Szlifierki kątowe

Opinii 15

Tym co wyróżnia szlifierki kątowe spośród innych szlifierek, to to, że służą przede wszystkim do cięcia i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów. Najczęściej używa się ich do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, cięcia betonowych i ceramicznych elementów, a także do zgrubnego szlifowania twardych powierzchni.

ZASTOSOWANIA SZLIFIERKI KĄTOWEJ

Tym co wyróżnia szlifierki kątowe spośród innych szlifierek, to to, że służą przede wszystkim do cięcia i szlifowania metalu oraz innych twardych materiałów. Najczęściej używa się ich do przecinania prętów zbrojeniowych, blachy, cięcia betonowych i ceramicznych elementów, a także do zgrubnego szlifowania twardych powierzchni. Nie nadają się jednak do precyzyjnego wygładzania materiału. Do tego rodzaju prac, większą dokładność obróbki materiału zapewniają szlifierki taśmowe lub oscylacyjne

 

 

 

Na rynku dostępne są obecnie liczne modele szlifierek kątowych, które różnią się głównie mocą silnika, średnicą tarczy oraz dodatkowymi funkcjami ułatwiającymi pracę. Wybór optymalnego modelu powinien zależeć przede wszystkim od tego, jak często zamierzamy korzystać ze szlifierki i do jakich prac chcemy jej używać.

 

DROBNE PRACE DOMOWE I WARSZTATOWE

Szlifierkami przeznaczonymi do podstawowych domowych i warsztatowych zastosowań, są szlifierki o średnicy tarczy 115 mm. Moc tych urządzeń w zależności od modelu waha się w granicach od 450 900 W.

 

 

Po zamocowaniu odpowiedniej tarczy, szlifierką można usuwać rdzę, przycinać płytki ceramiczne, elementy wykonane z blachy lub wygładzać spawy. Powoli staje się już standartem wyposażanie nawet najtańszych szlifierek w blokadę wrzeciona, umożliwiającą łatwiejsze i szybsze montowanie tarcz lub akcesoriów np. szczotek polerskich lub tarcz na rzepy.

 

 

PRACA W WARSZTACIE I DROBNE PRACE BUDOWLANE

Dla użytkowników którzy wykorzystują szlifierkę bardziej intensywnie, np. w pracach w warsztacie, w pracach remontowych lub przy drobnych pracach budowlanych dobrym rozwiązaniem będzie szlifierka o średnicy tarczy 125 mm. Moc tych urządzeń w zależności od modelu waha się w granicach od 600 1200 W.

 

 

Większość szlifierek w tej grupie charakteryzuje się metalowym korpusem, odpornym na mechaniczne uszkodzenia, który nie przegrzewa się w trakcie wykonywanej pracy, co przy bardziej intensywnych zastosowaniach ma duże znaczenie.


Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w płynną regulację obrotów, oraz dodatkowo w system antywibracyjny który potrafi ograniczyć poziom drgań nawet o 80% w stosunku do urządzeń nie posiadających tego typu rozwiązań. Standartem jest blokada wrzeciona.


 

Tak jak w przypadku szlifierek o typowo amatorskich zastosowaniach do szlifierek o średnicy tarczy 125 mm dostępna jest szeroka gama akcesoriów, takich jak szczotki polerskie, kamienie szlifierskie a także tarcze z rzepem do których można przyczepić krążki papieru ściernego.

CIĘŻSZE PRACE BUDOWLANE I WARSZTATOWE

Duże szlifierki kątowe do zastosowań profesjonalnych to maszyny z tarcza szlifierską o średnicy 180 lub 230 mm. Moc tych urządzeń często przekracza 2000 W i w zależności od modelu może dochodzić do 2600 W.

 

 

Szlifierkami tej wielkości można ciąć zbrojenie, metalowe przęsła, używać jej przy pracach brukarskich (cięcie kostek) a także przy szlifowaniu dużych powierzchni betonu lub metalu.


Ze względu na zastosowania oraz na obciążenia jakim poddawane są największe szlifierki z reguły wyposażone są one w system antywibracyjny. Do najczęściej spotykanych udogodnień stosowanych przez producentów, można zaliczyć również:

 

 

- ogranicznik prądu rozruchu. Układ ten eliminuje przeciążenie sieci zasilającej podczas startu szlifierki włączając niższe obroty na jałowym biegu

 

- szybki hamulec ściernicy. W większości dużych szlifierek zatrzymanie obrotów tarczy następuje po ok. 10 sekundach. Dodatkowy układ hamujący pozwala zatrzymać tarczę w ciągu ok. 2 sekund. Pozawala to na odłożenie szlifierki zaraz po przerwaniu szlifowania

 

- układ anty-przeciążeniowy. Układ ten automatycznie wyłącza zasilanie kiedy temperatura przekracza wartości które mogłyby spowodować spalenie się uzwojenia silnika.

 

RODZAJ TARCZ DO SZLIFIEREK KĄTOWYCH

 

Aby skutecznie i wydajnie używać szlifierki kątowej bardzo istotnym elementem jest dobór odpowiedniej tarczy. W zależności od wykonywanej pracy, tarcze można podzielić na dwie główne grupy: do cięcia, gdzie grubość tarczy mieści się między 1 a 3 mm, oraz do szlifowania - grubość tych tarcz to ok. 6 mm.

 

Dodatkowo mamy również podział ze względu na rodzaj materiału poddawanego obróbce. Najprostszy podział dzieli tarcze na 3 główne grupy: do kamienia, do metalu, do stali. Odrębna grupę tarcz szlifierskich stanowią tarcze diamentowe do cięcia twardych materiałów budowlanych (cegły, kostki brukowe itd.) oraz ceramiki.


 

 

Dodano: 01-03-2012