Ściana jako element dekoracji – farby i tynki strukturalne

Opinii 3

Jeśli chcemy mieć we wnętrzu szybko i bez dużych nakładów finansowych ścianę z efektowną fakturą zdecydujmy się na farbę lub tynk strukturalny. Ich użycie pozwoli nam uzyskać wykończenie ściany, które do złudzenia będzie przypominać okładzinę marmurową, z trawertynu czy stiuku.

MATERIAŁY WIELU MOŻLIWOŚCI

W przeciwieństwie do większości materiałów ściennych z fakturą takich jak tapety, płytki ceramiczne czy kamienne oraz elementy drewniane, można nimi szybko pokryć ściany, łatwo też je przemalować lub wykończyć innymi materiałami, gdy aranżacja nam się znudzi. Aranżacja z farby i tynku jest także znacznie tańsza od wykończenia ścian innymi materiałami fakturowanymi. Zaletą farb i tynków strukturalnych jest również ich trwałość, która znacznie przewyższa żywotność farb tradycyjnych. Dlatego warto je stosować nie tylko ze względów dekoracyjnych, ale też praktycznych. Niestraszne im wielokrotnie mycie i wilgoć, są też odporne na uderzenia. Warto więc je stosować w łazience i w kuchni oraz w wiatrołapie, przedpokoju czy holu. Jeśli chcielibyśmy nakładać je samodzielnie, to farby strukturalne są łatwiejsze w aplikacji od tynków dekoracyjnych. Zarówno farby jak i tynki sprawdzą się we wnętrzach remontowanych, gdyż nie wymagają gładkiego podłoża i mogą posłużyć do zamaskowania jego nierówności.

EFEKTY ARANŻACYJNE

Zarówno farby strukturalne, jak i tynki dekoracyjne służą do tworzenia strukturalnych powierzchni. Mogą one imitować różne materiały. Naśladują zarówno ich fakturę, wzór jak i kolorystykę. Dzięki nim można stworzyć niepowtarzalny charakter wnętrza. Bardzo często sięga się po tynk lub farbę, by odtworzyć różne rodzaje kamienia – poczynając od marmuru przez trawertyn po piaskowiec. Ściany „kamienne” wykorzystuje się w aranżacjach rustykalnych czy nowoczesnych wnętrzach. Tynki dekoracyjne i farby strukturalne doskonale imitują stiuk, który sprawdzą się, gdy zechcemy stworzyć bazę dla aranżacji klasycznych, będzie on przywoływał styl wnętrz rzymskich czy pałacowych sal. Mogą również nadać ścianie fakturę deski, a także betonu modnego we współczesnych wnętrzach minimalistycznych i industrialnych. Można też samodzielnie zaprojektować wzór – tynki i farby tego rodzaju umożliwiają realizację wielu pomysłów - na ścianie można tworzyć dowolne przecierki, koła, ślimaki czy też nadawać jej fakturę kornika. Ciekawy efekt daje również nadanie wykonanym z tynku czy farby kamieniom, deskom i stiukom nietypowej dla nich kolorystyki.

KORZYSTAJ Z UMIAREM

Farby i tynki strukturalne budują dość wyraziste płaszczyzny ścian. Niekiedy faktura połączona z kolorem jest tak dekoracyjna, że ściany dominują nad innymi elementami wyposażenia, czego nie zawsze oczekujemy. Dlatego jeśli chcemy wykończyć nimi wszystkie ściany wnętrze powinno być przestronne, w niezbyt dużych pomieszczeniach efekt może przytłaczać. Tego typu wykończenie najlepiej sprawdza się na jednej ze ścian, na której chcemy wyeksponować dekoracyjny element – mebel czy obrazy lub odwrotnie chcemy je wtopić w ścianę. Tynkiem lub farbą warto wykończyć wnękę, ściany w wykuszu lub ryzalicie bądź zaakcentować aneks w dużej otwartej przestrzeni. Doskonały efekt daje także wykończenie nimi fragmentów ścian w łazience, np. ich górnych partii nad umywalką czy wanną.

FARBY STRUKTURALNE A TYNKI DEKORACYJNE

Zarówno farby strukturalne jak i tynki dekoracyjne są dostępne jako gęste, gotowe do użycia masy, w formie proszku lub pasty. Można też kupić zestawy dwuskładnikowe składające się z proszku i pasty. Farby i tynki dekoracyjne ze względu na swój skład są paroprzepuszczalne, z wyjątkiem farb polioctanowinylowo-lateksowych, które z kolei są najbardziej trwałe. Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki wypełniaczom o różnym uziarnieniu. Farby mają wypełniacze bardziej roztarte - około 0,2 mm, tynki strukturalne ponad 1 mm. Farby strukturalne łączą najważniejsze zalety farb i tynków – są łatwe do nałożenia tak jak tradycyjne farby, a efekt jest nie do odróżnienia, z tym uzyskanym za pomocą tynku strukturalnego, którego ułożenie jest trudniejsze.

Dodano: 07-08-2013