Montaż zlewozmywaka

Opinii 20

ERGONOMIA W KUCHNI

Przygotowanie potraw powinno przebiegać sprawnie i szybko. Decyduje o tym rozmieszczenie urządzeń i mebli. Według zasad ergonomii urządzenia należy ustawiać zgodnie z kolejnością prac kuchennych, a więc od lewej do prawej: lodówka, zmywarka, zlewozmywak, kuchenka, a pomiędzy nimi blaty robocze i szafki.

 

Optymalna odległość między poszczególnymi urządzeniami to:

 

- 120-200 cm między lodówką a zlewozmywakiem oraz między zlewozmywakiem a kuchenką,

 

- 120-250 cm między lodówką a kuchenką.

 

Dla osób praworęcznych najwygodniejsze jest ułożenie poszczególnych obszarów roboczych od prawej do lewej. W przypadku zlewozmywaka oznacza to: komora z prawej, ociekacz z lewej strony.

 

Najlepiej, jeśli zlewozmywak montowany jest w pobliżu podłączeń do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

 

System odpływu zlewozmywaka do kanalizacji wykonany jest z rur i kształtek o średnicach 40 i 50 mm.

 

 

TYPY ZLEWOZMYWAKÓW

Ze względu na sposób zamontowania wyróżniamy trzy zasadnicze typy zlewozmywaków:

 

- nakładane na szafkę kuchenną,

 

- wbudowane (wpuszczane) w blat kuchenny.

 

- podwieszane (do podbudowy).

 

Przy montażu zlewozmywaków wpuszczanych w blat powstaje problem dokładnego wycięcia otworu w blacie, co w przypadku płyt wiórowych nie jest zabiegiem skomplikowanym, ale przy blacie z kamienia, konglomeratu czy kompozytu wymaga specjalistycznych urządzeń do cięcia.

 

 

MATERIAŁY UŻYWANE DO PRODUKCJI ZLEWOZMYWAKÓW

 

- Zlewozmywaki nakładane wykonane są ze stali nierdzewnej lub ze stali emaliowanej.

 

- Zlewozmywaki wpuszczane są wykonane ze stali nierdzewnej, kompozytów mineralno-żywicznych i utwardzanych tworzyw sztucznych.

 

- Zlewozmywaki podwieszane wykonuje się z kamienia (granitu) lub konglomeratu.

 

- Zlewozmywaki kompozytowe posiadają bardzo efektowne ziarniste wzory, przypominające swoją strukturą polerowany kamień.

 

- Całkowicie jednobarwne mogą być zlewozmywaki wykonane z tworzyw. Ta grupa produktów charakteryzuje się bardzo efektownym wyglądem i dużą odpornością na ścieranie, zadrapania, wgniecenia i działanie wysokich temperatur.

 

- Dwa najczęściej spotykane wykończenia zlewozmywaków stalowych: gładki i o fakturze lnu.

 

 

FORMA ZLEWOZMYWAKÓW

 

- Największą gamę form i kształtów posiadają zlewozmywaki stalowe i z konglomeratów. Oprócz zwykłych jedno- i dwukomorowych, spotkamy zlewozmywaki z ociekaczami, z jedną dużą i jedną lub kilkoma mniejszymi komorami, płytszymi lub głębszymi.

 

 

MONTAŻ ZLEWOZMYWAKA NAKŁADANEGO

 

1. Zlewozmywak nakładany przeznaczony jest do montażu na typowych szafkach o standardowych szerokościach, najczęściej 80 cm. Do zamontowania potrzebne są: miarka, wkrętak i 2-4 wkręty do drewna. W podstawie zlewozmywaków nakładanych wycięte są 4 otwory centrujące.

 

2. Wkręty do drewna powinny mieć główkę o średnicy nieco mniejszej od części okrągłej otworu, a nieco większą od szerokości podłużnej części otworu.

 

3. Montaż przeprowadzamy po ustawieniu szafki w wybranym miejscu kuchni.

 

4. Mierzymy odległość od krawędzi zlewozmywaka do końca otworów po jednej i po drugiej stronie podstawy.

 

5. Planujemy, na jaką odległość zlewozmywak ma wystawać poza przednią ścianę szafki. Odejmujemy ten drugi wymiar od pierwszego i uzyskujemy wymiar określający odległość, w jakiej powinniśmy wkręcić wkręty.

 

6. Wkręcamy wkręty w górną część ścianek szafki - nie dokręcamy ich do końca, główki muszą nieco wystawać, aby mogły zakleszczyć się w otworach w podstawie zlewozmywaka.

 

7. Nakładamy zlewozmywak - łby wkrętów muszą wejść w okrągłe fragmenty otworów.

 

8. Popychamy zlewozmywak w stronę ściany, aby wkręty zablokowały się przy końcu podłużnej części.

 

9. Sprawdzamy czy zlewozmywak nie rusza się; jeśli się rusza, zdejmujemy go i nieco mocniej dokręcamy wkręty.

 

10. Ponownie nakładamy go na szafkę.

 

11. Ten sposób montażu zapewnia stabilne osadzenie zlewozmywaka. Jeśli zlewozmywak ma w tylnej części metalowy kołnierz, powinien nim opierać się o ścianę.

 

Miejsca styku zlewozmywaka z korpusem szafki warto uszczelnić specjalnymi listwami lub odpornym na pleśń silikonem sanitarnym.

 

 

MONTAŻ ZLEWOZMYWAKA WPUSZCZANEGO

 

- Zlewozmywaki wpuszczane przeznaczone są do mocowania w blatach kuchennych.

 

- Pierwszym krokiem jest wycięcie w blacie odpowiedniego otworu. W blatach drewnianych, z laminowanych płyt wiórowych, otwór wycinamy wyrzynarką do drewna.

 

- Blaty kamienne, z konglomeratów lub kompozytów muszą być wycinane profesjonalnym sprzętem. Usługę tę można wykonać często w miejscu ich zakupu. Musimy tylko podać wymiary otworu oraz dokładne miejsce montażu zlewozmywaka. Wycięcie odpowiedniego otworu ułatwiają specjalne szablony dołączane do zlewozmywaków przez ich producentów.

 

UWAGA

Otwór powinien być o około 0,5 cm węższy i krótszy od kołnierza zlewozmywaka.

 

 

1. Kołnierz służy do stabilnego osadzenia zlewozmywaka. Do niektórych zlewozmywaków dołączany jest wzornik otworu pod zlewozmywak, który wystarczy tylko odrysować na blacie.

 

 

 

 

2. Wycinamy otwór w blacie wyrzynarką.

 

3. Zakładamy pod zlewozmywak uszczelkę gumową dołączaną w komplecie.

 

 

 

UWAGA

Blaty laminowane i drewniane trzeba po wycięciu zabezpieczyć przed wilgocią. Krawędzie wyciętego otworu powlekamy obficie silikonem sanitarnym. Po jego zaschnięciu możemy przystąpić do osadzenia zlewozmywaka.

 

Zlewozmywaki stalowe stabilizuje się w otworze za pomocą specjalnych klamer. Górna część klamry zaczepiona jest w otworach wyfrezowanych w kołnierzu zlewozmywaka. Dolna część opiera się o spód blatu. Obie części połączone są wkrętem. Wkręcając go zaciskamy klamrę i unieruchamiamy zlewozmywak w otworze.

 

 

 

 

 

4. Po wycentrowaniu zlewozmywaka w otworze przykręcamy pierwszą klamrę. Nie dokręcamy jej w pełni, zostawiając do końca nieco luzu.

 

5. Przykręcamy w taki sam sposób klamrę położoną naprzeciwko.

 

6. Przykręcamy delikatnie kolejno wszystkie klamry.

 

7. Końcową fazą osadzenia jest dokręcenie po kolei wszystkich śrub, tak, aby zlewozmywak oparł się całym swym obwodem o blat.

 

 

 

UWAGA

W różnych typach zlewozmywaka może być od 8-16 klamer równomiernie rozłożonych na obwodzie zlewozmywaka. Zlewozmywaki z konglomeratów i kompozytów mocuje się systemem zatrzasków. Zatrzask to niewielka blaszka ze sprężystym "języczkiem".

 

 

8. Rozmieszczamy punkty montażu zatrzasków w wyciętym otworze blatu według rysunku dołączonego przez producenta zlewozmywaka.

 

9. W zaznaczonych miejscach wkręcamy zatrzaski. Może być ich od 6 do 12.

 

10. Przyklejamy na krawędziach zlewozmywaka uszczelką samoprzylepną dołączoną do kompletu.

 

11. Osadzamy zlewozmywak, wkładając go delikatnie w otwór w blacie. Początkowo blat oprze się krawędzią kołnierza na języczkach zatrzasków.

 

12. Dociskamy zlewozmywak w miejscach montażu zatrzasków. Języczki zatrzaskują się w zagłębieniach wykonanych na kołnierzu zlewozmywaka. Po zakończeniu operacji osadzania możemy przystąpić do montażu baterii zlewozmywakowej oraz syfonu odpływowego.

 

 

 

UWAGA

Dokładne rozmieszczenie zatrzasków i dokładne wycięcie otworu gwarantuje centryczne osadzenie zlewozmywaka.

Montaż zlewozmywaka podwieszanego jest dość skomplikowany, dlatego zadanie to najlepiej powierzyć fachowcom.

 

Dodano: 01-03-2012