Szlifierki - rodzaje

Opinii 12

Szlifowanie powierzchni kojarzy się nam z reguły z długa i żmudną pracą której efekty nie zawsze są takie jakich byśmy oczekiwali. Bardzo często jest to efekt źle dobranego narzędzia do podłoża które szlifujemy. Poniżej przedstawiamy cztery główne grupy szlifierek, przedstawiając pokrótce ich zastosowanie oraz najważniejsze cechy.

Szlifierki oscylacyjne

 

Szlifierki oscylacyjne to idealne urządzenia do prac szlifierskich na płaskich i równych powierzchniach jak i delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki oscylacyjne są przeznaczone zwłaszcza do prowadzonej z wyczuciem, a zarazem szybkiej obróbki powierzchni drewnianych. Kształt stopy - prostokątny - umożliwia również dotarcie i wyszlifowanie narożników.


 

Przykłady zastosowań:

 

- szlifowanie głównie płaskich powierzchni takich jak: drzwi, meble o prostym wykończeniu, drewniane blaty kuchenne.

 

 

 

Warto wiedzieć:

 

- wymiar stopy. Im większa stopa tym mniej czasu spędzimy na szlifowaniu danej powierzchni. Warto jednak przy tym pamiętać, że czasami wielkość stopy może przeszkadzać w bardziej precyzyjnym szlifowaniu powierzchni o mniejszych gabarytach, lub z trudnodostępnymi miejscami, np. szafka

 

- ilość oscylacji. Wartość ta jest z reguły wyrażana w liczbie oscylacji na minutę i ma ona wpływ na jakość szlifowania. Najczęstszy spotykany zakres oscylacji mieści się w zakresie od 19 000 do 27 000 oscylacji na minutę (im większa liczba oscylacji tym szlifowanie jest wydajniejsze).Niektóre modele szlifierek wyposażone są w funkcje ustawienia prędkości oscylacji.

 

Szlifierki mimośrodowe

 

Szlifierka mimośrodowa to uniwersalne urządzenie do większości prac szlifierskich. Dzięki elastycznemu talerzowi szlifierskiemu można nią obrabiać powierzchnie wklęsłe i wypukłe. Natomiast w przypadku powierzchni płaskich obróbka postępuje znacznie szybciej niż np. przy użyciu szlifierki oscylacyjnej, ponieważ płyta szlifierki mimośrodowej wykonuje nie tylko ruch oscylacyjny, ale równocześnie także obrotowy. Po zmianie tarczy, szlifierka mimośrodowa może pełnić funkcje polerki.


 

Przykłady zastosowań:

 

- szlifowanie powierzchni drewnianych i metalowych takich jak: meble, drzwi, elementy karoserii samochodowych itp.

 

- polerowanie powierzchni drewnianych i metalowych: polerowanie lakierów samochodowych przy życiu specjalnych gąbek polerskich, polerowanie wosku na np. meblach.

 

 

 

Warto wiedzieć:

 

- mimośrodowość, od której wzięło swoją nazwę urządzenie, jest wielkością odchylenia ruchu stopy szlifierki od punktu obrotu. Im większa mimośrodowość, tym wydajniejsze szlifowanie.

 

- średnica tarczy. To głównie do niej zależy wydajność naszej pracy. Najpopularniejsze wymiary to 150 i 250 mm.

 

Szlifierki typu delta

 

Szlifierkę typu "delta" z przystawkami szlifującymi można stosować wszędzie tam, gdzie dotychczas możliwe było tylko szlifowanie ręczne. Trójkątna płyta szlifierska doskonale radzi sobie z obróbką narożników, a przy pomocy owalnej lub płaskiej ściernicy "języczek" można bez problemu szlifować wąskie szczeliny lub okrągłe powierzchnie ornamentów. Szlifierka typu "delta" wykorzystuje tę samą metodę działania co szlifierka oscylacyjna.


 

Przykłady zastosowań:

 

- szlifowanie elementów drewnianych i metalowych o różnych kształtach, np.: krzesła, metalowe płoty, lamele, meble z ornamentami itp.

 

 

 

Warto wiedzieć:

 

- średnica oscylacji. Wartość tego parametru może wahać się miedzy 1 a 2 mm. Im większa średnica oscylacji tym bardziej wychylana jest stopa szlifierki co ma wpływ na efektywność szlifowania.

 

Szlifierki taśmowe

 

Szlifierki taśmowe do drewna (szeroko i wąskotaśmowe) przeznaczone są do szlifowania dużych powierzchni płaskich elementów z drewna litego, płytowych, okleinowanych lub nieokleinowanych, surowych lub lakierowanych. Szlifowanie ma na celu wyrównanie i wygładzenie powierzchni, oczyszczenie zabrudzonych powierzchni, a w przypadku szlifierek szerokotaśmowych również nadanie elementom żądanej grubości. Szlifierka taśmowa pozwala osiągnąć dużą precyzję pracy.


 

Taśma szlifierska przesuwa się w linii prostej i nie obraca się jak płyty szlifierskie szlifierek oscylacyjnych, mimośrodowych lub szlifierek Delta. Dlatego przy pomocy szlifierki taśmowej można raz przy razie szlifować powierzchnię nie tylko szybko, ale i dokładnie. Współczesne szlifierki taśmowe należą do obrabiarek dobrze obudowanych, o małym zagrożeniu dla obsługującego.

 

 

 

Przykłady zastosowań:

 

- szlifowanie dużych płaskich powierzchni takich jak: drewniane podłogi, płaskie boazerie, itp.

 

 

 

Warto wiedzieć:

 

- prędkość przesuwu taśmy. Większa prędkość pozwala szybciej i dokładniej zeszlifować powierzchnię. Prędkość bez obciążenia w zależności od modelu może wynosić od 200 do 400 cm/sek.

 

Wskazówki dotyczące szlifowania

 

Generalnie, szlifowanie należy rozpocząć od papieru o niskiej ziarnistości, a przy każdym kolejnym przejściu wybierać papier o coraz wyższej ziarnistości.

 

 

Zasada jest następująca: przy każdym kolejnym szlifowaniu należy wybrać dwa razy wyższą ziarnistość od poprzedniej. Przykładowa kolejność: 40 - 80 - 180 - 360 - 600 - 1200.

 

Dodano: 01-03-2012