Sztukaterie – rodzaje i montaż

Opinii 5

Sztukateria to znany z przeszłości sposób dekorowania ścian i sufitów. Współczesne sztukaterie są znacznie bardziej dostępne, niż te gipsowe, znane z przeszłości. Duży wpływ mają na to materiały, z których się je wykonuje. Zamiast tradycyjnego gipsu materiałem sztukateryjnym stał się lekki i tańszy styropian czy polistyren ekstradowany. Zachętą do ich stosowania są także bogate wzornictwo oraz łatwy montaż.

MATERIAŁ NA SZTUKATERIE

Z gipsu. We wnętrzach historycznych czy starych kamienicach stosowano sztukaterie wykonane z gipsu. Także dzisiaj są one dostępne. Najczęściej wykonuje się je na zamówienie, co umożliwia wykonanie elementu według wymarzonego wzoru. Zaletą tego materiału jest jego naturalność. Niestety sztukaterie gipsowe nie są tanie.

Z polistyrenu ekspandowanego (styropianu). Ze względu na niską cenę, to najpopularniejszy i najbardziej dostępny rodzaj sztukaterii. Sztukaterie styropianowe są lekkie, ich właściwości przez cały okres użytkowania nie zmieniają się. Po przyklejeniu sztukateriom styropianowym można nadać dowolny kolor, malując je farbą emulsyjną. Wzory dekoracji styropianowych nie mają tak równych i ostrych krawędzi, jak te wykonane z gipsu. Najlepiej sprawdzają się jako dekoracje sufitów oraz na granicy ścian i sufitu.

Z polistyrenu ekstrudowanego XPS.  Z tego materiału uzyskuje się wyraziste motywy dekoracyjne o ostrych krawędziach. Sztukaterie z XPS-u są bardziej trwałe niż styropianowe.

Z poliuretanu. Wykonane z niego elementy sztukateryjne są bardzo wyraziste z dobrze odtworzonymi detalami. Poliuretanowe detale mogą być również gięte. Są lekkie i trwałe.

BOGACTWO WZORÓW

Listwy i gzymsy ozdobne. To najczęściej stosowane elementy. Gotowe produkty dostępne są zarówno w bardzo prostych wzorach np. ćwierćwałka czy kaskady z kilkoma równoległymi wgłębieniami, jak i z bardziej wyszukanymi wzorami palmety czy liści akantu. Długość gotowych listew wynosi zazwyczaj 200 cm, ich szerokość waha się od 2 do 7 cm. Można je bez problemu łączyć.

Rozety. To dekoracyjne kompozycje, najczęściej roślinno-kwiatowe skomponowane zwykle na planie koła, niekiedy elipsy. Gotowe rozety sztukateryjne mogą mieć różną średnicę – od kilkunastu cm, do aż ponad 60 cm. Tradycyjnie stosuje się je do ozdoby sufitu, najczęściej występują w parze z lampami sufitowymi. Dzisiaj spotyka się je także na ścianach.

Inne elementy. Znacznie rzadziej stosuje się sztukateryjne konsole, pilastry, kolumny kominkowe, listwy przypodłogowe czy reliefy.

IDZIEMY NA ZAKUPY

Przed zakupem gzymsów i listew należy wymierzyć długość ściany i podzielić ją przez długość listwy. W ten sposób obliczysz, ile listew potrzebujesz na jedną ścianę. Należy dodać do otrzymanego wyniku około 14 cm na docięcia narożników. Obliczając liczbę listew, pamiętaj, że nie powinno się montować odcinków krótszych niż 30 cm. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni klej do sztukaterii z konkretnego materiału - najlepiej by właściwy klej polecił sprzedawca.

MONTAŻ

Sztukaterie gipsowe wymagają fachowego montażu. Znacznie łatwiej poradzić sobie z montażem sztukaterii styropianowych. Należy je przyklejać do suchego, czystego, twardego i jak najgładszego podłoża. Jeśli sztukaterie wymagają przycięcia, w zależności od ich wielkości stosujemy ostrą piłę lub nóż. Pamiętajmy, że listwy i gzymsy muszą być docinane pod tym samym kątem. Następnie na elementach sztukateryjnych rozprowadza się odpowiedni klej. Jego nadmiar usuwa się po zamocowania ozdobnego elementu wilgotną gąbką lub ścierką. Montaż listew i gzymsów zaczyna się od narożnika. Jeśli konieczne będzie szpachlowanie ubytków czy szlifowanie połączeń, należy do tych prac przystąpić po 2 dobach od przyklejenia sztukaterii.

Dodano: 08-08-2013