Mocowanie kołkow rozporowych

Opinii 3

Od poprawnego mocowania kołka zależy, jak solidnie i bezpiecznie będą utrzymywały się elementy wiszące na ścianach lub sufitach. Podpowiadamy, jak zamocować kołki do powierzchni w mieszkaniu i jakie narzędzia będą potrzebne.

 

Kołki rozporowe leżące na płycie paździerzowej

Jakie narzędzia są potrzebne do mocowania kołków rozporowych?

W zależności od rodzaju kołków rozporowych, potrzebne mogą być nieco inne narzędzia. Niektóre rodzaje kołków mocuje się nawet ręcznie (np. ślimakowy). Inne mogą wymagać wkrętarki (zwykle używa się jej przy mocowaniu licznych kołków np. w meblach). Najczęściej jednak montaż wymaga jedynie młotka (do wbicia kołka w otwór) oraz śrubokrętu, do dokręcenia kołka. Zawsze niezbędna jest też wiertarka do wywiercenia otworu pod kołek. Jeśli podłoże jest twarde (np. betonowe), konieczna może być wiertarka z udarem.

 

 

Kołki rozporowe w plastikowym pojemniku, leżące na drewnianym stole

 

Jaki kołek i metodę montażu wybrać?

Przed rozpoczęciem mocowania warto upewnić się, czy rodzaj kołków jest odpowiednio dobrany do podłoża. W zależności od tego, czy jest ono „pełne” czy „puste”, kołki będą się w nim różnie zachowywać. Tak zwane przestrzenie pełne, np. beton, kamień, cegła pełna mogą wymagać specjalnych kotew. Do przestrzeni pustych, np. pustaków lub cegły dziurawki najczęściej zaleca się kołki motylkowe.

 

Jeśli nie wiadomo, z jakim podłożem ma się do czynienia lub dobranie właściwych kołków stwarza kłopot, warto po prostu zastosować uniwersalne kołki rozporowe, przygotowane tak, by pasować do wszelkich typów powierzchni. Zalecana metoda montażu zwykle podana jest przez producenta. W przypadku modeli uniwersalnych konieczne jest wywiercenie otworu w powierzchni za pomocą wiertarki, wbicie kołka młotkiem i dokręcenie go śrubokrętem.

 

 

Wkręcanie haczyków w zamontowane w ścianie kołki rozporowe

 

Jak montować kołki rozporowe uniwersalne krok po kroku?

Montaż kołków wymaga wywiercenia otworów w ścianie. Dlatego, zanim rozpocznie się pracę, warto upewnić się, czy do mocowania dobrane zostały kołki odpowiedniego rodzaju i właściwej grubości. Następnie należy wyznaczyć punkty zakotwienia, czyli miejsca, w których umieści się kołki. Warto pamiętać, że w przypadku większości kołków, te miejsca nie mogą być zbyt blisko siebie ani znajdować się na krawędziach. Takie lokowanie może zanadto obciążyć podłoże i np. spowodować naderwanie się części materiału.

 

Następnie można przejść do wiercenia otworów. Najlepiej, aby miały one głębokość o kilka milimetrów większą od samych kołków. Przed umieszczeniem elementu w otworze, jego przestrzeń należy oczyścić z pyłu (np. odkurzaczem).
Następnie należy umieścić kołek w otworze i wbić go delikatnie młotkiem w ścianę (lub skorzystać z innej zalecanej przez producenta metody). Na koniec powinno się jeszcze dokręcić kołek śrubokrętem. Można to zrobić również wkrętarką – trzeba mieć jednak na uwadze możliwość „przekręcenia” kołka i uszkodzenia go. Dlatego, jeśli nie ma się wprawy i wyczucia, lepiej pozostać przy metodzie ręcznej.

 

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Jakie kołki do ścian z karton-gipsu?

Do mocowania lekkich elementów, takich jak obrazy, lustra, dekoracje, wieszaki można wykorzystać kołki ślimakowe lub motylkowe. W przypadku mocowania konsolety pod nieduży telewizor lub półki o mniejszym obciążeniu warto wybrać kołki uniwersalne. W przypadku mocowania szafki, półki, na której będą stały książki, regał lub duży telewizor może być konieczne zastosowanie tzw. kołków parasolek lub kołków uchylnych. Do bardzo dużych obciążeń poleca się kołki molly — mogą one wymagać zastosowania specjalistycznych narzędzi.

 

Jak wyjąć kołek ze ściany, jeśli został źle zamocowany?

Źle zamocowany kołek można spróbować wykręcić z użyciem śruby lub wyciągnąć ze ściany za pomocą obcęgów. Polecaną domową metodą na wyjątkowo oporne kołki jest także użycie korkociągu i wykręcenie kołka, tak jak wykręca się korek z butelki od wina.

 

Jakie kołki wybrać, gdy nie wiadomo, z jakiego materiału jest ściana?

W takim przypadku polecane są kołki uniwersalne. Są one zbudowane w taki sposób, by nadawały się i do ścian „pełnych” i „pustych” (czyli każdego typu). Warto pamiętać jednak, że taki rodzaj kołków nie może być stosowany w przypadku zbyt dużego obciążenia. Do mocowania ciężkich elementów mogą być niewystarczające.

 

Jak duża powinien być otwór pod kołek?

Otwór, w który wbija się kołek, powinien być zbliżony do wielkości samego kołka. Jego głębokość powinna być z kolei nieco większa (o kilka milimetrów) tak, by mocowanie było stabilne. Wielkość kołka i przypisana mu zalecana wielkość otworu są zwykle określone przez producenta.

 

Dodano: 01-03-2012
Uaktualniono: 04-08-2021