Układanie płytek ceramicznych na tarasie

Opinii 6

WYBIERAMY PŁYTKI NA TARAS

Taras wykończony płytkami będzie wyglądał elegancko i schludnie. Jednak, aby tak się stało, płytki powinny mieć określone właściwości. Układane na zewnątrz muszą wytrzymać niską temperaturę i gwałtowne jej zmiany. Muszą być mrozoodporne oraz mieć IV lub V (najwyższą) klasę ścieralności. Bardzo ważne jest też, by powierzchnia płytek miała wykończenie antypośllizgowe klasy R10, R11, R12. Pamiętajmy jednak, że im klasa jest wyższa, tym większa chropowatość powierzchni, a to wiąże się z utrudnieniami w bieżącym utrzymaniu czystości. Na tarasie wystarczą płytki klasy R10.

Wybierając płytki na taras warto też zadbać, by ich rozmiary pozwoliły dopasować układany wzór do istniejących w płycie betonowej szczelin dylatacyjnych – szczeliny w posadzce tarasu powinny wypadać w tym samych miejscach.

Warunki te spełniają płytki kamienne, gresowe, klinkierowe i terakota.

Gres – płytki wykonane ze zmielonego kwarcu, skaleni albo z kaolinu. Mają budowę jednorodną, co powoduje, że nawet uszkodzone powierzchnie nie zmieniają barwy. Oferowany w różnych kolorach, może mieć fakturę gładką lub chropowatą. Ich zastosowania pozwala na wykonanie ciekawych wzorów.
Klinkier – płytki gliniane wypalane w temperaturze powyżej 1000ºC. To materiał twardy, bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i mróz.
Kamień – granit, piaskowiec (twardy), sjenit. Są odporne na ścieranie i wpływ czynników atmosferycznych (najmniej piaskowiec, który porasta glonami, a im jest jaśniejszy, tym łatwiej się brudzi).

 

PRZYGOTOWUJEMY PODŁOŻE

Jeżeli zamierzamy płytkami wykończyć nową płytę betonową, należy pozwolić na odpowiednie związanie betonu. Dobrze jest poczekać około trzech miesięcy. Inaczej może się zdarzyć, że gdy wysychająca płyta popęka, uszkodzeniu ulegną również przyklejone do niej płytki. Jeśli natomiast planujemy układanie płytek na płycie starej, należy usunąć z niej kurz i piasek, pozostałości powłok malarskich i luźne fragmenty, a także przeszlifować nierówności, a szczeliny wypełnić jastrychem. Warto też zaimpregnować powierzchnię co poprawi jej przyczepność i utwardzi podłoże. Po zagruntowaniu na powierzchnię płyty należy zabezpieczyć warstwą hydroizolacyjną. W narożach zatapiamy taśmę uszczelniającą i całość pokrywamy kolejną warstwą hydroizolacyjną (można ją wzmocnić włókniną).

UKŁADAMY PŁYTKI

Gdy warstwa hydroizolacji się utwardzi, można przystąpić do układania płytek. Spoiwem powinna być zaprawa klejowa lub klej nie tylko wodo- i mrozoodporne, ale też elastyczny (tylko takie będą w stanie przenosić odkształcenia posadzki i podłoża spowodowane dużymi wahaniami temperatury). Do gresu i klinkieru najlepiej wybrać specjalną zaprawę czy klej rekomendowane przez producenta. Przygotowując takie spoiwo, należy stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Nie należy dodawać zbyt dużo wody, bo spod mało nasiąkliwych płytek trudno odparowuje, przez co klej źle wiąże.

Zaprawę lub klej należy nanosić cienką warstwą (nie więcej niż 5mm) za pomocą pacy zębatej tzw. metodą podwójnego smarowania, czyli zarówno na podłoże, jak i na całą spodnią powierzchnię płytki tak, by pod pytkami nie pozostawały wolne przestrzenie. To ważne, bo mogłaby się gromadzić w nich woda i zimą pod wpływem mrozu dochodziłoby do wysadzania płytek.

Należy pamiętać o dylatacji – pomiędzy płytą tarasu a ścianą, oraz na samej płycie (co 1,5-3 m). Szczelina dylatacyjna powinna mieć więcej niż 5mm szerokości. Należy wypełnić ją materiałem elastycznym np. silikonem. Trzeba też robić odpowiednio szerokie spoiny pomiędzy płytkami (ułatwiają to krzyżyki dystansowe). Dylatacje i spoiny umożliwiają pracę materiałów, z których zrobiony jest taras, przy gwałtownych zmianach temperatury. Jeśli są zbyt wąskie, fugi pękają i następuje wysadzanie pojedynczych płytek (dzieje się tak zimą, gdy w dzień silnie operuje słońce, a nocą ściska mróz). Problem pojawia się zwłaszcza na tarasach położonych przy południowych elewacjach oraz wykończonych ciemnymi płytkami, które łatwo się nagrzewają.

Dodano: 29-07-2013