Płytki rektyfikowane. Czym się charakteryzują i jak należy na układać?

Opinii 0

Gresowe płytki rektyfikowane znajdują coraz więcej zwolenników, którzy podkreślają ich uniwersalność i łatwość montażu. Zobacz, gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie!

Łazienka z brązowymi płytkami rektyfikowanymi

Czym są płytki rektyfikowane?

Procesowi rektyfikacji podlegają ceramiczne płytki (np. gresowe), które w efekcie zyskują regularne brzegi i niemal identyczne rozmiary. Kąty takich płytek mają dokładnie 90 stopni, a ich krawędzie są ostro zakończone.

 

W odróżnieniu od płytek kalibrowanych, czyli sortowanych mechanicznie na partie o zbliżonych rozmiarach, nie ma tu mowy o różnicach wymiarowych w jednej paczce — płytki rektyfikowane są nie tylko równych rozmiarów, ale i tej samej grubości. Płytki kalibrowane są za to cieńsze i mają zaokrąglone krawędzie. Zasadniczą różnicą jest też koszt — rektyfikowany gres jest droższy od kalibrowanego, zapewne ze względu na użytą nowocześniejszą i precyzyjną technologię.

Na czym polega rektyfikacja płytek?

Po nadrukowaniu wzoru, wypaleniu i ostudzeniuk, dedykowane płytki przechodzą proces rektyfikacji. Co to jest rektyfikacja? To jedna z ostatnich faz produkcji, która polega na mechanicznej obróbce krawędzi płytek. Szlifuje się je tak, by uzyskać brzegi o regularnych kształtach. W praktyce rektyfikacja zmniejsza różnice wymiarowe między płytkami jednej partii — te różnić mogą się wielkością czy grubością do 0,2 mm.

Przycinanie płytki szlifierką kątową

Jak układa się płytki rektyfikowane?

Układanie płytek rektyfikowanych w zasadzie nie różni się od montażu standardowych płytek kalibrowanych. Warto pamiętać przede wszystkim o gładkiej powierzchni podłoża — można je szlifować lub zastosować wylewkę samopoziomującą.

Rozprowadzanie kleju pod płytki podłogowe

Istotną kwestią jest położenie spoin. Mylnie twierdzi się, że rektyfikowane płytki nie wymagają zastosowania fugi. Jednakże montaż płytek rektyfikowanych bez fugi nie jest wskazany. Instytut Techniki Budowlanej zaleca kładzenie fugi o szerokości minimum 2 mm. Jest to jednak na tyle mała spoina, że z powodzeniem może imitować „bezfugowe” kładzenie płytek. Należy zastosować specjalną zaprawę do wąskich fug i przyklejać je klejem wysokoelastycznym do ceramiki i okładzin.

 

Trzeba zachować szczeliny dylatacyjne o wymiarach 3x3 m — w wąskich przejściach natomiast 1x1,5 m, wypełniając je np. pianką poliuretanową.

W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki rektyfikowane?

Płytki rektyfikowane dają optyczne złudzenie jednolitej powierzchni. Zastosowana minimalna fuga jest za to bardzo higieniczna. To tylko niektóre z cech, które sprawiają, że płytki rektyfikowane należą do uniwersalnych. Gdzie warto je zastosować?

 

 • łazienka — nowoczesna gładka aranżacja czy surowy beton pięknie prezentuje się jako jednolita powierzchnia, np. w miejscu prysznica (dodatkowy efekt można uzyskać, kładąc tę samą płytkę na ścianie i podłodze),

  Płytki rektyfikowane w łazience
 • kuchnia — minimalna fuga zbiera znacznie mniej zanieczyszczeń i bakterii niż tradycyjna spoina,

  Płytki rektyfikowane w kuchni
 • przedpokój, hall — zamontowanie tego samego rodzaju, koloru i kształtu płytek niemal bez widocznej spoiny pozwala podkreślić minimalistyczny i elegancki charakter pomieszczeń domowych i biurowych,

  Płytki rektyfikowane w hallu
 • salon — pojedyncza jednolita ściana wyłożona płytkami to element, który będzie stanowić reprezentacyjny punkt salonu.

  Płytki rektyfikowane w salonie

Wady i zalety płytek rektyfikowanych

Zakup płytek rektyfikowanych wiąże się zwykle z wyższym kosztem materiału. Wynagradza to szybszy montaż oraz liczne zalety tego produktu. Wśród nich należy wymienić:

 

 • łatwość układania płytek — jednolite kąty i wymiary stanowią spore ułatwienie w montażu,

 • dostosowanie do własnych preferencji — płytki można łączyć nie tylko w ramach jednej kolekcji, lecz także różnych kolorów, wymiarów i struktur,

 • uniwersalność — nadają się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń (według zaleceń producenta),

 • minimalna fuga — umożliwia łatwiejsze zachowanie higieny i utrzymanie czystości.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czy płytki rektyfikowane układa się bez fugi?

- Nie zaleca się montażu płytek rektyfikowanych bezfugowo. Rekomenduje się zastosowanie minimalnej fugi 2 mm. Ta jest niemal niewidoczna.

 

Czy płytki gresowe są poddawane rektyfikacji?

- Wśród asortymentu płytek gresowych można odnaleźć te poddane rektyfikacji. Niezwykle popularny gres, o znakomitych parametrach użytkowych, zyskuje jeszcze więcej zalet — np. łatwy montaż czy możliwość łączenia różnych rozmiarów. Gres rektyfikowany jest coraz bardziej popularny.

 

Czym różnią się płytki rektyfikowane od kalibrowanych?

- Płytki rektyfikowane różnią się od kalibrowanych obróbką mechaniczną w końcowym procesie produkcji. Standardowe płytki są kalibrowane — układane według rozmiarów. Rektyfikacja umożliwia ich precyzyjne docinanie (płytki w paczkach mogą różnić się jedynie o 0,2 mm). Mają ostre krawędzie i proste kąty. Zdarza się, że płytki kalibrowane różnią się między sobą grubością i rozmiarem. Ich zakończenia są zaokrąglone.

 

Dodano: 17-02-2021
Uaktualniono: 17-02-2021