Płytki wielkoformatowe na posadzkę

Opinii 4

Nadadzą wnętrzu nowoczesny wygląd przez utworzenie dużych płaszczyzn okładzinowych. Przy minimalnych spoinach sprawią wrażenie jednolitej tafli. Warto się na nie zdecydować, pod warunkiem, że wiemy jak i gdzie je ułożyć.

JAKIE PŁYTKI WYBRAĆ?

Myśląc o płytkach wielkoformatowych należy wziąć pod uwagę te, których wymiary są większe niż 45x45 cm. W przypadku formatów prostokątnych powinny one mieć ponad 30x60 cm oraz powyżej 25x70 cm. Możemy zdecydować się na przykład na płytki kwadratowe o wymiarach 80x80 lub podłużne 45x90, 80x120 a nawet 120x180 cm. Sklepy z materiałami wykończeniowymi najczęściej oferują wielkoformatowe kafle podłogowe wykonane z gresu. Mają one odpowiednią grubość, wymaganą przy dużej powierzchni płytek. Dodatkowo ich przewagą nad innymi produktami jest trwałość, odporność na ścieranie i wytrzymałość. Na posadzki często uczęszczane nie powinno się wybierać gresu polerowanego, który łatwo ulega stałym zabrudzeniom i jest dość śliski, a raczej warto rozpatrzeć gres naturalny, porcelanowy czy szkliwiony, o podwyższonej antypoślizgowości. Niezwykle estetyczne wrażenie dają płytki rektyfikowane, czyli o równych krawędziach, pozwalające na ułożenie posadzki z zachowaniem minimalnych szczelin. Wąska, prawie niewidoczna fuga sprawia, że posadzka wydaje się być jednolitą okładziną. Jej atrakcyjność podniosą walory estetyczne samych produktów, które obecnie są w stanie do złudzenia imitować drewniane deski, kamień, bambus a nawet tkaninę czy skórę.

PRZEZNACZENIE PŁYTEK XXL

Choć są niezwykle modne i ciągle obecne w architektonicznych trendach, nie pasują do wszystkich wnętrz. Warto przemyśleć zakup oraz zastanowić się, czy będą na naszej posadzce podkreślać styl wnętrza, czy zdominują aranżację. Duże płytki warto zastosować w przestronnych wnętrzach. Wąskie, czy mocno ograniczone przestrzenie będą przytłoczone przez okładzinę podłogową w formacie XXL. Efekt może być karykaturalny, gdy będziemy mogli stworzyć na przykład tylko jedną linię kafli. Tam gdzie ekspozycja może być pełniejsza, płytki wielkoformatowe sprawią, że powierzchnia będzie wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości. Podłużne kafle pozwolą na wizualne wydłużenie lub poszerzenie danego pomieszczenia, w zależności od potrzeb. Wykorzystanie płytek o powiększonych wymiarach jedynie na fragmencie posadzki sprawi, że będzie się on wyróżniał. W ten sposób mamy możliwość zaznaczenia czy wyeksponowania części otwartej przestrzeni, gdzie chcemy podkreślić indywidualny charakter lub funkcję. To dobry sposób choćby na wydzielenie jadalni w salonie. Niezależnie czy zastosujemy wielkoformatowe płytki w łazience, holu czy pokoju dziennym, za każdym razem uzyskamy efekt nowoczesności i współczesnego stylu, a pomieszczenia nasze nabiorą dzięki nim rozmachu.

UKŁADANIE WIELKOFORMATOWYCH PŁYTEK

Choć wydaje się, że dzięki gabarytom płytek układanie ich jest szybki i proste, w rzeczywistości są bardziej wymagające niż kafelki o standardowych rozmiarach. Aby uzyskać dobry efekt należy spełnić podstawowy warunek, czyli przygotować idealnie równą powierzchnię pod posadzkę. Jakakolwiek nierówność będzie w przypadku płytek XXL szybko wyeksponowana. Chodzi tu zarówno o krzywe linie spoin, jak i wadliwe wypoziomowanie posadzki – drobna nierówność może spowodować zachwiania w trzech wymiarach. Układając mniejsze formaty płytek można prostymi zabiegami zamaskować niedoskonałości czy przesunięcia. Przy dużych nic się nie ukryje i niczym nie można się poratować. Ze względu na znaczny format okładzin warto do przyklejania użyć upłynnionej masy klejowej oraz gumowego młotka do dociskania ich powierzchni. Nie obejdzie się też bez poziomnicy. Choć gres rektyfikowany kusi do stworzenia okładziny bezfugowej, jednak na podłodze odradza się tego typu rozwiązania – w szczelinach, nawet najmniejszych, będzie gromadził się brud i kurz, co nie doda urody naszej posadzce, za to 1-2 mm spoina nie zepsuje efektu wielkoformatowych płytek.

Dodano: 28-11-2013