Tapety – jak je dobrać do wnętrzna? Pomysły na ciekawe aranżacje

Opinii 1

Tapety są dziś bardzo modne. Bogactwo rodzajów, wzorów, faktur i kolorów sprawia, że można je dobrać do każdego wnętrza. Pozwalają też zbudować aranżację w dowolnym stylu.

JAK DOBRAĆ TAPETY DO WNĘTRZA?

Dzisiaj tapety można zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu - odpowiednio dobrane sprawdzą się zarówno w łazience, jak i salonie, sypialni czy w wiatrołapie. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć, takich jak kuchnie czy łazienki warto zastosować tapety winylowe - zarówno te z winylu płaskiego jak i spienionego dobrze znoszą wilgoć i wielokrotne mycie. W pokojach dziennych, dziecięcych i sypialniach sprawdzą się tapety papierowe, jedno- jak i dwuwarstwowe. Do pokojów dziecięcych warto wybrać papierowe tapety zmywalne, które mają cienką powłokę ochronną. W tego typu wnętrzach warto też zastosować tapety flizelinowe z wierzchnią warstwą z papieru lub winylu i spodnią warstwą z syntetycznej tkaniny (flizeliny), która znacznie ułatwia tapetowanie. W strefie komunikacyjnej warto zastosować grubą dwuwarstwową tapetę papierową jaką jest raufaza. Wprasowane między warstwy papieru trociny tworzą ciekawą strukturę. Raufaza nadaje się do wielokrotnego przemalowywania, więc w razie zabrudzenia, można ją łatwo odświeżyć.

TAPETA NA WIELE SPOSOBÓW

Tradycyjnie pokrywamy tapetami wszystkie ściany pomieszczenia – budują one wówczas tło dla mebli i innych elementów wyposażenia wnętrz. Warto jednak użyć tapet w sposób bardziej nowoczesny – np. zastosować tylko na jednej ścianie. Może się ona wówczas stać najważniejszymi, najbardziej dekoracyjnym elementem wnętrza. Ściana wyłożona tapetą jest nie tylko piękna, ale także bardzo praktyczna, łatwo utrzymać ją w czystości, poza tym jest ciepła, dlatego takie rozwiązanie poleca się np. w sypialni – łóżko postawione przy wykończonej tapetą ścianie zyskuje ciepłe, przytulne tło. Wykończona tapetą ściana może też budować aranżację kącika funkcjonalnego np. jadalnianego czy wypoczynkowego, podkreślającego urodę kanapy, kredensu czy stołu. Bardzo często stosuje się też tapety na fragmentach ścian, np. w kuchni jako pas wykańczający ścianę nad blatem. Tu sprawdzi się tapeta odporna na zmywanie. Układa się je także tylko do wysokości lamperii, bardzo efektownie wyglądają wykończone bordiurą czyli paskiem tapety nawiązującym do wzoru podstawowego. Takie rozwiązanie warto zastosować np. w pokoju dziecięcym. Można też potraktować tapetę jak dzieło sztuki i np. oprawić w ramy lub sztukaterie. Coraz częściej wykorzystuje się także tapety do wykańczania drzwi wewnętrznych, wezgłowia łóżka czy odnawianych mebli. Taka dekoracja pozwala na stworzenie niepowtarzalnych elementów wyposażenia wnętrza.

STYLOWE INSPIRACJE

Atutem tapet jest mnogość wzorów oraz bardzo bogata kolorystyka. Coraz częściej idą one w parze z ciekawymi fakturami. Dzięki temu potrafią sprostać każdemu wyzwaniu estetycznemu. Na tapety przenoszone są zarówno sięgające w przeszłość wzory historyczne, nawiązujące do stylów różnych epok, które warto zastosować, gdy np. chcemy urządzić wnętrze w stylu klasycznym, angielskim bądź eklektycznym. Do nowoczesnych wnętrz pasować będą tapety w modnych wzorach geometrycznych bądź graficznych, często podkreślonych przez wyrazistą fakturę. Uniwersalny ponadczasowy wystrój wnętrza stworzymy układając na ścianach zawsze modne tapety we wzorach kwiatowych, równie ponadczasowe będą tapety w paski. Bardzo efektowny wystrój pokoju dziecięcego zapewnią tapety z wzorami liter, postaciami z bajek, ulubionymi zwierzątkami. Dostępne są też tapety naśladujące modne dziś okładziny kamienne czy ceglane – efekt wzmacnia wyrazista faktura. Tego typu tapety doskonale wyglądają w zestawieniu z nowoczesnymi meblami. Równie mocno trzyma się nurt etniczny – tapety w lamparcie bądź tygrysie cętki mogą być pomocne w urządzeniu wnętrz w stylu afrykańskim, ale też kolonialnym.

Dodano: 30-06-2013