Renowacja podłogi z paneli podłogowych

Opinii 0

Zarówno panele laminowane jak i drewniane mogą ulec zarysowaniu. Jednak takie uszkodzenia nie muszą szpecić podłogi, z powodzeniem możemy ją odnowić. Sposobem na usunięcie rys z paneli drewnianych jest ich zeszlifowanie, taka renowacja sprawia, że podłoga wygląda jak nowa. Paneli laminowanych nie można cyklinować, sposobem na ich „uratowanie” może być zastosowanie zestawu naprawczego, po ich użyciu drobne rysy będą niemal niewidoczne. Jeśli rysy są głębokie i rozległe zestaw naprawczy może nie wystarczyć. W takiej sytuacji konieczna może się okazać wymiana panela.

RENOWACJA PODŁOGI Z PANELI DREWNIANYCH

Panele drewniane są wykonane z drewna klejonego warstwowo. Ich wierzchnia warstwa powstaje ze szlachetnych gatunków drewna i może wynosić od 2,2 do 3,7 mm grubości. Przed zakupem paneli warto sprawdzić grubość tej warstwy, gdyż im grubsza będzie, tym więcej razy można trójwarstwową deskę poddać renowacji. Zapytajmy również sprzedawcę o zabezpieczenie drewna – tam gdzie podłoga będzie bardziej narażona na zarysowania, warto wybrać panele olejowane, gdyż olej ma zdolności do samoczynnego naprawiania podłogi, a ponadto doskonale maskuje drobne zadrapania powstałe np. przez kontakt z ostrymi pazurami psa. Także naprawa uszkodzeń na tak zabezpieczonych panelach jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku elementów zabezpieczonych lakierem, można bowiem zeszlifować rysy papierem ściernym i samodzielnie zaolejować uszkodzone miejsca. Niekiedy producenci tak wykończonych podłóg proponują własne zestawy do tego typu napraw. Więcej zachodu wymaga podłoga, której warstwa ochronna jest wykonana z lakieru. Chociaż zazwyczaj podłogi lakierowane fabrycznie mają nawet dwukrotnie większą wytrzymałość na ścieranie od tych lakierowanych tradycyjnie. Gdy rysy są nieduże i płytkie, można spróbować je zatuszować specjalnym woskiem, trzeba jednak sprawdzić, czy można go stosować na podłogi lakierowane. Jeśli rys jest wiele i obejmują dużą płaszczyznę podłogi, konieczne będzie cyklinowanie, czyszczenie i ponowne nałożenie lakieru lub oleju. Proces ten przebiega tak samo jak w przypadku posadzek wykonanych z litego drewna. Gdy uszkodzenia paneli są tak głębokie, że widoczne są wgłębienia spowodowane np. upadkiem ciężkich przedmiotów, przed cyklinowaniem należy uzupełnić ubytki specjalną masą szpachlową.

RENOWACJA PODŁOGI Z PANELI LAMINOWANYCH

Panele laminowane są wykonane z materiałów drewnopochodnych. Ich wierzchnia warstwę tworzy laminat zabezpieczony folią. By uniknąć zadrapań i uszkodzeń najlepiej wybrać panele wysokiej jakości klasy AC4 z gwarancją np. 15 lu 25 letnią. Jeśli jednak dojdzie do ich zadrapania można je naprawić stosując zestaw naprawczy. W jego skład wchodzi bloczek z woskiem w kilku kolorach, co pozwala stworzyć barwę odpowiadającą kolorystyce uszkodzonego panela. Wosk potrzebny do uzyskania mieszanki kolorystycznej stapia się za pomocą obecnej w zestawie lutownicy – tzw. noża do topienia wosku. Zestaw zawiera również grzebień do czyszczenia. Powierzchniowe uszkodzenia można też próbować ukryć za pomocą flamastrów (markerów). Niewielkie ubytki warto też wypełnić specjalnym kitem. Należy jedynie pamiętać o dobraniu kitu w kolorystyce odpowiadającej panelom. Jeśli uszkodzenia są bardziej rozległe, konieczna będzie wymiana paneli.

 

Dodano: 12-11-2014