzybów, pierwotniaków bakterii i wirusy. Filtr składa się z trzech warstw; pierwsza pochłania zapachy, a pozostałe filtrują powietrze. Filtry HEPA wykorzystywane są m.in. w odkurzaczach i urządzeniach do oczyszczania powietrza niezbędnych w pomieszczeniach do pracy w środowisku jałowym lub w domach zamieszkanych przez alergików.

Dodano: 03-11-2017