Przegląd farb i tynków strukturalnych.

Opinii 6

W plastikowych wiaderkach ukryty jest świat barw i faktur. Każdy, jak wytrawny profesjonalista, może malować i ozdabiać nimi ściany. Farby strukturalne i dekoracyjne tynki wprowadzą do twojego domu wzory jak z kamieni, stiuków bądź z tapety.

Już od dawna techniki dekoracji ścian przestały być tylko domeną doświadczonych fachowców. Dzisiaj każdy może zmierzyć się z tą sztuką i poczuć satysfakcję z osiągniętych efektów. Wiele produktów wykończeniowych opracowuje się tak, aby były jak najprostsze w stosowaniu i nie sprawiały kłopotu nawet laikom. Jedyne, czego można się obawiać, to czy uda się dobrze dopasować wybrany wariant do stylu pomieszczenia. Postaramy się w tym pomóc. Jednocześnie warto pamiętać, by ściśle przestrzegać wskazówek producentów mas i farb. Zwłaszcza gdy dotyczy to czasu schnięcia poszczególnych warstw oraz zachowania sugerowanych proporcji podczas mieszania różnych produktów.

OD CZEGO ZACZĄĆ?
Farby strukturalne od zwykłych różnią się tym, że zawierają spory dodatek kruszywa o większej lub mniejszej średnicy. Może to być piasek lub nawet drobne kamyki. Mają gęstą konstystencję i są wodorozcieńczalne. Część z nich jest sprzedawana jako pasta lub proszek, które dodaje się do zwykłej farby akrylowej bądź lateksowej. By uzyskać nietypowe efekty, do dyspozycji mamy też inne produkty dekoracyjne – masy tynkarskie, werniksy, preparaty do gruntowania podłoża. Do tego wystarczą trzy proste narzędzia, jak paca, szpachla i pędzel, by uzyskać niezliczoną wręcz liczbę ciekawych faktur i wzorów ściennych. Wybraliśmy pięć propozycji, które można dopasować do różnych stylistycznie wnętrz.

TRAWERTYN: KAMIEŃ Z WIADERKA
Materiał: tynk wapienny. Jest doskonałą alternatywą dla prawdziwych kamiennych okładzin, które są ciężkie, drogie i trudne w montażu. Do trawertynowej imitacji potrzebna będzie specjalna masa strukturalna, barwniki oraz lakier do dekoracji wapiennych.
Efekt: powierzchnia ściany zyska wyraźnie widoczne pory i wgłębienia.
Gdzie: najlepiej się prezentuje w nowoczesnych wnętrzach, o prostym wystroju, w którym dominują stonowane barwy. Sprawdzi się w łazience oraz pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu.
NASZA RADA
Sztuczny kamień będzie dobrze wyglądał w towarzystwie przedmiotów z kamienia naturalnego.

■ Masę strukturalną nanosimy na zagruntowaną ścianę dwukrotnie. Drugą warstwę dopiero wówczas, gdy pierwsza będzie sucha.
■ Krawędzią stalowej szpachelki żłobimy w niej szerokie smugi.
■ Pierwsza warstwa lakieru, którą malujemy trawertyn, powinna być przezroczysta.
■ Przed drugim malowaniem lakier barwimy pigmentem. Lakierujemy i jednocześnie ścianę przecieramy gąbką.

RELIEF: GRA ŚWIATEŁ I CIENI
Materiał: półtransparentna akrylowa farba strukturalna w postaci masy do samodzielnego barwienia.
Efekt: ta metoda łączy w sobie nierównomierną, z pozoru niedbałą fakturę, którą podkreślają tworzące się na ścianie cienie oraz metaliczny poblask. Ozdobnym dodatkiem są powtarzalne wzory, stworzone dzięki odpowiednim szablonom, wyłaniające się spod warstwy dekoracyjnej masy.
Gdzie: polecamy do kuchni, jadalni, korytarzy i sypialni. Dobierając jeden z wielu dostępnych szablonów, dostosujemy go do indywidualnego charakteru pomieszczenia.
NASZA RADA
Szablonowe motywy możemy rozmieszczać na całej powierzchni lub tylko na wybranych fragmentach.

■ Najpierw wykonujemy wypukłe wzory, wypełniając zabarwioną masą szablony przyklejone do ściany.
■ Po ich wyschnięciu nakładamy główną warstwę masy dekoracyjnej w ciemnym, kontrastowym kolorze. Nie musimy być zbyt dokładni.
■ Następnie nanosimy cienką warstwę masy, zabarwioną o kilka tonów mocniej.
■ Później malujemy ścianę metalicznie błyszczącym werniksem.

GLINKA: TĘSKNOTA ZA NATURĄ
Materiał: tynk strukturalny Glinka Prowansalska. To kompozycja ze specjalnie dobranymi piaskami i pigmentami połączonymi naturalnym spoiwem, czyli gliną.
Efekt: nada wnętrzom rustykalny charakter. Zapewni kolor, fakturę oraz matową, chropowatą powierzchnię gliny. Sposób wykonania takiej dekoracji jest prosty i trudno tu popełnić błąd.
Gdzie: jeśli lubimy sielskie klimaty i naturalne materiały, przypadnie nam z pewnością do gustu. W kuchni i jadalni podkreśli styl folkowy. Ale warto spróbować tego efektu w wydaniu minimalistycznym, np. w sypialni urządzonej w kolorach ziemi.
NASZA RADA
Wystające ponad powierzchnię glinki wzory uzyskamy dzięki plastikowym szablonom.

■ Glinkę Prowansalskę przed użyciem trzeba rozrobić z odpowiednią ilością wody. Nakładamy ją na ścianę i zacieramy stalową pacą. Warstwa nie powinna być zbyt gruba. Wystarczą 2-3 mm.
■ Gdy masa wyschnie, do ściany przykładamy szablon i wypełniamy go glinką.
■ Na koniec zgarniamy miękkim pędzlem ze ściany niezwiązane ziarenka piasku.

WERNIKS: FAKTURA Z POŁYSKIEM
Materiał: transparentna farba z drobinkami metalu, którą nakładamy na wybraną strukturę.
Efekt: deseń powstaje w rezultacie nierównomiernego nanoszenia masy dekoracyjnej i odpowiedniego modelowania jej stalową pacą. Uzyskujemy wzór o nieokreślonej, surowej formie, którą podkreśla monochromatyczna kolorystyka.
Gdzie: taka struktura pasuje do pomieszczeń zaaranżowanych nowocześnie, minimalistycznie. Źle będzie wyglądała przy natłoku sprzętów oraz bibelotów. Śmiało można ją polecić do wnętrz o przeznaczeniu reprezentacyjnym – salonów czy jadalni.
NASZA RADA
Chropowaty deseń dobrze uwypukli strumień światła padający pod odpowiednim kątem na ścianę.

■ Najpierw nakładamy dekoracyjną masę, którą można zabarwić dowolnym pigmentem.
■ Metaliczny blask ściany to właśnie zasługa transparentnego werniksu. Zastosujmy taki, którego kolor będzie nieco jaśniejszy od barwy masy.
■ Grubo fakturowana powierzchnia wymaga częstszego czyszczenia. Kurz lubi bowiem osiadać w zagłębieniach.

GRUNT TO PODŁOŻE
■ Aby dekoracja dobrze przylegała do ściany, podłoże trzeba przygotować. Fragmenty starych powłok malarskich należy usunąć, a ubytki uzupełnić i wyrównać masą tynkarską. Ścianę warto oczyścić z kurzu oraz odtłuścić wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli to nie wystarczy, użyjmy wody z amoniakiem. Po takim zabiegu powierzchnię spłukuje się czystą wodą. Umyte i suche płaszczyzny pokrywamy preparatem gruntującym. Obniży on chłonność muru lub tynku i zapewni masie dekoracyjnej lepszą przyczepność. Wtedy faktura będzie wyglądała tak samo na całej ścianie.

DOBRY WYBÓR
Planując rodzaj dekoracji, warto sugerować się nie tylko jej wyglądem, ale także stopniem trudności wykonania. Niektóre techniki są czasochłonne, składają się z wielu etapów, a każdy z nich wymaga sporej precyzji.

EKSPERT RADZI
Agnieszka Tepli stylistka wnętrz

Styl Zanim zdecydujesz się na zmianę faktury ścian, przyjrzyj się swoim meblom i dodatkom. Skomplikowane wzory uzyskane dzięki farbom strukturalnym nie lubią konkurencji w postaci zbyt dekoracyjnych sprzętów oraz gęstych wzorów.
Kolory Nasycone barwy: fi olety, brązy, granaty, wydobędą rusunek i fakturę wyrazistych, wręcz grafi cznych reliefów. Do delikatnych deseni i przecierek bardziej odpowiednia będzie pastelowa paleta i jasne odcienie.
UWAGA Jeśli debiutujesz w roli dekoratora, przed przystąpieniem do pracy wykonaj próbę na małym fragmencie ściany i sprawdź, czy efekt jest zadowalający.
 

tekst Kamila Wagner