Udane imitacje – tapety, płytki i wykładziny imitujące różne materiały

Opinii 0

Zamiast kosztownych materiałów takich jak kamień, drewno czy klinkier można użyć tańszych, równie efektownych i trwałych. Czym można je zastąpić?
Dostępne na rynku imitacje różnych naturalnych materiałów coraz lepiej naśladują oryginalne wzorce. Często są nie do odróżniania na pierwszy rzut oka. Potrafią odtworzyć nie tylko typowe dla nich wzory, ale też bogactwo struktur. Ich zaletą jest także - w przeciwieństwie do pierwowzorów - łatwość ułożenia, brak przerw technologicznych, możliwość łatwiejszej wymiany oraz jeden z najważniejszych argumentów – znacznie niższa cena. Do najbardziej popularnych „zamienników” naturalnych materiałów należą tapety, panele laminowane oraz wykładziny elastyczne.

TAPETA – LEKKO I EFEKTOWNIE NA ŚCIANIE

Bogate wzorniczo tapety wykorzystują wzory naturalnych materiałów takich jak kamień, np. granit ciosany. Tapety odtwarzają zarówno wymiary typowych elementów, jak i ich wzory. Również miłośnicy cegły - zarówno tej starej nieregularnej formatowo jak i elementów klinkierowych - mogą sięgnąć po tapety. Imitują one również tkaniny stosowane dawniej na ścianach w bogatych domach, np. żakardowe oraz tych wzory tych współczesnych, chociażby pepitki. Z powodzeniem można także zastąpić tapetą skóry zwierząt np. lamparcią czy tygrysią. Tapeta może naśladować strukturę i kolorystykę drewna oraz bambusu, a także drewnianych starych desek. Wybierając tapetę zwróćmy uwagę na jej rodzaj. Tapety odtwarzające różne materiały to zazwyczaj tapety winylowe na flizelinie, które są dość grube, ich zaletą jest także trwałość oraz możliwość stosowania w pomieszczeniach, w których będą narażone na wilgoć czy zabrudzenia np. w kuchniach czy łazienkach. Do trwałych należą także tapety winylowe z podkładem papierowym, to także dość grube tapety. Mniej odporne są tapety papierowe, które także odtwarzają wzory popularnych materiałów. Kupując tapetę sprawdźmy czy jest zmywalna i odporna na działanie promieni UV – wysokiej jakości tapety winylowe mają te właściwości.

 

 

WYKŁADZINA ELASTYCZNA PVC – TANIA PODŁOGA

Należy do materiałów często naśladujących drewno, kamień oraz płytki ceramiczne. Odtwarza drewniane wzory posadzek – także tych najmodniejszych np. parkietu, deski pokładowej, jak również sposoby wykończenia np. podłogi olejowane, wybielane, postarzane. Odwzorowuje usłojenie i kolorystykę nie tylko rodzimych gatunków drewna, ale także tych egzotycznych. Wykładziny często naśladują także fakturę kamienia np. granitu z wzorem pieprz i sól. Wykładzina może też odtwarzać typowe elementy posadzek kamiennych. Niektóre z nich można stosować na ogrzewanie podłogowe. Zaletą wykładzin jest ich szerokość, która pozwala ułożyć posadzkę bez połączeń. Zwrócimy uwagę na grubość wykładziny - im jest ona grubsza tym wykładzina będzie bardziej odporna na zużycie. Sprawdźmy też okres gwarancyjny - może on wynosić od dwóch do pięciu lat.

 

 

PANELE LAMINOWANE

Najczęściej imitują typowe materiały drewniane, chociaż coraz częściej spotyka się panele naśladujące posadzki kamienne i płytki ceramiczne. Ich zaletą jest nie tylko przystępna cena, ale także szybkość oraz możliwość samodzielnego ułożenia, co w przypadku parkietu wymaga zatrudnienia fachowca. Konieczna jest nie tylko wiedza, ale też sprzęt, zwłaszcza na etapie wykończenia. Jeśli zamierzamy ułożyć panele laminowane samodzielnie warto jedynie zaopatrzyć się w gilotynę do ich cięcia. Istotny jest także brak przerw podczas montażu paneli. Materiał oryginalny naśladuje warstwa wierzchnia panelu, którą tworzy papier z nadrukiem nałożony na wielowarstwową powłokę z laminatu HPL. Wzór zabezpieczony jest przezroczystą, mocną powłoką ochronną z melaminy. Panele laminowane odwzorowują nie tylko najbardziej wyszukane gatunki drewna, ale też modne sposoby wykończenia. Kupując panele zwróćmy uwagę na klasę ścieralności AC – do wnętrz mieszkalnych stosuje się klasy AC3, AC4 oraz AC5 - im wyższa wartość liczbowa, tym większa odporność. Ważna jest też długość gwarancji. Może ona wynosić 12, 15 a nawet 30 lat.

Dodano: 28-09-2014