Układanie płytek gipsowych na ścianie

Opinii 23
Łupek do łupka

Urozmaiceniem białej, gładkiej ściany mogą być gipsowe płytki. Są niedrogie, z powodzeniem imitują łupany kamień. Trzeba tylko umiejętnie je przykleić.

 

NIEZBĘDNIK


1. Kamień dekoracyjny, gipsowy.  Koszt ok 20 zł/opak. (0,5 m2) 

2. Zaprawa klejowa, ok 30 zł/opak. (12 kg)
3. Preparat gruntujący, ok . 60 zł (5 l)
4. Impregnat do płytek gipsowych, ok . 20 zł (2 l)


A PONADTO:
Kielnia, packa z siatką ścierną, wiertarka.

 

KOSZT (robocizna) 9 m2; ok. 700 zł
■ Ułożenie 1 m2; płytek wynosi ok. 70 zł.
■ Jeżeli są krzywe, potrzebne jest dodatkowe fugowanie, ok. 10 zł za 1 m2;

 

PAMIĘTAJ!
Przed położeniem gipsowych płytek powierzchnię ściany malujemy dwa razy preparatem gruntującym. Po 24 godzinach można zacząć właściwe prace. Na dole ściany montujemy stalową, dokładnie wypoziomowaną listwę. To na niej będzie się opierał pierwszy rząd łupków.

 

     

1. NA MIARĘ
Musimy zmierzyć ścianę i obliczyć, ile płytek zmieści się w jednym rzędzie. Ponieważ układamy je na mijankę, czyli tak, aby pionowe krawędzie nie wypadały w jednej linii, niektóre trzeba będzie skrócić.

2. OSTRE CIĘCIE
Kamienne płytki przycina się szlifierką kątową z diamentową tarczą, ale w przypadku gipsowych materiałów wystarczy ręczna piła. Musi mieć hartowane zęby, bo inaczej się stępi.

3. GŁADKI SPÓD
Zdarza się, że łupki mają od spodu drobne nierówności. Trzeba je przeszlifować packą z siatką ścierną lub drucianą szczotką. Uwaga: siatka szybko się zużywa, warto więc kupić kilka arkuszy na zapas.

     

4. MOC POŁĄCZENIA
Do mocowania płytek używa się gipsowego kleju. Po dokładnym wymieszaniu z wodą nakładamy go na ich spodnią powierzchnię (warstwa musi być gruba, ale nie może wychodzić poza krawędzie płytek).

5. UKŁADANKA
Płytki układa się w 5-milimetrowych odstępach, jedną obok drugiej, dociskając je mocno do ściany. Łupki dobieramy z różnych paczek. Uzyskamy wtedy najbardziej równomierny odcień okładziny.

FINAŁ
Po dwóch dniach gotową okładzinę można jeszcze pomalować bezbarwnym impregnatem (zmniejsza chłonność płytek, zapobiega kurzeniu się). Zainstalowane w suficie reflektorki podkreślają fakturę łupków.

 

NASZA RADA
Do wyboru mamy kilka kolorów płytek: biały, grafitowy i czarny. Dla odważnych: jeśli marzy nam się mocniejsza barwa, gipsowe łupki pokryjmy farbą elewacyjną.

 

MIESZANIE KLEJU
ZAPRAWĘ KLEJĄCĄ PRZYGOTOWUJE SIĘ ŚCIŚLE WEDŁUG WSKAZÓWEK NA OPAKOWANIU.
Do dużego wiadra nalewamy odpowiednią ilość czystej wody. Następnie dosypujemy odmierzoną porcję suchej zaprawy. Żeby rozrobić masę, najlepiej użyć wiertarki wyposażonej w długie mieszadło. Narzędzie powinno pracować na wolnych obrotach tak długo, aż klej osiągnie konsystencję gęstej śmietany.

 

opracowanie Kamila Wagner zdjęcia Jarosław Madejski

 

Dodano: 11-03-2012