Sposoby na walkę z wilgocią w domu

Opinii 0

Niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe to powszechny problem, który dotyczy wielu mieszkań i domów. Główną przyczyną powstawania ciemnych wykwitów jest niewłaściwa cyrkulacja powietrza, wysoka wilgotność oraz niedogrzanie pomieszczeń. Zagrzybione ściany to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim źródło wielu problemów zdrowotnych, takich jak astma, alergia, zapalenie zatok czy płuc, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak zapobiegać i zwalczać ten problem.

Źródła wilgoci

Jedną z najważniejszych przyczyn pojawiania się na ścianach grzybów i pleśni jest nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

 

W nowych lub wyremontowanych budynkach wilgoć kumuluje się w wyniku niedostatecznego wyschnięcia sufitów, ścian i podłóg. W przypadku już eksploatowanych wnętrz, głównym źródłem wilgoci jest niewłaściwa izolacja termiczna ścian zewnętrznych oraz sufitu, która prowadzi do kondensacji pary wodnej w zimnych, niedocieplonych miejscach.

 

Wilgoć wytwarzana jest również każdego dnia przez samych domowników, którzy oddychają, piorą i gotują. Zbyt rzadkie wietrzenie pokojów, szczelnie zamknięte okna, czy zatkane klatki wentylacyjne przyczyniają się do tego, że wilgotność powietrza wzrasta.

Miejsca, w którym można spodziewać się wilgoci

Nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna przyczynia się do powstawania tzw. mostków cieplnych, czyli punktów niedostatecznie chronionych przed wilgocią i zimnem. Nieestetyczne wykwity pojawiają się najczęściej wokół okien, drzwi, a także na styku ścian, czy sufitu i ściany.


Woda może przedostawać się do poszczególnych pomieszczeń również z zewnętrznej strony budynku, np. w wyniku uszkodzenia rynny, przeciekającego dachu czy innych wad konstrukcyjnych obiektu. W takiej sytuacji zwalczanie grzyba w domu należy rozpocząć od usunięcia usterki, odpowiedzialnej za jego powstanie. Dość powszechnym zjawiskiem jest również podsiąkanie kapilarne od gruntu, do którego dochodzi, gdy ściany fundamentowe (niekiedy również piwniczne) nie mają zapewnionej właściwej hydroizolacji. W takiej sytuacji mur „podciąga” wodę, która następnie przedostaje się do wnętrza mieszkania.

Warunki do namnażania

Grzyby pleśniowe mają bardzo niewielkie wymagania pokarmowe oraz duże możliwości przystosowawcze - mogą rozwijać się niemal na każdym rodzaju podłoża: na drewnie, papierze, tkaninach, betonie, tynku czy tworzywach sztucznych. Żywią się przede wszystkim wilgocią w domu, dlatego niskie temperatury, które utrudniają wysychanie ścian i sufitów, czy rzadkie wietrzenie pomieszczeń sprawiają, że powstają w ten sposób warunki idealne do namnażania się szkodliwych grzybów.

Jak zapobiegać zanim będzie za późno?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zapobieganie gromadzeniu się wilgoci w mieszkaniu.

  • Usunięcie mostków termicznych

Podstawowym sposobem na wilgoć w domu i powstający wraz z nią grzyb na ścianach jest wykonanie zewnętrznej izolacji termicznej budynku oraz likwidacja mostków cieplnych.

  • Wentylacja mieszkania

Aby uniknąć grzyba w domu, należy pamiętać o regularnej wentylacji pomieszczeń. Jak okazuje się w praktyce, tzw. wentylację grawitacyjną mogą w znacznym stopniu zaburzać bardzo szczelne plastikowe okna. Należy więc pamiętać o ich rozszczelnianiu, szczególnie podczas gotowania i suszenia prania. Warto dodatkowo włączać okap, zaś w łazience po kąpieli zaleca się pozostawić uchylone drzwi, dzięki czemu zgromadzona para wodna będzie mogła swobodnie ulecieć z pomieszczenia.

  • Dogrzanie pomieszczeń

Nie bez znaczenia jest również temperatura powietrza, panująca w mieszkaniu. Zarówno grzyby, jak i pleśń dużo łatwiej zadomawiają się w pomieszczeniach wilgotnych i niedogrzanych, dlatego aby zapobiec pojawieniu się wykwitów na sufitach i ścianach, należy pamiętać o tym, aby w mieszkaniu panowała temperatura co najmniej 20°C.

  • Więcej światła

Warto pamiętać o tym, że grzyb zdecydowanie najczęściej osadza się w ciemnych miejscach, w związku z czym szczególnie narażone na zagrzybienie są ściany za szafami, sofami czy fotelami. Warto więc co jakiś czas zrobić przemeblowanie, wystawiając newralgiczne miejsca na działanie promieni słonecznych.

  • Właściwy dobór okien

Aby zapobiec problemowi wilgoci w domu, warto wybrać odpowiednie okna. Przede wszystkim powinny umożliwiać rozszczelnianie, ułatwiając tym samym wentylację wnętrz i minimalizując ryzyko pojawienia się nieestetycznych i szkodliwych dla zdrowia wykwitów.

  • Pochłaniacze wilgoci

Pochłaniacze wilgoci są skutecznym zabezpieczeniem przed nadmiernym gromadzeniem się wilgoci. Szczególnie dobrze sprawdzają się w takich pomieszczeniach, jak łazienka, kuchnia, suszarnia, piwnica czy poddasze. Warto stosować je również w pokojach, dzięki czemu można będzie uniknąć parowania okien i nieprzyjemnego zapachu stęchlizny.

  • Osuszacze powietrza

Powietrze w domu powinno mieć od 40 do 60% wilgotności. Gdy w mieszkaniu jest zbyt dużo wilgoci, jej nadmiar osadza się na ścianach, szybach, a także wnika w szczeliny. W przypadku suszącego się prania, nadmiar wody wchłaniany jest przez cząsteczki powietrza. Aby uniknąć ryzyka pojawienia się wykwitów grzybiczych, warto wybrać osuszacz powietrza – stosunkowo niewielkie urządzenie, które wychwytuje z powietrza nadmiar wilgoci. Zaawansowane technologicznie osuszacze mają również funkcję wychwytywania dymu.

Gdy pojawi się grzyb

W przypadku, gdy wykwity pleśniowe pojawiły się już w mieszkaniu, należy wybrać odpowiednią metodę ich usunięcia.   

  • Metody naturalne

Istnieje kilka sprawdzonych metod naturalnych, dzięki którym można skutecznie usunąć grzyba ze ścian. Naturalne środki zaradcze są wskazane wówczas, gdy w domu przebywają dzieci. W tym przypadku należy zeskrobać ze ściany wierzchnią warstwę pleśni. Można użyć do tego celu szczotkę i wodę z mydłem lub odpowiednim detergentem. Następnie niezbędne jest skucie tynku z powierzchni, na której pojawił się grzyb. Skutecznym środkiem na walkę z problemem nieestetycznych wykwitów na ścianach jest ocet, który należy wymieszać z wodą w proporcji 1:4 (jedna porcja octu na cztery porcje wody).

Silne właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne wykazuje również olejek z drzewa herbacianego. Aby skutecznie zniszczyć grzybnię, a także pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci, wystarczy przemyć zagrzybioną ścianę wodą z kilkoma kroplami olejku.

  • Profesjonale preparaty przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe

W sklepach dostępne są również specjalne środki przeciwgrzybicze i przeciwpleśniowe, które nanosi się na wstępnie oczyszczoną ścianę. Po ich zastosowaniu z reguły nie powinno się przebywać w pomieszczeniu przez co najmniej kilkanaście godzin. Preparaty tego typu skutecznie zwalczają grzyby pleśniowe i jednocześnie zabezpieczają powierzchnię przed ich ponownym narastaniem. 

Dodano: 07-06-2017