Farby tablicowe i magnetyczne – ściana po której można pisać jak po tablicy

Opinii 22

Jeśli szukasz pomysłu na ścianę we wnętrzu jednym z ciekawych rozwiązań jest zastosowanie farby tablicowej lub magnetycznej. Pomalowana nimi powierzchnia zmieni się w tablicę, po której będziesz mógł pisać kredą lub przyczepiać na magnes zdjęcia, ulubione grafiki, rysunki dzieci czy ważne notatki.

Farby tablicowe – czym są i co je charakteryzuje?

farba do tablic szkolnych SyntilorTo matowe farby, które pozwalają uzyskać na ścianie powierzchnię zbliżoną do tej, jaką charakteryzują się tablice szkolne. Po pomalowanej farbą tablicową ścianie można pisać kredą, ścierać ją i ponownie wykorzystywać do tworzenia notatek, np. listy zakupów czy wykonywania własnoręcznych ilustracji.

 

Pokryta farbą tablicową ściana może posłużyć też do zostawiania ważnych informacji dla pozostałych członków rodziny lub stać się miejscem aktywności twórczej naszych pociech.

 

Sposobów jej wykorzystania jest wiele. W kuchni sprawdzi się jako miejsce do zapisywania ulubionych przepisów kulinarnych, czy rzeczy do zrobienia. W pokoju dziecka ściana polamowana tablicówką może stać się polem do popisów plastycznych czy zastąpić tradycyjny, drukowany plan zajęć. W salonie ściana pomalowana farbą magnetyczną może zmienić się w miejsce na własnoręczne kredowe obrazy, które będzie można zmienić w zależności od nastroju, wystroju wnętrza czy pory roku.

 

Taka farba może nam posłużyć nie tylko do malowania ścian – sprawdzi się również na innych powierzchniach, np. drzwiach czy meblach, nadając im zupełnie nowy charakter.

 

Farby tablicowe dostępne są zazwyczaj w kolorze czarnym, choć na tym nasz wybór się nie kończy. Producenci oferują nam również inne wyraziste kolory, dzięki czemu bez problemu dopasujemy odcień malowanej ściany do wystroju wnętrza. Farby dobrej jakości charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża, odpornością na ścieranie i wodę.

 

Decydując się na zakup farby tablicowej zwróćmy uwagę nie tylko na jej cenę ale również na wydajność. Farby te są z reguły gęste, lecz mimo to producenci zalecają kilkakrotne pokrycie powierzchni powłoką w celu uzyskania oczekiwanego efektu. Do farby tablicowej warto kupić kredy niepylące. W prawdzie nie unikniemy zupełnie pylenia kredy, ale zostanie ono mocno ograniczone.

 

 

Farby magnetyczne – czym różnią się od farb tablicowych?

Farby magnetyczne pozwalają stworzyć na powierzchni ściany powłokę przyciągającą magnes (podobnie jak powierzchnia lodówki). Farby magnetyczne są bezpieczne w użytkowaniu – nie zawierają ołowiu ani szkodliwych rozpuszczalników. W swoim składzie mają za drobne cząsteczki żelaza, które przyciągają metal (im większa liczba warstw farby, tym lepsze przyciąganie powierzchni).

 

Farby magnetyczne to zazwyczaj farby podkładowe – przeznaczone pod farby akrylowe - oznacza to, że pomalowaną nimi ścianę pokrywa się dodatkowo farbą dekoracyjną. Może to być np. farba tablicowa, co pozwoli nam uzyskać ścianę, po której można zarówno pisać kredą, jak i przyczepiać różnego rodzaju notatki, zdjęcia, rysunki, rachunki czy korespondencję bez stosowania gwoździ, pinezek lub taśm, które niszczą powierzchnią ściany.

 

Farbę magnetyczna można stosować na wszystkich powierzchniach, na których stosuje się farby emulsyjne, czyli m.in. na powierzchniach cementowych, murowanych, na płytach gipsowych i gipsowo-kartonowych oraz na powierzchniach tynkowanych.

 

 

Malowanie ściany farbą magnetyczną i tablicową

farby tablicowe magnetyczneMalowanie farbą magnetyczną i tablicową w zasadzie nie różni się od malowania ścian zwykłą farbą akrylową. Malowana powierzchnia musi być czysta, odłuszczona i sucha. Do malowania ścian zaleca się stosowanie wałka na bazie gąbki lub wałka z bardzo krótkim włosiem (im krótsze włosie tym gładszą powierzchnie otrzymamy) – pozwoli to uzyskać ładną strukturę malowanej powierzchni, a prace wykonawcze przebiegną szybciej i sprawniej niż przy użyciu pędzla.

 

Pędzel może posłużyć nam do wykonywania tzw. odcięć, czyli malowania linii granicznych. Do pokrywania ścian farbami magnetycznymi i tablicowymi raczej nie poleca się metody natryskowej.

 

W przypadku malowania powierzchni drewnianych należy zastosować uprzednio podkład do drewna a następnie farbę tablicową lub magnetyczną. Powierzchnie śliskie i błyszczące, np. laminowane, mogą wymagać wcześniejszego zmatowienia papierem ściernym, co zagwarantuje lepszą przyczepność podłoża.

 

 

Dodano: 13-10-2014