Ścianki wewnętrzne w łazience

Opinii 0

Łazienka podzielona szkłem będzie wyglądać efektownie i nowocześnie. Gdy pojawią się w niej drewniane żaluzje stanie się bardziej przytulna, z kolei z ażurowymi, obrotowymi meblami – bardziej funkcjonalna.

TAFLE SZKLANE

W trosce o bezpieczeństwo dzieci szkło stosowane w łazience powinno być hartowane albo klejone. Tafle nadają się przede wszystkim do wydzielenia miejsca do kąpieli (rys.). Wielkoformatowe szkło pomaga przełamać schematyczny wygląd kabiny prysznicowej, nadaje jej lekkość, tworzy ciekawą formę.

 

1. Szklane ścianki mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.
2. Mogą być barwione albo matowe, wykończone na wiele sposobów, np. oklejone kolorową folią.
3. Trudno się je czyści. Można jednak wybrać materiał pokryty specjalną powłoką, dzięki czemu trudniej osadza się na nich kamień czy osad, takie szkło jest więc łatwiejsze do utrzymania w czystości.
4. Są stosunkowo drogie.

 

WSKAZÓWKA

Tafle muszą być wykonane z bezpiecznego szkła, więc trzeba je zamówić w zakładzie szklarskim, a przygotowanie elementów do montażu zlecić odpowiedniej firmie.

 

PLEKSI

To elastyczny materiał, więc może być swobodnie kształtowany. Przepuszcza światło, co pozwala na aranżowanie dyskretnego, rozproszonego oświetlenia.


1. Jest tworzywem wodoodpornym i lekkim, może posłużyć za przesuwne drzwi łazienkowe.
2. Dostępne w bogatej palecie kolorów.
3. Łatwo ulega zarysowaniom.

 

WSKAZÓWKA

Pleksi kupuje się w sklepach z materiałami budowlanymi i tnie wyrzynarką. Żeby je odkształcić, trzeba zgłosić się do firmy zajmującej się termiczną obróbką pleksi.

 

PUSTAKI SZKLANE

Dobry rozwiązaniem jest ściana wykonana ze szklanych pustaków, oddzielająca łazienkę z oknem od korytarza, do którego będzie wpadać naturalne światło. Pustaki szklane będą wyglądać ciekawie i nietuzinkowo, gdy zostaną podświetlone.

 

1. Łatwo je utrzymać w czystości.
2. Są dostępne w różnych kolorach.
3. W ścianie z pustaków nie można poprowadzić przewodów elektrycznych ani rur wodnych i kanalizacyjnych.

 

WSKAZÓWKA

Pustaki kupuje się najczęściej w hipermarketach budowlanych. Ściankę stawiamy za pomocą specjalnego systemu montażowego lub muruje tradycyjnie na zaprawę przy użyciu specjalnych profili i zbrojenia.

 

DREWNIANE PRZESŁONY

Służą nie tylko do dzielenia przestrzeni, ale także do zasłaniania montowanych często łazience kotłów gazowych. Żaluzjowymi przesłonami można odgrodzić toaletę od umywalki (rys.). Taka ścianka jest lżejsza niż murowana. Żeby drewniane przegrody nie wypaczyły się, muszą stać w suchym i przewiewnym miejscu. Drewno stosowane w łazience powinno być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Warto w tym przypadku sięgać po gatunki egzotyczne.


1. Żaluzjowe przesłony są trwałe i estetyczne, dostępne w wielu kolorach i wzorach.
2. Ze względu na swoją budowę ażurową budowę nadają się do bezpiecznego zasłonięcia przewodów gazowych.
3. Są trudne w konserwacji. Przed wpływem wilgoci uchroni je m.in. lakierowanie oraz olejowanie.

 

WSKAZÓWKA

Do wykonania drewnianych przegród posłużą dostępne w sklepach z materiałami budowlanymi żaluzjowe fronty drzwiczek do szaf. Niektóre mają do 2 m wysokości.

 

MEBLE AŻUROWE

Przedzielają łazienkę, ale też zapewniają dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków albo ręczników. Ażurowe meble mogą mieć formę ruchomych parawanów, które po obróceniu nie będą tak widocznie dzielić wnętrza.

 

1. Meble ażurowe pozwalają zaaranżować łazienkę na wiele sposobów.
2. Służą jako zwykłe meble i jednocześnie wprowadzają podziały w pomieszczeniu.
3. Trzeba je robić według szczegółowego projektu.
4. Są niezbyt odporne na wilgoć.

 

WSKAZÓWKA

Wykonanie ażurowych mebli według własnego projektu można zlecić firmie albo kupić gotowe formaty meblowe przeznaczone do samodzielnego montażu.

Dodano: 30-07-2013