Wykładziny podłogowe - rodzaje, zastosowanie

Opinii 0

Zaletą wykładzin jest możliwość wykonania posadzki bez trudnych do utrzymania w czystości połączeń. Posadzki wykładzinowe są łatwe do ułożenia, pracę tę można wykonać samodzielnie niewielkim kosztem i nakładem pracy. Posadzka z wykładziny to sprawdzony sposób na szybki lifting wnętrz, warto ją również zastosować w mieszkaniach, o których wiemy, że nie są docelowymi. To również dobry pomysł na nowoczesną aranżację wnętrz domu i mieszkania.

WYKŁADZINY DYWANOWE

Wykładziny dywanowe mogą być wykonane z surowców naturalnych lub syntetycznych. Naturalne najczęściej wykonuje się z wełny, bawełny lub z łodyg agawy (sizalowe), kokosu czy z trawy morskiej. Do produkcji wykładzin wełnianych stosuje się wełnę owczą. Wełniane wykładziny są elastyczne i sprężyste, co ma istotne znaczenie, gdy będziemy stawiać na nich ciężkie meble.

 

Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, a pokrycia podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu: przy zbyt dużej wilgotności jej nadmiar jest przyjmowany przez włókna, zaś przy zbyt suchym powietrzu, zgromadzona wilgoć jest oddawana do otoczenia. Wełna to włókno miękkie w dotyku, a wyprodukowane z niego pokrycia podłogowe doskonale izolują pomieszczenia przed zimnem i hałasem.

 

Aby pokrycie podłogowe z wełny można było nazwać w 100% procentach ekologicznym powinno być zrobione na podkładzie z naturalnej juty oraz barwione naturalnymi substancjami. Wykładziny z sizalu nie powinno się układać w łazience lub kuchni, gdyż włókna agawy pod wpływem wilgoci mogą zmieniać kształt i rozmiar. Dlatego w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności lepiej zastosować wykładziny z trawy morskiej, które poza dużą odpornością na działanie wody, są trwałe i posiadają właściwości antystatyczne. Dodatkowo łatwo jest je utrzymać w czystości. Jednak w porównaniu do pokryć podłogowych wełnianych wykładziny z włókien roślinnych są zdecydowanie mniej przyjemne w dotyku. Najbardziej sztywna i kłująca jest wykładzina z włókien kokosu.

 

Do produkcji dywanów oraz wykładzin dywanowych wykorzystuje się również włókna sztuczne. To najczęściej poliamid, akryl oraz polipropylen. Wykładziny poliplopyrenowe i poliamidowe są niezwykle trwałe, odporne na zaplamienie oraz zabrudzenia i ścieranie. Poliamid nie gniecie się i nie wyciera, jest odporny na działanie grzybów, bakterii oraz moli. Polipropylen nie pochłania wody, jest odporny na chemikalia, a ponadto charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

 

Wykładzinę poza surowcem, z jakiego została wykonana może też wyróżniać rodzaj splotu i wysokość runa. Dużą popularnością cieszą się wykładziny shaggy. To tzw. włochacze – mają długi włos, są puszyste oraz bardzo ciepłe. Warto je wybrać do sypialni. Wykładziny pętelkowe warto zastosować w salonie. Oryginalną ozdobną fakturę tworzącą wzór daje splot typu scroll. Cięte runo (welur, saxon) ma dłuższy włos, kędziorkowe jest trwalsze. Włókno może być też mieszane (cięte i pętelkowe). Jakość wykładziny poznamy po ilości punktów pęczków na 1m² – im więcej tym ich jakość jest wyższa.

 

Warto też zwrócić uwagę na wagę 1m² wykładziny. Wynosi ona od 300 do 2500 g/m². Im wykładziny są cięższe, tym lepsze i droższe. Maszynowe tkanie oraz zastosowanie sztucznych włókien sprawiło, ze uzyskuje się wykładziny o ogromnej liczbie wzorów oraz faktur i kolorów.

 

Zwróćmy uwagę na spodnia warstwę wykładziny (podkład). Od niego zależy, na jakie podłoże wykładzina się nada. Podkład z gąbki (pianki) sprawdzi się na podłożu z betonu, z juty (coraz częściej sztucznej) można stosować np. na ogrzewanie podłogowe. Najbardziej uniwersalne są produkty z podkładem filcowym – mogą być stosowane na każde podłoże.

 

Standardowa szerokość wykładzin dywanowych wynosi 4 m. W sklepie można zamówić jej przycięcie, a nawet wycięcie z niej wzoru. Jeśli zamierzamy samodzielnie docinać wykładzinę, kupmy nożyk introligatorski. Wykładzinę możemy przykleić za pomocą dwustronnej taśmy klejącej np. rzepowej. W pomieszczeniach gdzie panuje duży ruch lub ich wielkość przekracza 20 m² wykładziny można przykleić klejem specjalnie do tego przeznaczonym. Do pielęgnacji wykładzin dywanowych warto zastosować impregnat, tworzy on niewidzialną warstwę, która sprawi, że będzie się trudniej brudzić. Chroni też włókna przed filcowaniem.

WYKŁADZINY ELASTYCZNE

Nowoczesne wykładziny elastyczne są często wybieranym materiałem na posadzki. Najczęściej sięga się po wykładziny wykonane z PVC. Ze względu na ciekawe wzornictwo można je układać we wszystkich pomieszczeniach. Zarówno fakturą jak i wzornictwem mogą naśladować posadzki drewniane także te o najmodniejszych wzorach, płytki kamienne oraz ceramiczne.

 

Wykładziny elastyczne z PVC mogą być jednorodne lub wielowarstwowe.   Kupując wykładzinę elastyczną zwróćmy uwagę na jej grubość, ma ona wpływ na komfort użytkowania oraz akustyczny. Ważna jest również grubość warstwy użytkowej (od 0,12 do 0,55 mm), która decyduje o trwałości wykładziny.

 

Posadzkę z wykładziny elastycznej łatwo utrzymać w czystości – ponieważ wykładzinę można nabyć w dużych wymiarach (arkusze mogą mieć szerokość 200, 300, 400, 500 cm) często uzyskujemy płaszczyznę bez łączeń – szpar czy fug, w które może wchodzić kurz lub resztki jedzenia.

 

Na co dzień wystarczy ją odkurzać i przecierać na mokro, a gdy pojawią się plamy, których nie można usunąć wodą z delikatnym detergentem, można zastosować specjalne odplamiacze. Posadzka z wykładziny elastycznej jest również ciepła i stosunkowo miękka oraz nie śliska. Jeśli wykładzina ma grubszą (przynajmniej 2 mm) warstwę pianki, możemy po niej długo chodzić lub stać na niej nie męcząc kręgosłupa.

Dodano: 15-10-2013