Wybieramy nowoczesne drzwi wewnętrzne

Opinii 5

Już na etapie budowy domu czy projektu wnętrz mieszkania należy zaplanować ich liczę, wielkość, a także sposób otwierania. Największą popularnością cieszą się tradycyjne drzwi rozwierane (uchylne) – jednoskrzydłowe. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając nowoczesne drzwi wewnętrzne. Sprawdź, jak wykonać pomiar drzwi i jakie inne ich cechy są ważne.

DRZWI POKOJOWE, DRZWI ŁAZIENKOWE – WYMIARY I RODZAJ

Wymiary drzwi wewnętrznych mogą być różnorodne. Standardowo szerokość drzwi jednoskrzydłowych wynosi 70-90 cm. A co z innymi wymiarami? Gdy chodzi o drzwi wewnętrzne, wysokość oscyluje w granicach 203-205 cm. Do pokoi zazwyczaj wybiera się drzwi o szerokości 80 cm, które zapewnią wygodną komunikację.

 

Węższe można zastosować w pomieszczeniach gospodarczych, garderobach czy spiżarniach. A co, gdy w planach jest zakup drzwi do łazienki? Wymiary powinny się rozpoczynać od szerokości 80 cm. Istotna jest jednak nie tylko szerokość drzwi. Powinny mieć one również pocięcia lub otwory wentylacyjne, które lokalizuje się w dolnej części skrzydła.

WAŻNE PRZED ZAKUPEM

drzwi wewnętrznePrzed wyprawą do sklepu w celu zakupu drzwi wewnętrznych należy wykonać precyzyjny pomiar drzwi. Istotne jest dokładne określenie jaka powinna być wysokość i szerokość drzwi. Należy także sprawdzić szerokość i wysokość otworu drzwiowego i grubość murów.

 

Pomiary te są niezbędne do odpowiedniego doboru ościeżnicy drzwi (nazywanej potocznie futryną). Jest to rama, montowana w otworze drzwiowym, na której wiesza się skrzydło drzwi. W sprzedaży znaleźć można dwa rodzaje ościeżnic - standardowe (zwykle o szerokości 6 lub 10 cm) oraz regulowane, które pozwalają na ich dopasowanie do grubości muru.

 

Takie ościeżnice mają też często elementy ozdobne. Ewentualne błędy pomiarowe będzie można skorygować, ale dotyczy to tylko szerokości otworu, który w miarę potrzeby można zawęzić lub poszerzyć, oraz grubości muru – tu nieocenione są ościeżnice regulowane.

 

Niestety w większości przypadków błędy pomiarowe dotyczące wysokości otworu drzwiowego są trudne do zniwelowania, z uwagi na często zbrojone nadproża, które trudno skuć i skorygować. Dokonując pomiaru otworu drzwiowego należy uwzględnić materiał posadzkowy oraz sposób wykończenia powierzchni otworu. Jak zatem dobrać najlepsze drzwi wewnętrzne? Rozmiary powinny zostać ustalone przez profesjonalistę.

 

Aby uniknąć pomyłki w pomiarach czynność tę najlepiej powierzyć wykonawcy, który będzie się zajmował montażem drzwi. Odpowiedni pomiar drzwi i otworu drzwiowego jest bardzo istotny z jeszcze jednego względu – zamontowanej futryny oraz drzwi nie będzie można zwrócić ani wymienić.

DRZWI LEWE I PRAWE

Kolejnym istotnym czynnikiem, decydującym o wyborze konkretnych drzwi wewnętrznych jest kierunek ich otwierania. Do wyboru są drzwi wewnętrzne lewe oraz prawe (zazwyczaj każdy model drzwi występuje w dwóch wersjach). Jest to bardzo ważny parametr, który będzie decydował o bezproblemowej komunikacji między poszczególnymi pomieszczeniami, wpłynie także na możliwości aranżacyjne wnętrza.

 

Jak rozróżnić drzwi lewe od prawych? W tym celu należy stanąć przed drzwiami tak, aby ich skrzydło otwierało się w kierunku stojącej przed nimi osoby. Jeśli skrzydło otwiera się na prawą stronę – są to drzwi prawe, jeśli skrzydło uchyla się na lewo są to drzwi lewe.

NOWOCZESNE DRZWI WEWNĘTRZNE: DOPASOWANE DO POMIESZCZENIA

nowoczesne drzwi wewnętrzneWybierając drzwi wewnętrzne dobrze jest mieć już wizję kolorystyczną danego wnętrza, aby móc jak najlepiej dopasować ich wygląd do aranżacji. Kupując kilka drzwi wewnętrznych do pomieszczeń na danej kondygnacji warto zwrócić uwagę, aby pasowały do siebie nie tylko wymiarami czy sposobem wykończenia, ale również kolorystycznie.

 

Drzwi wewnętrzne zazwyczaj dobiera się w taki sposób, aby ich kolor był zbliżony do koloru posadzki lub/i koloru okien. W przypadku drzwi o wykończeniu drewnianym (pełne drewno, fornir bądź okleina drewnopodobna) warto dopasować je kolorystycznie do parkietu czy listew przypodłogowych.

 

Białe drzwi sprawdzą się dobrze, gdy w pomieszczeniu znajdują się okna z białego PCW lub białe listwy przypodłogowe. Co raz częściej jednak we wnętrzach montuje się drzwi o kontrastującym kolorze, np. czerwonym, który nawiązuje jedynie do koloru dodatków w pomieszczeniu. Wybierać można wśród drzwi pełnych, przeszklonych (o różnym stopniu przeszklenia) lub zupełnie szklanych.

 

Drzwi szklane lub z przeszkleniami zapewniają delikatny dopływ światła do pomieszczenia, a ich zazwyczaj matowe wykończenie szyby gwarantuje prywatność za zamkniętymi drzwiami. Przed zakupem drzwi szklanych warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego szkła - powinno to być szkło bezpieczne, hartowane.

Dodano: 07-08-2013