Wytapetowana ściana. Jak ją odświeżyć?

Opinii 0

Tapeta to eleganckie, oryginalne i przykuwające uwagę wykończenie ściany, które może przykryć jej mankamenty i krzywizny. Tapeta będzie wyglądała efektownie tylko wtedy, gdy położono ją dokładnie i schludnie. Ważna jest też prawidłowa pielęgnacja. Odrywająca się, podarta i przetarta nie spełni swojej funkcji. Jak nie doprowadzić do takiego stanu i co zrobić, gdy tapeta się zniszczy?

Świeżo położone tapety w pokoju

Jak dbać o tapetę?

Każdy rodzaj tapety – papierowa, winylowa, z włókna szklanego – wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia z kurzu i zabrudzeń. Warto też na bieżąco sprawdzać, czy żaden element się nie odkleił lub poszarpał. Jak zadbać o tapetę, aby służyła przez lata? Należy wziąć pod uwagę kilka elementów.

Konserwacja tapety

Podklejanie — jeśli tapeta zacznie „odchodzić” od ściany w takim miejscu, że możliwe będzie podklejenie, należy zrobić to jak najszybciej, aby z biegiem czasu nie porwała się i nie wystrzępiła.

 

Impregnacja — aby zabezpieczyć tapetę przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, można pokryć ją specjalnym impregnatem do tapet. Nakłada się go przy pomocy pędzla.

Właściwa pielęgnacja tapet

Mycie — informacja o sposobie czyszczenia tapety oraz możliwości używania do niego wody powinna znaleźć się w opisie specyfikacji produktu. Jeśli dotarcie do niej jest niemożliwe, należy w mało widocznym miejscu przeprowadzić test. Wystarczy lekko przetrzeć powierzchnię wodą i odczekać, sprawdzając, czy nie pojawiły się plamy lub wybrzuszenia. Zazwyczaj tapety winylowe i z włókna szklanego są odporne na wilgoć. Do mycia wykorzystuje się tylko miękkie gąbki i szmatki oraz delikatne, przetestowane w wyżej wymieniony sposób, detergenty. Najbezpieczniejsze będzie mydło lub środki przeznaczone do czyszczenia tapet.

 

Odkurzanie — tapeta powinna być regularnie czyszczona z osiadającego kurzu za pomocą miękkiej ściereczki.

 

Usuwanie plam z tapet niezmywalnych — można w tym celu wykorzystać skórkę chleba. Wystarczy potrzeć nią zabrudzenia.

Renowacja tapety krok po kroku

Zrywanie starej tapety przy parapecie

Starą tapetę, której nie da się doczyścić wodą z mydłem, można jeszcze odnowić przy pomocy farby. Dzięki temu zyska nową jakość, odświeży pomieszczenie oraz w łatwy i szybki sposób zmieni jego charakter. Może okazać się, że zniszczenia są zbyt wielkie i będzie trzeba położyć nową tapetę. Jak przeprowadzić tego typu remont?

Jak malować tapetę?

Potrzebne narzędzia: wybrana farba, pędzel, wałek lub pistolet natryskowy, podkład malarski, folia malarska, taśma malarska.

 

Przed pomalowaniem całej tapety najlepiej wykonać test i nałożyć farbę tylko na niewidoczny, mały fragment. Następnego dnia wystarczy sprawdzić, czy warstwa nie odchodzi i nie łuszczy się. Można to zrobić np. przyklejając i odrywając taśmę klejącą. Do malowania będzie nadawała się raufaza, tapeta z włókna szklanego, winylowa oraz papierowa, jeśli tylko nie jest zbyt cienka.

 

Nie powinno się malować tapet, których powierzchnia jest znacznie uszkodzona, przetarta, naderwana, zatłuszczona i zabrudzona. Farba tylko podkreśli każdy defekt. Należy też pamiętać, że wytłaczany wzór po pomalowaniu może pozostać nadal widoczny.
Przed malowaniem trzeba odpowiednio przygotować podłoże: podkleić naderwane fragmenty, odkurzyć i umyć całą powierzchnię wodą z mydłem (jeśli rodzaj tapety na to pozwala), a następnie pokryć podkładem malarskim.

 

Farbę można nakładać przy użyciu kilku rodzajów narzędzi. Jednym ze sposobów jest malowanie natryskowe pistoletem, które pozwala na równomierne pokrycie ściany cienką warstwą. Jest to szczególnie ważne dla zachowania wytłaczanego wzoru na tapecie.
Najprostszym sposobem jest użycie pędzla. Odpowiedni będzie ten z krótkim syntetycznym włosiem. Gładkie tapety można malować z góry na dół, te z wypukłościami ruchami okrężnymi. Alternatywą jest wybór wałka: z długim włosiem do powierzchni z wypukłym wzorem, piankowego do pozostałych rodzajów tapet.

Jak położyć nową tapetę?

Kobieta kładzie tapetę w pokoju

Potrzebne narzędzia i akcesoria: wybrana tapeta, dobrany do jej rodzaju klej do tapet, pędzel ławkowiec, nóż do tapet lub nożyk introligatorski, długa linijka, stół, pojemniki lub wiadra na klej i wodę, miękka ściereczka, gąbka, nożyczki, poziomica lub pion murarski, gumowy wałek oraz szczotka do dociskania tapet.

 

Na wstępie należy dobrze przygotować ścianę: musi być oczyszczona nawet z najmniejszych resztek starej tapety, pyłu, kurzu i zabrudzeń, a do tego wygładzona. Stare powłoki można szybko usunąć, namaczając je i odrywając, a następnie używając nożyka do małych pozostałości. Następnie trzeba jeszcze całą ścianę umyć wodą z mydłem lub płynem do usuwania kleju. Może się też okazać, że ściana pod tapetą wymaga uzupełnienia ubytków. Niewielkie bruzdy można wypełnić przy pomocy tynku i szpachli. Potrzebny będzie też podkład gruntujący.

 

Kiedy podłoże przeschnie, można zacząć kładzenie tapety. Jaki klej do tapet wybrać? Uniwersalny dobrze przyklei raufazę i tapetę papierową, inne będą potrzebować silniejszego środka (kleje do tapet zazwyczaj są dobrze oznakowane, do jakiego rodzaju tapet są przeznaczone).

 

Sposób i miejsce kładzenia kleju również uzależnione jest od rodzaju wykończenia. Przy tapetach fizelinowych i winylowych często będzie można go nałożyć jedynie na ścianę. W innych przypadkach może być potrzebna warstwa kleju rozsmarowana na pasku wyciętej tapety.

 

Należy również rozrysować układ pasków tapety na ścianie, a następnie zacząć od brzegu pomieszczenia. Przy kładzeniu tapety, którą trzeba posmarować klejem, najlepiej po nałożeniu preparatu (przy pomocy szerokiego pędzla ławkowca) złożyć pasek tak, aby górna i dolna część zawijały się do środka. Dopiero po przyłożeniu go do ściany, należy najpierw rozwinąć jedną część i dokładnie ją przykleić. Później można rozłożyć fragment dolny. Całość docisnąć i wygładzić przy użyciu suchej ściereczki. Warto zwrócić szczególną uwagę na brzegi tapety, a przy klejeniu kolejnych pasów zadbać, by nie powstawały pomiędzy nimi nieestetyczne luki.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jak dbać o tapetę w kuchni?

- Tapety położone w kuchni zazwyczaj mają powierzchnię odporną na mycie, szorowanie i działanie środków chemicznych. Najlepiej regularnie je odkurzać, a przy większych zabrudzeniach przecierać gąbką z wodą i płynem do naczyń.

 

Czym pomalować tapetę?

- Na początku tapetę należy pokryć podkładem. Następnie można użyć emulsji lateksowej, która sprawdzi się przy starszych, bardziej zniszczonych powierzchniach. Tapety z włókna szklanego lub winylowe dobrze pokryją farby dyspersyjne.

 

Czy można przykleić nową tapetę na starą?

- Takie ułatwienie prac jest możliwe w przypadku, kiedy stara tapeta jest papierowa, bez wytłoczeń, ubytków i równo położona. Tapetę papierową można rozpoznać po tym, że po znaczeniu pozostaje na niej mokra plama.

 

Dodano: 26-03-2021
Uaktualniono: 26-03-2021