Narzędzia do cięcia płytek – przecinarki, piły i otwornice do glazury

Opinii 0

Cięcie płytek wymaga wiedzy, uwagi i precyzji – tak, aby rezultat był zadowalający. Zadanie to, ze względu na możliwość powstania niekontrolowanych pęknięć i odprysków, może okazać się zaskakująco trudne. Aby ułatwić ten proces, skorzystaj z profesjonalnych narzędzi do glazury, które pozwalają obrabiać płytki w zależności od tego, jaki efekt cięcia chcesz uzyskać, a także od twardości oraz faktury ciętego materiału (płytki gresowe, klinkierowe, szkliwione lub nieszkliwione).

Maszynka do ręcznego cięcia płytek

Narzędzia elektryczne do cięcia płytek

Idealne dopasowanie płytek to podstawa ich prawidłowego i estetycznego ułożenia. Dlatego niezwykle istotna jest precyzja cięcia kafelków. Taką dokładność zapewnią tylko narzędzia elektryczne z dobrze dopasowanym osprzętem (odpowiednio dobraną i ostrą tarczą). Dzięki nim można wykonać nawet najbardziej wymagające cięcie proste lub fazowanie różnych materiałów (cięcie krawędzi płytki pod kątem).

 

Maszyny do cięcia glazury (przecinarki elektryczne do płytek) mają koło tnące, które pozwala wykonać nacięcia. Dzięki temu można bezpiecznie przełamać taką płytkę lub przeciąć ją całkowicie. Przecinarki, w zależności od swojej konstrukcji, tną na sucho lub mokro (metoda na mokro ogranicza ilość pyłu powstającego w trakcie cięcia). Prostota obsługi sprawia, że urządzenia tego typu, przy zachowaniu ostrożności, mogą być wykorzystywane również przez osoby, które nie mają doświadczenia w obróbce glazury.

Piła, pilarka, przecinarka do cięcia płytek

Narzędzia ręczne do cięcia płytek

Akcesoria ręczne stanowią zazwyczaj uzupełnienie elektronarzędzi. Niektóre materiały (gres, marmur) są niezwykle twarde, a ręczne cięcie dużej ilości takich płytek opóźnia postęp prac i jest bardzo męczące. Warto więc w tym celu wykorzystywać elektronarzędzia, natomiast ręczne maszynki do cięcia płytek pozostawić do glazury szkliwionej i nieszkliwionej, która znacznie łatwiej poddaje się obróbce.

 

Przecinarka ręczna do płytek (gilotyna) to poręczny, lekki i niewymagający zasilania przyrząd do cięcia. Ma ostrza, blat oraz praktyczny łamacz o regulowanej sile nacisku (zazwyczaj do kilkuset kilogramów), zaprojektowany do cięcia twardych materiałów. Maszynki do glazury mają różne wymiary (od 40 do 155 cm długości cięcia), więc duże rozmiary płytek nie są problemem.

Mężczyzna tnący płytki przy pomocy ręcznej maszynki do cięcia płytek

Dobór odpowiednich tarcz do różnych rodzajów płytek

Wybór tarczy zależy od rodzaju materiału i sposobu docinania (cięcie płytek na mokro lub na sucho). Najtwardsze materiały wymagają zastosowania różnych tarcz diamentowych dopasowanych do twardości i grubości płytki. Tarcza z obrzeżem ciągłym poradzi sobie z gresem o grubości do 25 mm. Granit, beton, terakota, marmur, łupki i inne twarde powierzchnie wymagają wzmocnionych tarcz diamentowych.

Czym ciąć gres – jaka tarcza do płytek gresowych?

W tym celu zazwyczaj wykorzystywana jest tarcza ciągła, czyli taka, której krawędź jest gładka (nie ma ząbków). Używana jest najczęściej do cięcia bardzo twardych materiałów, ale sprawdza się również do cięcia gresu, podobnie jak tarcza segmentowa. Ta ostatnia ma specjalne nacięcia (szczeliny), które zwiększają jej stabilność (mniejsze drgania) i ułatwiają cięcie.

Cięcie płytek piłą (pilarką) na mokro

Jakich wierteł użyć do danego rodzaju płytek?

Układanie płytek na większej powierzchni często wiąże się z napotykaniem przeszkód technicznych, które wymagają specyficznego docięcia płytki lub wykonania w niej otworu. Mowa o różnych przyłączach i wyprowadzeniach ze ścian oraz podłóg, konieczności umieszczenia włączników światła, gniazdek elektrycznych itp.

 

Wiercenie otworów wymaga zastosowania dobrej jakości, ostrych narzędzi, aby uniknąć pęknięcia lub innego uszkodzenia płytki. Pojedyncze diamentowe wiertła odpowiedniej średnicy pozwalają bezpiecznie wykonać otwór, podobnie jak koronki diamentowe do wiercenia na mokro. Zapobiegają przy okazji powstawaniu nadmiernej ilości kurzu. Dobierz wiertło do rodzaju materiału i wykonywanej czynności.

 

 • Wiertła zwykłe (dwie krawędzie tnące) lub SDS (cztery krawędzie tnące) – do gresu i płytek nieszkliwionych.

 • Wiertła piórowe (łopatkowe) – do przewiercania płytek (w ostateczności można je zastąpić wiertłem do metalu).

Przyrządy do wiercenia w płytkach ceramicznych

Podczas wiercenia otworu w dowolnej płytce ryzyko pęknięcia jest duże, więc warto je zminimalizować, właściwie się przygotowując i dobierając odpowiednie narzędzia.

Wiercenie otworu w płytkach na ścianie

Jak wykonać otwór w glazurze?

Głównym zadaniem przy wierceniu otworu w glazurze jest zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia płytki.

 

 • Zaznacz miejsce wykonania otworu.

 • Punktakiem (lub rysikiem do cięcia płytek) wybij lub zarysuj delikatnie wierzchnią warstwę płytki, żeby wiertło nie ślizgało się po powierzchni.

 • Średnica musi odpowiadać średnicy kołka umieszczanego w otworze.

 • Jeżeli przewiercasz gres, użyj wiertła z koroną diamentową (otwornica do glazury). Co pewien czas przerwij wiercenie i zanurz koronę w zimnej wodzie. Jeśli nie będzie odpowiednio chłodzona, szybko ulegnie zniszczeniu.

 • Powierzchnię płytki przewierć bez udaru! Po przewierceniu możesz założyć wiertło do betonu (jeżeli jest taka potrzeba) i kontynuować wykonywanie otworu w ścianie z użyciem udaru, uważając, aby drgania nie uszkodziły krawędzi płytki.

Obróbka płytek ceramicznych – cięcie, szlifowanie i fazowanie

Jakość wykonanych cięć i otworów w dużym stopniu decyduje o wyglądzie całej kompozycji płytek ułożonych na wybranej powierzchni. Dbałość o szczegóły (fazowanie płytek lub łączenie ich przy pomocy listwy maskującej) oraz odpowiednie rozplanowanie materiału na powierzchni pozwalają uzyskać estetyczny i schludny efekt.

Cięcie płytek ceramicznych

Bardzo gładką krawędź można uzyskać, docinając na morko płytkę tarczą diamentową. Woda niweluje drgania i nie pozwala na powstawanie odprysków. W ten sposób można podzielić płytkę na mniejsze części lub dociąć ją do pożądanego kształtu. Tarcza do cięcia płytek powinna być odpowiednio dobrana i ostra. Ręczna przecinarka do glazury również poradzi sobie z większością rodzajów płytek.

Szlifowanie płytek

Służy nadaniu estetycznej, gładkiej formy w miejscu styku dwóch płaszczyzn. Najbardziej widocznymi i jednocześnie jednymi z trudniejszych miejsc są zewnętrzne narożniki danej powierzchni. Stosowane sposoby ich obróbki obejmują trzy rodzaje łączeń:

 

 • maskowanie narożnika przy pomocy listwy aluminiowej lub z tworzywa – sposób stosowany dawniej, obecnie zastępowany innymi metodami,

 • przykrycie narożnika przy pomocy jednej płytki nachodzącej na drugą – sposób w miarę estetyczny, ale tylko, gdy cała płytka ma jednolity kolor (barwiona w masie),

 • szlifowanie krawędzi pod odpowiednim kątem – zapewnia bardzo dobry efekt estetyczny oraz pozwala zastosować fugę o minimalnej szerokości (ok. 1 mm).

 

Narzędzia użyte do szlifowania krawędzi obejmują zazwyczaj:
 

 • elektronarzędzia do cięcia płytek pod kątem na mokro z możliwością ustawienia kąta prowadnicy,

 • szlifierki kątowe z odpowiednio dobraną tarczą do cięcia danego materiału (gresu, kamienia),

 • szlifowanie przy pomocy padów diamentowych (stosowane w przypadku okładzin kamiennych).

 

Polerowanie krawędzi płytek marmurowych przy pomocy szlifierki

Fazowanie płytek

W przypadku ceramiki, kamienia i gresu pojęcie fazowania jest używane zamiennie ze szlifowaniem. Inaczej ma się rzecz w przypadku obróbki powierzchni lustrzanych, gdzie szlifowanie może oznaczać docięcie krawędzi pod odpowiednim kątem, natomiast fazowanie takich powierzchni jest dekoracyjnym wykończeniem lustra, które sprawia, że światło załamuje się na jego tafli pod innym kątem.

 

Efektowne łączenie rozmaitych kształtów płytek

Łączenie skrajnie odmiennych kształtów wymaga dużej dokładności. To odważny zabieg, który daje czasem spektakularne efekty oraz pozwala m.in. na oryginalne przejście – stopienie wizualne ściany z podłogą lub innych dwóch płaszczyzn. „Wklejając” heksagonalne albo prostokątne płytki w podłogę wyłożoną gresem o odmiennym kształcie i kolorystyce, można uzyskać nowoczesny, niepowtarzalny i bardzo oryginalny wygląd.

 Łazienka, w której połączono płytki o różnych kształtach: sześciokątne, prostokątne

Jednak nie wszystkie płytki dobrze się sprawdzają w tej roli. Niektóre nawet niezbyt dobrze znoszą przycinanie ze względu na utratę zamkniętej formy, którą tworzą jako całość. Tak się dzieje w przypadku płytek o wyjątkowym kształcie (trójkąty, romby) lub fazowanych, np. imitujących kafle spotykane dawniej na piecach. Jeżeli kształt powierzchni wymagałby cięcia płytek tego rodzaju, w takiej sytuacji pomyśl o zastąpieniu ich np. mozaiką dającą również oryginalny efekt, ale bez konieczności docinania.

Zobacz, o co pytają nasi klienci:

Jakie wiertło do płytek ceramicznych i gresowych wybrać?

- Do gresu najczęściej używane jest typowe wiertło diamentowe z koronką lub bez niej. Ten typ wiertła stanowi bezpieczny wybór dla większości rodzajów płytek.

 

Jaka tarcza diamentowa do szlifowania i fazowania płytek jest najlepsza?

- W wielu przypadkach wystarczająca okazuje się tarcza uniwersalna, choć przy intensywnej pracy szybciej się zużywa niż tarcze dedykowane konkretnym zastosowaniom. Tarcze do cięcia (~3 mm) są zawsze cieńsze niż te do szlifowania (~6 mm).

 

Jaka tarcza do cięcia płytek na mokro i sucho jest optymalna?

- Tarcze do suchego cięcia są bardziej odporne na wysokie temperatury. Ich wadą jest jednak bardzo wysoka cena, dlatego bardziej korzystna jest praca z urządzeniem chłodzonym wodą, które używa tarcz o mniejszej odporności. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są tarcze do cięcia w obydwu wariantach (na sucho i mokro).

Dodano: 14-10-2020
Uaktualniono: 14-10-2020