Układamy tynki dekoracyjne

Opinii 0

Tynki dekoracyjne cieszą się dużym powodzeniem. Ich zaletą jest możliwość osiągnięcia nietypowego efektu - ułożone na ścianach sprawiają, że wnętrze nabiera oryginalnego charakteru, a nudnym powierzchniom nadają oryginalną strukturę. Mogą z powodzeniem imitować bardziej kosztowne i szlachetne materiały oraz modne struktury, na przykład trawertyn czy stiuk.

NIEZBĘDNE MATERIAŁY

Tynki dekoracyjne to drobnoziarniste tynki akrylowe lub mineralne ze spoiwem wapiennym. Są sprzedawane w wygodnych plastikowych wiaderkach. Występują w postaci suchej masy, którą należy zmieszać z wodą. Po tej czynności trzeba odczekać czas podany przez producenta na opakowaniu i dopiero po nim można przystąpić do układania rozrobionego tynku dekoracyjnego na ścianie. W sprzedaży znaleźć też można masy już gotowe do użycia - przed nakładaniem wystarczy je tylko dokładnie wymieszać. Tynki podobnie jak farby strukturalne są paroprzepuszczalne. Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki wypełniaczom, np. mączce marmurowej lub żwirkowi wapiennemu o grubości ziarna wynoszącej ponad 1 mm. Tynki strukturalne tego typu można stosować niemal na każdym podłożu – mogą być nakładane na powierzchnie betonowe, tradycyjne tynki, płyty drewnopochodne oraz gipsowo-kartonowe. Jednak by uzyskać pożądany efekt dekoracyjny należy stosować rozwiązania systemowe. Producenci poza określonym tynkiem zalecają również użycie dopasowanych do nich podkładu gruntującego, pigmentu, lakierów lub werniksów. Na wykończenie tynkiem strukturalnym 1m² ściany potrzeba 0,6-0,7 a nawet 1 kg produktu.Tynki nakłada się zazwyczaj w dwóch warstwach. Po nałożeniu pierwszej na grubość ziarna, drugą nakłada się zazwyczaj po upływie doby. W czasie wysychania drugiej warstwy nadajemy ścianie strukturę. Po upływie doby ścianę można wykańczać, np. warstwą lakieru bezbarwnego. Po 6-12 godzinach można nakładać drugą warstwę lakieru kolorowego.

SPOSOBY DEKORACJI

Efekt końcowy, jaki uzyskamy na ścianie zależy nie tylko od rodzaju zastosowanego tynku, ale również od sposobu nakładania produktu. W nałożonym tynku można tworzyć tzw. wżery naśladujące strukturę trawertynu, szerokie fale, marmurowe cienie, nadawać strukturę groszkowaną. Zaletą tynków strukturalnych jest również możliwość nadawania strukturze różnorodnych barw od typowej np. dla kamieni kolorystyki w odcieniach brązu, żółci i kremu oraz beżu po fiolety czy błękity. Barwę tynkowanej powierzchni można dobierać w zależności od własnych upodobań, dodając pigmenty lub malując powierzchnie strukturalne specjalnymi odpowiednio dobranymi werniksami oraz lakierami. Tynki strukturalne doskonale naśladują różne rodzaje kamienia, stiuk, mogą nadać ścianie fakturę deski, a także betonu. Można też uzyskać strukturę naśladującą przetarty tynk, zmięty papier, efekt rozsypanych ziaren soli i pieprzu oraz wiele innych dekoracyjnych wzorów, które zależą tylko od naszej inwencji. Bardzo wyrazista struktura robi wrażenie przestrzennej i dodaje wnętrzu przytulności. Pozwala też nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat.

PRZYDATNE AKCESORIA

Wykańczając ścianę we wnętrzu tynkiem strukturalnym, poza masą tynkarską konieczny będzie jeszcze zakup werniksu  lub lakieru, który zabezpieczy dekoracyjne powierzchnie. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać do nakładania tynku wykorzystuje się metalowe pace różnej wielkości. Są one również wykorzystywane do tworzenia wzorów - w tej roli sprawdzą się także wałki i pędzle malarskie o różnej grubości i szerokości. Przydatne mogą być także gąbki o różnej strukturze. Jeśli chcemy utworzyć na ścianie konkretny wzór pomocne będą plastikowe szablony.

Dodano: 31-08-2014