Silikon – rodzaje i zastosowanie

Opinii 0

Silikony są stosowane na każdej budowie, podczas remontu, prac wykończeniowych, a także sanitarnych. Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów – zarówno domowego użytku, jak i dla profesjonalistów. Ze względu na zakres stosowania wyróżnia się silikony sanitarne, wysokotemperaturowe, szklarskie i uniwersalne. Aby spełniły swoje zadania, należy właściwie dobrać do prac, jakie będziemy wykonywać.

Co to są silikony?

rodzaje silikonówSilikony to masy uszczelniające lub uszczelniająco-klejące. Ich szeroki asortyment sprawia, że znajdują zastosowanie w bardzo wielu pracach wykończeniowych.

 

Ze względu na sposób utwardzenia masy silikonowej, który decyduje o jej właściwościach, a tym samym o przeznaczeniu, silikony dzieli się na kwaśne (octowe) i neutralne.

Silikony kwaśne i silikony naturalne – właściwości

Silikony kwaśne podczas aplikacji wydzielają zapach octu. Są odporne na wysoką temperaturę (nawet do 180oC) i wilgoć oraz szybko wiążą. Jednak wchodzą w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym, np. wapnem. Z tego też powodu silikonów sanitarnych kwaśnych nie wolno stosować do spoinowania tynków mineralnych. Nie można ich także łączyć z innymi materiałami wrażliwymi na działanie kwasu – spowodują korozję niektórych metali, np. mosiądzu, oraz przebarwienie kamienia naturalnego. Mają słabą przyczepność do tworzyw sztucznych.

 

Silikony neutralne są natomiast elastyczne, bezzapachowe i obojętnie chemicznie dla wszystkich rodzajów materiałów. Ich pewną wadą jest dłuższy czas wiązania niż w przypadku uszczelniaczy kwaśnych. Do silikonów neutralnych zalicza się: sanitarne (dostępne są w dwóch wersjach), kamieniarskie, budowlane, do szkła oraz dekarskie.

 

 

Kolory silikonów i opakowania

kolory silikonów i opakowaniaSilikony dostępne są w różnych kolorach, chociaż największym zainteresowaniem cieszą silikony bezbarwne. Stosuje się je do uszczelniania tam, gdzie uszczelnia się powierzchnie styku dwóch materiałów, np. w kuchni do uszczelniania okolic zlewozmywaków, kuchennych blatów oraz w łazienkach, gdy ze względu na użytą okładzinę nie można dostosować innego koloru silikonu. Kolorowe silikony dopasowujemy np. do kolorystyki spoin zastosowanych do łączenia płytek ceramicznych, gresowych lub kamiennych czy innych elementów architektonicznych czy materiałów wykończeniowych.

 

Silikony kupujemy w kartuszach – jest to pojemnik w kształcie tuby, do którego musimy dokupić pistolet – przy jego pomocy wyciskamy materiał. Zwykle mają one pojemność 280-310 ml. Gdy potrzebujemy mniejszą ilość silikonu, możemy kupić mniejsze opakowanie w tubce – zazwyczaj jest to 100 ml, ale można kupić również silikon w tubce o pojemności 40 czy 60 ml. W mniejszych opakowaniach dostępne są jednak raczej silikony białe i bezbarwne. Materiał wyciskamy w pożądane miejsce bezpośrednio z tubki.

 

 

Silikony sanitarne – idealne do łazienek i kuchni

silikony sanitarnePreparaty te występują w dwóch odmianach: kwaśnej i neutralnej – zwróćmy na to uwagę podczas zakupu, gdyż możliwości ich zastosowania są różne. Silikony neutralne są mniej odporne na działanie pleśni i wilgoci, dlatego lepiej nie używać ich do spoinowania miejsc, gdzie ona stale występuje, np. fug sanitarnych w łazienkach.

 

Nadają się jednak świetnie do fugowania innych materiałów budowlanych takich jak: beton, kamień, cegła, drewno, szkło, ceramika, tworzywa sztuczne (np. PVC czy akryl) oraz metale. Możemy je także wykorzystać do spoinowania przegród, ścianek działowych, futryn okiennych i drzwiowych, uszczelniania fasad budynków oraz wykonywania elastycznych spoin budowlanych. Silikony sanitarne neutralne są dostępne również w jako szybko utwardzalne.

 

Natomiast silikony sanitarne kwaśne (odporne na działanie grzybów, pleśni i wilgoci) z powodzeniem możemy wykorzystać do spoinowania zlewozmywaków, wanien, brodzików emaliowanych. Sprawdzą się także podczas fugowania styku między umywalką a ścianą, szczeliny wokół sedesu oraz cokołów ceramicznych. Niektóre z tych preparatów można również stosować do powierzchni akrylowych i PVC. Jednak lepiej nie łączyć silikonów kwaśnych z PE, PP, teflonem i kamieniami naturalnymi. Silikony sanitarne kwaśne dostępne są również jako szybko utwardzalne czy z połyskiem.

 

 

Silikony uniwersalne – wewnątrz i na zewnątrz domu

Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Możemy nimi uszczelnić np. kabiny prysznicowe, szklane witryny, drzwi, okna oraz wykończyć parapety, okładziny i posadzki. Sprawdzą się także podczas napraw pęknięć, rys oraz przerw dylatacyjnych. Dzięki temu, że silikony uniwersalne są elastyczne, równoważą ewentualne ruchy i przemieszczanie elementów budowlanych (np. ścian działowych) – nie powstaną szpecące szczeliny.

 

 

Silikony szklarskie – do szklanych powierzchni

silikony szklarskieJak wskazuje nazwa, silikony szklarskie są stosowane do przeróżnego rodzaju szkła, a także innych powierzchni gładkich – odznaczają się bardzo dobrą przyczepnością do śliskich podłoży. Silikony szklarskie są odporne na niską i wysoką temperaturę (-60 – +200oC) oraz promieniowanie UV. Doskonale przylegają do drewna, cegły, powierzchni emaliowanych i ceramicznych.

 

Mogą być wykorzystywane np. do spajania szklanych elementów w stolarce okiennej, fugowania płytek ceramicznych, uszczelniania instalacji wentylacyjnej czy klimatyzacji. Pamiętajmy jednak, by nie łączyć ich z PVC i akrylem. Większość silikonów szklarskich ma odczyn kwaśny – niewskazane jest łączenie ich także z metalami.

 

 

Silikony budowlane – do prac remontowych i budowlanych na zewnątrz i wewnątrz domu

Silikony budowlane można bezpiecznie stosować podczas wielu prac budowlanych i remontowych przeprowadzanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Charakteryzują się dobrą przyczepnością zarówno do podłoży gładkich i porowatych, m.in. kamienia, tynku, szkła, drewna, cegły, ceramiki czy metalu. Elastycznie uszczelniają i wypełniają przestrzenie okołodrzwiowe, spoiny przy cokołach, progach, listwach czy boazerii. Przy ich pomocy możemy przykleić również lustra. Są odporne na warunki atmosferyczne i temperaturę od -30 do +120oC. Co ważne, preparaty te nie przebarwiają materiałów, a spoiny można malować.

 

 

Silikony do kamienia naturalnego

silikony do kamienia naturalnegoSą przeznaczone m.in. do łączenia kamieni naturalnych (szczególnie marmuru i granitu), a także szkła, powierzchni szkliwionych, PVC oraz akrylu. Możemy je zastosować np. podczas montażu zlewozmywaka do marmurowych blatów, wykańczaniu schodów na zewnątrz czy innych elementów kamiennych.

 

Spoiny wykonane z silikonu sanitarnego są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz grzyby.

 

 

Uszczelniacze dekarskie

Są wykorzystywane m.in. do spoinowania rynien, uszczelniania membran, papy, otworów dachowych czy obróbek blacharskich. Uszczelniacze dekarskie są odporne na działanie wody (można je stosować podczas deszczu, a nawet pod wodą), światła słonecznego i innych czynników atmosferycznych, a także korozję. Charakteryzują się dobrą przyczepnością do wielu materiałów, m.in. papy bitumicznej, cegły, drewna, betonu, ceramiki, szkła, metali i wielu tworzyw sztucznych.

 

 

Silikony wysokotemperaturowe

Preparaty te są odporne na działanie wysokich temperatur (niektóre nawet do +300oC), paliw i olejów. Odznaczają się dobrą przyczepnością do metali, cerami czy szkła. Służą do wypełniania szczelin przy instalacjach grzewczych, silnikach, płytach oraz innym sprzęcie AGD, a także piecach, kominach oraz rurach i kanałach narażonych na działanie wysokich temperatur. Silikony wysokotemperaturowe najczęściej mają odczyn kwaśny i celowo oznaczone są czerwoną barwą.

 

 

Jaki silikon wybrać?

Dostępne na naszym rynku silikony są łatwe w obsłudze, gdyż wyciska się je z plastikowego opakowania, tzw. kartusza, zakończonego stożkowatą dyszą. Potrzebny jest jedynie ręczny pistolet. Silikony łatwo jest utrzymać w czystości i dobrym stanie technicznym. Ich najważniejszą zaletą jest jednak wszechstronność i prostota zastosowania. Sprawdzą się zarówno do wykonywania uszczelnień na zewnątrz, jak i wewnątrz, a z aplikacją poradzi sobie nawet początkujący majsterkowicz. Dlatego to preparaty, które warto mieć zawsze pod ręką. Warto przy tym pamiętać, że wadą silikonów jest brak możliwości pokrycia ich farbą lub lakierem. Niemniej jednak, szeroki wybór kolorów pozwoli dobrać optymalną barwę, która stopi się estetycznie z łączonymi elementami.

Dodano: 05-03-2019