Wybieramy schody gotowe

Opinii 0

Schody gotowe to dobra alternatywa dla tradycyjnych wewnętrznych schodów żelbetowych lub wykonywanych na zamówienie masywnych drewnianych. Takie schody z powodzeniem zamontujemy w już wykończonym wnętrzu bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów. Schody gotowe to dobre rozwiązanie między innymi w przypadku, gdy planujemy adaptację na pomieszczenia mieszkalne nieużywanego dotychczas strychu. Ich ważnym atutem jest to, że nie zajmują dużo miejsca, mogą więc zostać zamontowane w niedużym salonie czy holu. Schody modułowe nierzadko mają bardzo atrakcyjny wygląd, nie ma więc potrzeby zamykania ich w ciasnych klatkach schodowych. Tym, co przemawia, za wyborem schodów gotowych, poza niewygórowaną ceną, jest także ich nieskomplikowany i stosunkowo szybki montaż. Takie schody wewnętrzne mogą być gotowe do użytku od razu po ich zamontowaniu. Prace montażowe z powodzeniem wykonamy samodzielnie, co ułatwi załączona przez producenta instrukcja, nierzadko w postaci filmu instruktażowego. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko na ich zakupie, ale i montażu. Wśród schodów gotowych znaleźć można takie, które montuje się we wnętrzu z powtarzalnych modułów, gotowe biegi schodów wykonane najczęściej w całości z drewna oraz składane schody strychowe.

SCHODY MODUŁOWE

To schody wewnętrzne składające się z modułów, które po połączeniu tworzą stabilny bieg. Nakłada się je na siebie, łącząc w jedną całość. W skład oferowanych w sklepach zestawów wchodzą wszystkie niezbędne elementy składające się na konstrukcję nośną, stopnie oraz nierzadko balustrady. Schody modułowe mają zazwyczaj konstrukcję ażurową. Dzięki temu są lekkie w odbiorze i nie przytłaczają wnętrza, w którym są montowane. Wśród schodów modułowych znajdziemy m.in. schody zabiegowe, choć największą popularnością cieszą się schody kręcone i spiralne. Zajmują one niewiele miejsca i mogą zostać zlokalizowane z dala od ściany. Ich samonośna konstrukcja mocowana jest do podłogi i stropu kondygnacji, na którą prowadzą. Takie schody z powodzeniem można też wykorzystać do połączenia salonu z antresolą. Konstrukcję schodów spiralnych i kręconych stanowi zwykle metalowy słup nośny, do którego zamocowane są gotowe stopnie. Najczęściej wykonuje się je z już odpowiednio zabezpieczonego drewna – np. lakierowanego. W komplecie nierzadko znajduje się również drewniany podest oraz jednostronna balustrada – również ażurowa. Producenci schodów kręconych dają nam możliwość samodzielnego regulowania biegu schodów oraz wysokości stopni.

SCHODY MŁYNARSKIE

To zajmujące niewiele miejsca schody o prostym biegu przypominające drabinę. Wykonuje się je najczęściej z drewna. Składają się z belek policzkowych (policzków) oraz stopni. Zwykle pozbawione są podstopnic. Uzupełnieniem oferty producentów są wykonane z tego samego surowca gotowe zabiegi (górne i dolne), które umożliwią łatwiejszy dostęp do schodów i sprawniejszą komunikację. Schody młynarskie można wzbogacić także o balustradę drewnianą, jedno- lub dwustronną. Drewno wykorzystane do produkcji takich schodów jest zazwyczaj surowe, niczym nie zabezpieczone. Daje nam to możliwość ich wykończenia wybranym przez nas preparatem ochronnym i dekoracyjnym. Wysokość schodów młynarski można regulować poprzez docinanie policzków – w ten sposób gotowy produkt dopasujemy do wysokości, na jakiej znajduje się wejście na wyższą kondygnację. Wybierając schody modułowe warto zwrócić uwagę między innymi na kąt nachylenia stopni, który wpływa na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. Pamiętajmy, że im bardziej strome są schody, tym mniej zajmą miejsca, ale będą też mniej wygodne.

SCHODY STRYCHOWE

To gotowe do montażu schody prowadzące na strych. Zbudowane są ze skrzyni z klapą, do której zamocowane są składane drewniane schodnice. Taką skrzynię umieszcza się w otworze stropowym. Dzięki temu, jedynym widocznym elementem na suficie, jest zrównana z nim estetyczna klapa. Do jej otwierania i zamykania służy znajdujący się w zestawie specjalny drążek. Po uchyleniu klapy z otworu pomału wysuwają się zazwyczaj trójsekcyjne, lekkie schodnice, zapewniające nam wejście na strych. Podczas zamykania klapy schody samoczynnie składają się i chowają w obrębie skrzyni, nie zajmując miejsca na strychu. Wysokość takich gotowych schodów umożliwia system regulacji, dzięki czemu dopasujemy je do wysokości kondygnacji domu. Bezpieczeństwo użytkowania dość stromych schodów zapewnią antypoślizgowe, plastikowe stopki oraz balustrada. Zaizolowana klapa schodów strychowych zapewni redukcję strat ciepła, co jest szczególnie ważne w przypadku schodów prowadzących na nieogrzewany strych. Szczelność zapewniają także zamontowane na klapie uszczelki.

Dodano: 31-08-2014