Podłoga z desek na legarach

Opinii 1

Aby uzyskać elegancką podłogę z naturalnych desek na stropie betonowym należy zastosować na podłożu kilka warstw, niezbędnych do osiągnięcia doskonałej posadzki. Ich kolejność ma kluczowe znaczenie.

IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA

To pierwsza warstwa, od której trzeba zacząć prace. Jest niezbędna, jeśli układamy podłogę na stosunkowo świeżej wylewce i gdy nie mamy pewności, co do stanu wysuszenia materiałów drewnianych. Hydroizolacja zabezpieczy przed potencjalnymi odkształceniami, spowodowanymi odparowywującą wodą, dlatego warto ją zastosować dla własnego komfortu. Do tego celu używa się foli paraizolacyjnej, którą układa się płasko na stropie.

 

LEGARY

To drewniane belki podtrzymujące deski podłogowe, które mocuje się na stropie, ewentualnie przez warstwę hydroizolacji. Najczęściej stosuje się legary sosnowe lub świerkowe, które powinny być zaimpregnowane ciśnieniowo przeciwko wilgoci i działaniu szkodników. Układa się je co 50-60 cm w poprzek do linii desek podłogowych. Można je jedynie oprzeć o podłogę lub przymocować za pomocą wkrętów. Każda belka musi być dokładnie wypoziomowana – ułatwią to plastikowe kliny, które umożliwiają regulację wysokości z dokładnością do 0,5 mm. Poziomnicę należy ustawić zarówno wzdłuż legara, jak i w poprzek opierając ją na sąsiadujących belkach. Tylko wówczas podłoga będzie równa. Ważne jest by ułożone legary nie dotykały ścian.

IZOLACJA AKUSTYCZNA

Aby posadzka była wygłuszona, niezbędna jest warstwa izolacyjna, najlepiej z wełny mineralnej (najlepsza jest o małej gęstości) lub maty podłogowej wykonanej z pianki. Czasem stosuje się w tym celu filc. Warstwę izolacji akustycznej układa się płasko między legarami. Jej warstwy muszą wystawać ponad legary na wysokość około 1 cm. Aby zapobiec wydzielaniu się pyłu z wełny mineralnej, w czasie chodzenia po podłodze, można przykryć ją folią paroprzepuszczalną. Warto to zrobić zwłaszcza, gdy w domu mieszkają alergicy.

 

DESKI PODŁOGOWE

Układa się je w poprzek rusztu tworzonego przez legary. Do użytku domowego najczęściej stosuje się deski grubości 2,2 – 3,2 cm w wyprofilowanymi krawędziami na wpust i wypust. Dzięki temu sprawnie się je łączy. Dla stabilności każdą deskę mocuje się do legarów za pomocą wkrętów do drewna, o długości 4-5 cm (należy je wkręcić pod kątem przez wpust w desce). Można też do tego celu użyć gwoździ, ale wówczas zwiększamy szanse na skrzypienie podłogi. Ponieważ deski będą pracowały, czyli kurczyły się i rozszerzały, nie można układać ich przy samej ścianie, należy zostawić szczelinę dylatacyjną o wymiarach 1 cm z każdej strony. Po zamontowaniu desek trzeba je wycyklinować, a następnie zabezpieczyć lakierem, olejem lub woskiem. Nadadzą im one efektowny wygląd i tym samym zabezpieczą przed uszkodzeniami czy wnikaniem brudu. Należy wybrać taki produkt wykończeniowy, który będzie najlepiej dopasowany do danego pomieszczenia i częstotliwości jego użytkowania. Szczeliny dylatacyjne przy ścianach trzeba jeszcze zamaskować listwami wykończeniowymi. Mamy do dyspozycji różnego rozmiaru listwy w kolorze naszych desek. Możemy je przybić, przykręcić lub przykleić do ściany klejem. UWAGA! Nie wolno przytwierdzić ich do desek podłogowych, ponieważ będą odchodzić od ściany w czasie kurczenia się drewna.

Dodano: 28-11-2013