Sprzęt do cięcia i wiercenia w płytkach

Opinii 3

Twarde płytki ceramiczne lub kamienne nie poddadzą się zwykłym narzędziom tnącym. Do ich obróbki niezbędny jest sprzęt ostry i trwały. Gdy zechcesz sam zająć się układaniem glazury, musisz wiedzieć, jaki ekwipunek zgromadzić. Oto nasze propozycje. Gdy układasz glazurę, niektóre płytki musisz przycinać, aby zmieściły się tam, gdzie całe są zbyt duże. To nie wszystko. Czasem potrzebujesz wyciąć w płytce owalny kształt, na przykład po to, aby płytkę dopasować do rury wychodzącej z podłogi lub ściany. W gotowej okładzinie ceramicznej przyjdzie ci wywiercić otwory pod kołki niezbędne żeby zawiesić szafkę, półkę albo lustro. Zwyczajne piły, noże i wiertła niech pozostaną w skrzynce. Tu trzeba specjalistycznych narzędzi glazurniczych.

NARZĘDZIA DO CIĘCIA

Przecinarka do glazury (gilotyna) – podstawowe narzędzie każdego fachowca od układania płytek. To najwygodniejszy sprzęt do prostoliniowego cięcia. Krótkie gilotyny nadają się do małych płytek, długie – do dużych. Trudno jednak znaleźć gilotyny do obróbki tak zwanych płytek wielkoformatowych. Gilotyna wyposażona jest w kółko tnące, które robi proste, płytkie nacięcie. Kółko przesuwa się wraz z dociśnięciem rękojeści gilotyny. Gdy rękojeść dociśniesz do końca następuje przełamanie płytki wzdłuż zarysowania. Dobra gilotyna ma gumową okładzinę, żeby płytka nie przesuwała się podczas cięcia. Wyposażona jest też w łożyskowaną prowadnicę, żeby do cięcia zużywać mniej siły. Niektóre wyposażone są w przystawki, dzięki którym płytkę można ustawić pod dowolnym kątem w stosunku do linii cięcia. Są też przecinarki z amortyzowanym blatem. Dzięki niemu wygodniej przełamuje się płytki na dwie części.

Piła – to ramowa piła wyposażona w cienki brzeszczot wolframowy lub brzeszczot o ostrzach z węglików spiekanych. Użyć jej możesz do cięcia płytek po zaokrąglonych liniach. Pilarka do glazury – elementem tnącym jest tu tarcza napędzana silnikiem elektrycznym. Są dwa rodzaje takich pilarek. Jedne mają tarczę stałą i podczas cięcia przesuwa się płytkę, a drugie to urządzenia z ruchomą tarczą. Cięta jest wtedy płytka, unieruchomiona na ten moment. Tarcza jest chłodzona wodą, którą napełnia się specjalny zbiornik, ponieważ podczas pracy bardzo się nagrzewa. Pilarką wykonuje się cięcia prostoliniowe. Można w ten sposób przecinać nawet płytki wielkoformatowe. W przypadku tego typu pilarek niezwykle ważna jest wygoda ich używania. Stąd gumowane blaty, po których płytki się nie ślizgają lub regulowana wysokość nóg, na których sprzęt jest stawiany. Nogi mogą być demontowane, aby narzędzie łatwiej dało się transportować. Im wyższa moc pilarki, tym twardszy materiał da się nią ciąć. W sprzedaży są przeważnie pilarki o mocy od 800 do 1300 W.

Nóż glazurniczy – małe i proste narzędzie ręczne. Jego zasadnicza część to wolframowe ostrze o kształcie okrągłym. Nie przecina ono płytki na wskroś tylko nacina linię. Po takim nacięciu łatwo płytkę przełamać, a jej krawędzie będą proste i nie wyszczerbione. Nóż nadaje się do cięć prostoliniowych i krzywoliniowych.

Nóż glazurniczy ze szczypcami – to wzbogacona wersja noża tradycyjnego. Szczypce służą do przełamania płytki po jej wcześniejszym nacięciu. 

Szczypce glazurnicze - wyglądają podobnie do zwykłych szczypiec. Przydają się do wycinania w płytkach dużych otworów, ale także do zaoblania ich krawędzi. Niestety nie gwarantują równego, precyzyjnego cięcia. Obrobione nimi krawędzie wymagają jeszcze szlifowania.

PRZYRZĄDY DO WIERCENIA

Wiertła do płytek – zwykłe lub SDS. Te o ostrzu w kształcie łopatki są skonstruowane tak, żeby jak najlepiej radziły sobie z wykonywaniem otworów w glazurowanych płytkach ceramicznych. Cięcie nimi jest bardzo precyzyjne. Otwory nie mają później wyszczerbionych brzegów. Do twardego kamienia nadają się tradycyjnego kształtu wiertła o ostrzach z węglików spiekanych, ostrzach ceramicznych lub ostrzach powleczonych pyłem korundowym.

Wycinak do glazury – to małe, proste metalowe urządzenie do nacinania otworów w kafelkach. Jest rodzajem cyrkla, z regulowanym ramieniem tnącym i ostrzem wyznaczającym środek okręgu i stabilizującym sprzęt na czas pracy. Wycinak nie działa samodzielnie. Współpracuje z wiertarką. Pozwala wycinać otwory o średnicy nawet do 10 cm. Wycinak nie robi jednak otworów tylko nacięcie, wymagające wybicia, aby powstał otwór.

Otwornice – cylindryczne ostrza z trzpieniem, który umieszcza się w uchwycie wiertarki. Służą do robienia otworów o dużej średnicy. Sprzedawane są w różnych rozmiarach. Warto kupić zestaw kilku lub kilkunastu otwornic o różnych rozmiarach. Ostrza otwornic są pokryte pyłem korundowym lub diamentowym.

Elektryczne otwornice do płytek – służy do cięcia w płytkach równych otworów o dużej średnicy. Narzędzie musi być wyposażone w specjalną cylindryczną końcówkę tnącą. Otwornice mogą wykonywać otwory w niezbyt grubych płytkach – do 3 mm. Do narzędzia można dokupić stolik roboczy, na którym da się ustabilizować płytkę.

Dodano: 14-10-2013