Układanie nowych płytek na starych – jak położyć płytki na płytkach?

Opinii 4

Drewniana podłoga w domu czy mieszkaniu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Oprócz tradycyjnych lakierów dobrze sprawdzają się również oleje do drewna. Olej nadaje posadzce ciepłą barwę, wydobywa rysunek słojów i uwydatnia kolor drewna. Wnika w jego strukturę wzmacniając drewno od środka. Ponadto uszkodzoną mechanicznie olejowaną podłogę można bez problemu naprawić miejscowo – olej nie tworzy bowiem na powierzchni drewna widocznej powłoki.

Jaki olej do drewna wybrać w celu najlepszej konserwacji podłogi?

olejowanie podłogi drewnianejPrzed wyprawą do sklepu w celu zakupu odpowiedniego oleju do drewna należy się upewnić, czy posadzka drewniana może być poddana olejowaniu. Zaleca się, aby w ten sposób zabezpieczać twarde gatunki drewna. Olejem do drewna można z reguły pokrywać zarówno drewno z rodzimych gatunków drzew, jak i drewno egzotyczne. Wyjątkiem są gatunki zawierające krzemionkę lub węglan wapnia, np. drewno doussie.

 

Przed zakupem oleju warto też zapoznać się z informacjami zawartymi przez producenta na opakowaniu. Zazwyczaj jest tam umieszczona informacja o zastosowaniu danego oleju. W sklepach znaleźć można oleje wodne i rozpuszczalnikowe. Oleje rozpuszczalnikowe lepiej sprawdzą się na posadzkach intensywnie eksploatowanych.

 

W przypadku posadzek drewnianych nienarażonych na ścierania spowodowane intensywnym użytkowanie wystarczający będzie olej wodny, który nie wnika tak głęboko jak rozpuszczalnikowy, ale nie ma też tak jak on drażniącego zapachu. Zmiana barwy drewna jest możliwa dzięki olejom do parkietu z dodatkiem pigmentów. W sprzedaży znaleźć można m.in. oleje wybielające, które pozwalają uzyskać ciekawy efekt lekko postarzanego drewna.

 

 

Jak przygotować podłogę drewnianą do olejowania?

Podłoga z drewna powinna być oczyszczona z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Jeśli była wcześniej pokryta warstwą lakieru należy ją zeszlifować, aż do surowego drewna. Ponieważ olej uwydatnia wszystkie niedoróbki, należy zadbać o to, aby powierzchnia posadzki była idealnie gładka. Olejowanie parkietu można przeprowadzać na dwa sposoby – na zimno lub na gorąco. Przystępując do olejowania na zimno należy zaopatrzyć się w płaski pędzel, wałek sznurkowy bądź welurowy lub szpachlę do nakładania oleju. Olej przed użyciem należy dokładnie wymieszać.

 

 

Olejowanie podłogi na zimno

olejowanie podłogi drewnianejTa technika nanoszenia oleju na podłogę drewnianą jest łatwiejsza, niż olejowanie na gorąco i nie wymaga stosowania specjalnego sprzętu. Olej do posadzki drewnianej należy nanieść równomiernie na zabezpieczaną powierzchnię. Po upływie około pół godziny, gdy olej wchłonie się w drewno jego nadmiar zbiera się ściereczką, wykonując okrężne ruchy.

 

Po wyschnięciu warstwy oleju (informację o czasie schnięcia powinna się znajdować na opakowaniu – najczęściej trwa to około 12 godzin) należy zmatowić powierzchnię posadzki papierem ściernym o granulacji 180-220 i oczyścić dokładnie z pyłu. Następnie przystępuje się do nanoszenia kolejnej warstwy oleju.

 

Niekiedy, przy niektórych rodzajach oleju bądź gatunkach drewna zdarza się, że, drewno oddaje nadmiar oleju powierzchniami czołowymi i bocznymi. Wówczas po upływie 2-3 godzi należy powtórzyć czynność wcierania lakieru. W tym celu można posłużyć się np. lub kawałkiem wykładziny dywanowej, który posłuży również do końcowego polerowania podłogi.

Olejowanie podłogi drewnianej na gorąco

Olejowanie posadzki drewnianej na gorąco przeprowadza się z użyciem urządzenia o nazwie thermopad. Podgrzewany do temperatury 80°C olej jest wcierany w posadzkę, wnika w nią głęboko i szybciej wysycha. Kolejną warstwę oleju nanosi się zwykle po upływie około 3 godzin.

 

 

Ile czasu schnie podłoga drewniana po olejowaniu?

olejowanie podłogi drewnianejTo, ile czasu będzie wysychał zaolejowany parkiet drewniany zależy od gatunku drewna, oleju oraz sposobu jego nakładania. Szybciej schnie podłoga olejowana na gorąco i polerowana thermopadem. Średni czas schnięcia wynosi w tym przypadku poniżej 10 dni. Dłużej będzie sechł olej na podłodze olejowanej na zimno – nawet do 14 dni.

Z długim czasem schnięcia, nawet 2-tygodniowym trzeba się liczyć w przypadku olejowania tłustych gatunków drewna. 

Jak konserwować podłogę drewnianą po olejowaniu?

Przez pierwsze pół roku po zaolejowaniu podłogi należy raz w miesiącu wcierać w nią specjalny, zalecany przez producenta oleju preparat, a następnie wypolerować czyszczoną w ten sposób powierzchnię. Po upływie 3-4 lat olejowaną podłogę należy odnowić. Trudne do usunięcia zanieczyszczenia usuwa się specjalnym zmywaczem do podłóg olejowanych.

Dodano: 06-08-2013