Modne sztukaterie – pomysły na niebanalną ścianę i sufit

Opinii 1

Sztukaterie, czyli dekoracje ścienne wykonane z gipsu czy też znacznie bardziej dzisiaj popularnego i tańszego styropianu, są dzisiaj bardzo modne. Potrafią nadać wnętrzu styl. Można dzięki nim poprawić proporcje wnętrza oraz w niebanalny sposób ozdobić ściany czy sufit.

DO JAKIEGO WNĘTRZA?

Tradycja stosowania sztukaterii jest bardzo długa, kojarzy się z wystrojem pałaców czy bogatych kamienic. Dzisiaj sztukateria jest znacznie bardziej „demokratyczna”. Ponieważ elementy wykonane z polistyrenu ekspandowanego czy styropianu są stosunkowo tanie (można je kupić już za kilkanaście złotych) i łatwe w montażu, stosuje się je bardzo chętnie. To detale uszlachetniające wystrój wnętrza. Sztukaterie pasują nie tylko do przestronnych wnętrz klasycznych. Są także doskonałym elementem stylu eklektycznego, spotyka się je także w aranżacjach nowoczesnych, gdzie ocieplają surowe minimalistyczne realizacje.

NOWY WYMIAR ŚCIAN

Najczęściej do ich zdobienia stosuje się listwy, gzymsy, konsole, niekiedy także rozety. Sztukateryjne listwy zamontowane na ścianie mogą służyć poprawie proporcji wnętrza. Można też ich użyć, by podkreślić urodę detali np. nisz i wnęk czy elementów wykończenia np. okien i drzwi. Proste, niczym niewyróżniające się drzwi w ramie z listew sztukateryjnych nabiorą nowego wyrazu. Sztukateryjny gzyms bogato zdobiony zamontowany na podciągu na granicy salonu i holu podkreśli rangę miejsca. Również najprostsze okno obramowane profilowaną listwą nabierze szlachetnego wyrazu – obramowane będzie budziło skojarzenia z obrazem, który zmienia się wraz z porami roku. W wysokich wnętrzach efekt trójwymiarowej ściany daje wykonanie z listew ekranów przypominających ramy obrazu, które można np. wypełnić tapetą czy pomalować farbą w ciekawym kolorze. W ramie ze sztukaterii można zastosować farbę magnetyczną lub tablicową i stworzyć w ten sposób rodzinną tablicę ogłoszeń. Bardzo ciekawie wyglądają oprawione w listwy profilowane nowoczesne wielkowymiarowe szafy zarówno ubraniowe jak i kuchenne. Ściany można także ozdobić innymi elementami sztukateryjnymi np. rozetami czy konsolami. Rozety mogą być np. tłem dla kinkietów lub tworzyć dekoracyjne elementy - warto powtórzyć ich kilka na jednej ścianie budując z nich symetryczną kompozycję. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie jako dekoracji ściennych konsoli z gipsu, poliuretanu czy ze styropianu (te są najdelikatniejsze – dlatego na takiej półeczce można stawiać tylko bardzo lekkie przedmioty).

UDEKOROWANY SUFIT

Dzięki sztukateriom sufit przestał być monotonną płaszczyzną, na której jedynym elementem dekoracyjnym jest oprawa oświetleniowa. Sztukaterie zamontowane na suficie lub na granicy ściany i sufitu przyciągają wzrok do jego płaszczyzny oraz pozwalają zaznaczyć granicę między ścianą a sufitem. Docenia się także ich rolę w poprawianiu proporcji wnętrza - można dzięki nim przesunąć optycznie granicę między ścianą a sufitem i w ten sposób podwyższać lub obniżać pomieszczenie. Szerokie listwy przyklejone na granicy ściany i sufitu wchodząc na sufit podwyższają wnętrze, zamontowane na ścianie będą je obniżać. Detale na suficie podkreślone innym kolorem będą się wyraźnie odcinać i sprawią, że wnętrze zyska określony rytm. Pomalowanie gzymsów w kontrastowym kolorze, zwłaszcza gdy ściany i sufit są w takim samym, pozwoli zwrócić uwagę na sufit. Nie bójmy się dekorować sufitów w niskich pomieszczeniach – wyrazisty detal może sprawić, że wnętrze nabierze lepszych proporcji. Bardzo korzystnym manewrem jest montowanie za szerokimi listwami sztukateryjnymi źródeł światła np. pasków z diodami LED. Ukryte za nim światło odbija się od płaszczyzny sufitu, nasyca przestrzeń i wypełnia wnętrza blaskiem, równocześnie je podwyższając. Światło zaaranżowane za ekranem nie jest ostre i rażące. Do łask wraca także stosowanie na sufitach rozet. Rozeta może wzmocnić odbiór oprawy oświetleniowej zamontowanej na suficie. Doskonale komponuje się zarówno z oprawami klasycznymi jak i prostymi nowoczesnymi.

Dodano: 08-08-2013