Ściana zdobiona farbą

Opinii 2

Znudziły ci się typowe kolory ścian, masz dosyć przewidywalnych efektów aranżacyjnych? Wystarczy sięgnąć po farby w odważnych, soczystych barwach, naklejki i szablony. To naprawdę niewiele, by nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter.

SOCZYSTE BARWY

Ściana może podążać za modą tak jak ubrania. Do wyboru mamy zarówno gotowe farby, których liczba kolorów ciągle rośnie. Jeśli wśród nich nie znajdziemy wymarzonego zawsze można sięgnąć po farby z mieszalnika. Tu możliwości są prawie nieskończone. Farba jest komponowana na naszych oczach, a jej cena nie odbiega znacznie od cen farb gotowych. Ściany w mocnych kolorach np. modnej dzisiaj fuksji, doskonale wyglądają w słonecznych wnętrzach. Budują przytulny nastrój i ożywiają. Są doskonałym tłem dla prostych mebli drewnianych lub białych. Dobrze na ich tle prezentuje się biało-czarna grafika. Soczyste barwy warto także wykorzystywać w roli akcentów kolorystycznych. Wyróżnić nią można jedną ścianę lub tylko jej fragment np. tworząc tło dla biurka, wiszącej szafeczki. Farbą można też wyróżnić kominek, wymalować z niej ramę wokół drzwi lub okna.

ŁĄCZENIE KOLORÓW

Prostym sposobem na wzbogacenie aranżacji ściennej jest zestawienie na ścianach różnych kolorów. Można więc stworzyć efektowne ekrany naśladujące klasyczne stylizacje. Dolny pas ściany, np. do wysokości lamperii wykańcza się farbą w mocniejszym kolorze, a w górnych partiach tworzy rytmicznie powtarzające się jasne ramy, które maluje się farbą w jednym kolorze. Obrazy można również wypełniać zharmonizowanymi farbami, w różnych kolorach. Farby pozwalają też skomponować klasyczny wzór z pasków. Tu możliwości są nieskończone – wzór może składać się z dwóch kolorów, można też próbować odtworzyć wzory ludowe i np. zainspirować się klasycznymi paskami łowickimi. Jeśli chcemy, by paski były równe, pomocna będzie taśma malarska oraz odpowiedni zestaw pędzli.

 

 

WYGODNE NAKLEJKI

Również ściany wzbogacone wzorami pozwalają zindywidualizować wnętrze. Najłatwiej wykonać dekorację wykorzystując naklejki. Ich ułożenie jest dziecinnie proste, a wzornictwo bardzo różnorodne, poczynając od motywów kwiatowych, zwierzęcych, przez postacie z bajek, po wzory szydełkowych serwetek czy wyszukane ornamenty. Naklejki mogą być wielokolorowe lub jednobarwne. Mają różne wymiary np. 30,5x38 cm, 50x29,5 cm85x65 cm. Najczęściej są wykonane z PVC (matowe lub lśniące), można też kupić grubsze od nich naklejki welurowe o przyjemnej fakturze, przez co mogą tworzyć wrażenie trójwymiarowej ściany. Może się jednak na nich osadzać kurz. Efekt trójwymiarowy pozwolą także uzyskać trójwymiarowe napisy wykonane z lekkiego tworzywa sztucznego np. „love”, „home”, „Welcom”, które należy przykleić dwustronną taśmą. Można je skontrastować z tłem – wówczas będą mocniejsze w wyrazie. Niektóre naklejki są wielokrotnego użytku – można je odklejać i przyklejać ponownie w nowym miejscu. Można z nich skomponować dekorację wykorzystując ten sam motyw na całą ścianę lub wykorzystać jako detal.

 

 

SZABLONY

Tu możliwości są tysiące - od typowych motywów roślinnych i zwierzęcych, przez wzory ornamentowe, po cyfry i litery. Efektowne i bardzo modne jest np. zbudowanie dekoracji z liter. Mogą być rozsypane na całej ścianie, można też z nich skomponować dowolny napis, np. ulubioną sentencję czy cytat literacki. Plastikowy szablon można wykorzystać wielokrotnie. Szablony należy przyklejać do suchej czystej ściany taśmą malarską. Wycięte miejsca wypełniamy farbą, nie należy jej wcierać, by nie dostała się pod szablon. Gdy farba dobrze wyschnie, należy ostrożnie odkleić szablon. Wypełnienia wzoru najlepiej odkleić za pomocą nożyka do tapet.

Dodano: 07-08-2013