Posadzki na ogrzewanie podłogowe

Opinii 5

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularne. Ogrzewana podłoga sprawia, że ciepło równomiernie rozkłada się w całym pomieszczeniu. Ciepło lubią ją też nasze stopy – stąpanie po posadzce jest przyjemne nawet bez kapci. Jednym z warunków komfortu, jaki daje ta forma ogrzewania jest odpowiedni wybór materiału posadzkowego. Najlepiej sprawdzają się materiały dobrze przewodzące ciepło, a także nie odkształcające się pod wpływem dużych zmian temperatury. Wybierając materiał do wykończenia podłogi ogrzewanej trzeba uwzględnić grubość posadzki oraz współczynnik przewodzenia ciepła. Parametry te określają wartość oporu cieplnego (R) posadzki. Jego wartość z warstwą wiążącą nie powinna przekraczać 0,15 m²·K/W. Płytki ceramiczne, kamienne, a może drewno? Doradzimy, jaki materiał posadzkowy warto wybrać na ogrzewanie podłogowe?

BEZKONKURENCYJNY KAMIEŃ

W roli posadzki pod ogrzewanie podłogowe bardzo dobrze sprawdzą się płytki kamienne. To właśnie one najlepiej przewodzą ciepło. Współczynnik przewodzenia ciepła dla kamienia wynosi średnio 2,15 W/(m²·K), przykładowo dla marmuru grubości 25 mm wartość ta wynosi 2,5W/(m²·K). Opór cieplny (R) tego typu posadzki to 0,012 m²·K/W. Zaletą płytek kamiennych na przykład granitowych, z łupka czy marmurowych są również ich wysokie parametry techniczne. Są one odporne na ścieranie i zarysowania, odpowiednio wykończone będą również nieśliskie.

BARDZO DOBRE PŁYTKI CERAMICZNE

Do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym poleca się również płytki ceramiczne. Współczynnik przewodzenia ciepła dla płytek ceramicznych o grubości 13 mm wynosi 1,05 W/(m²·K), a opór cieplny (R) 0,012 m²·K/W. Dobrym rozwiązaniem jest m.in. zastosowanie gresu, który należy do materiałów o bardzo dobrych właściwościach technicznych, daje więc gwarancję trwałej posadzki przez wiele lat.

WYKŁADZINA ELASTYCZNA

Jeśli ogrzewanie podłogowe ma być głównym źródłem dostarczania ciepła do wnętrza, na podłodze można również ułożyć wykładzinę elastyczną. Ponieważ nie należy ona do materiałów o znacznej grubości, tylko w niewielkim stopniu ogranicza promieniowanie cieplne. Przed zakupem wykładziny należy się jednak upewnić u sprzedawcy, czy można ją stosować na ogrzewaną podłogę. Dobrym wyborem będzie na przykład linoleum, które przy grubości 2,5 mm ma współczynnik przewodzenia ciepła 0,20W/(m²·K), przy oporze cieplnym 0,015 m²·K/W.

PANELE LAMINOWANE

Na ogrzewaniu podłogowym można układać panele laminowane, pod warunkiem, że ich producent umożliwia takie zastosowanie. Rury instalacji grzewczej muszą znajdować się na zalecanej przez producenta paneli głębokości, np. 3 cm pod powierzchnią posadzki. Wilgotność betonowej wylewki nie może przekraczać 1,5%, temperatura podłogi 18°C przed, w trakcie i dobę po montażu paneli. Jeśli zamierzamy zastosować inny podkład niż polecany przez producenta paneli należy sprawdzić, czy można go użyć z ogrzewaniem podłogowym. Przy panelach grubości 7 mm współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,056 m²·K/W.

MATERIAŁY DREWNIANE

Choć posadzki drewniane nie są polecane na ogrzewane podłogi, można je na nich układać. Należy jednak wybierać tylko drewno o niskim współczynniku skurczu i długim czasie osiągania równowagi higroskopijnej, na przykład: dąb, merbau, iroko, doussie, tek. Nie należy układać materiałów drewnianych grubszych niż 1,5 cm, gdyż nie tylko za bardzo ograniczy to przekazywanie ciepła, ale też powstaną w nim większe szczeliny. Najlepszym rozwiązaniem są dobrej jakości deski dwu- i trójwarstwowe, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,18 W/(m²·K). Jeśli jakość desek będzie niska, może dojść do rozdzielenia warstw posadzki. Do montażu takiej posadzki należy używać elastycznych klejów, np. MS polimerowych, które bardzo długo zachowują elastyczność.
Ważny jest także sposób zabezpieczenia posadzki drewnianej, która została ułożona na ogrzewanej podłodze. Najlepszą metodą jest olejowanie, ponieważ nie skleja kantów drewna.

Dodano: 12-11-2014