Marmur. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Opinii 0

Marmur to elegancka klasyka. Połączony z odpowiednimi kolorami i materiałami, może znaleźć zastosowanie we wnętrzach nowoczesnych, glamour, ale także eklektycznych i odwołujących się do natury. Odpowiadamy na pytania dotyczące tego niezwykłego kamienia, który zdobi domy i mieszkania od wielu lat i nigdy nie wychodzi z mody.

Jasne, marmurowe ściany w przestronnej, słonecznej łazience

Z czym łączyć marmur?

Nowoczesna sypialnia wykończona ciemnym marmurem

Klasyczny marmur pasuje nie tylko do wnętrz eleganckich, glamour i nowoczesnych. Może dobrze wyglądać również w aranżacjach eklektycznych, romantycznych czy artystycznych. Wszystko zależy od tego, z czym się go połączy. Jak wykorzystać marmur w aranżacji?

Czerń, biel i odcienie szarości i beżu

Aby utrzymać stonowany charakter pomieszczenia, marmur warto zestawić z barwami, które występują w jego charakterystycznym rysunku lub stanowią dla nich kontrast. Biel i czerń to wybór bezpieczny i elegancki. Można pokusić się także o szarość lub beż w zależności od temperatury barwowej kolorów marmuru. Jeśli marmur utrzymany jest w chłodnej tonacji, dobrze będą wyglądać odcienie szarości połączonej z błękitem lub granatem. Do ciepłych tonacji lepiej wybrać beż lub szarość z jego domieszką.

Drewno

Aby ocieplić wnętrze wykończone marmurem, można zastosować dodatki z drewna w kolorze dopasowanym do ogólnej tonacji. Ciemne drewno podkreśli klasykę i szyk, karmelowe doda kontrastu, bielone zaakcentuje jasne, świetliste wnętrza.

Klasyczne złoto, różowe złoto i srebro

Do klasycznego marmuru pasować będą również dodatki ze złota i srebra w różnych odcieniach. W ten sposób można uzyskać wnętrze w stylu glamour lub pałacowym. Modnym dodatkiem będą np. osłony lamp lub baterie w kolorze różowego złota.

Intensywne barwy

Dla przełamania klasyki warto zastosować też intensywne barwy, np. cyjan, indygo, butelkową zieleń, czerwień, bordo. Dobrze będą wyglądać w zestawieniu ze złotem i srebrem. Sprawdzą się zarówno w stylu klasycznym, eklektycznym, jak również wnętrzach artystycznych.

Geometryczne wzory

Można również pokusić się o odważniejszy ruch i marmur o łagodnym rysunku zestawić z geometrycznymi, nawet bardzo kolorowymi wzorami. Należy jednak uważać, aby nie przytłoczyć małego pomieszczenia nadmiarem barw i wzorów.

Z czego powstaje marmur?

Marmur to skała naturalna węglanowa, która powstała z wapienia lub dolomitu, na które działała wysoka temperatura i ciśnienie. W przemyśle (ale nie nauce) określenia tego stosuje się także do polerowanych węglanowych skał osadowych.

Jaka fuga do marmurowych płytek?

Blat z jasnego marmuru w eleganckiej, nowoczesnej łazience

Fuga w przypadku marmuru powinna być jak najmniej widoczna, dlatego stosuje się kolory stonowane, tj. czerń, szarość, biel (czysta lub złamana beżem) – w zależności od barwy płyty. Odcienie fug można dobierać także do charakterystycznego rysunku żyłek na marmurze.

Czym wyczyścić marmur? Domowe sposoby. Czym czyścić marmur na podłodze?

Aby utrzymać piękny, nieskazitelny wygląd naturalnego marmuru, należy dbać o niego regularnie i nie dopuszczać do zalegania na nim wody lub tłustych plam. Całą powierzchnię warto regularnie przecierać miękką, wilgotną szmatką, a następnie wycierać do sucha. Warto również pamiętać o impregnacji specjalnym preparatem zaraz po ułożeniu marmuru na wybranej powierzchni. Dzięki temu zostanie on zabezpieczony przed wilgocią i plamami.

 

Marmur nie lubi kontaktu z niektórymi substancjami, np. kwasami lub kawą i herbatą. Należy też szybko usuwać plamy z produktów barwiących, np. buraków, marchewki, wina lub kurkumy i curry.

 

Do czyszczenia marmuru zaleca się specjalne środki do tego typu powierzchni. Można przygotować również naturalną pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej – należy wtedy wykonać próbę na niewidocznym fragmencie, ponieważ niewłaściwe proporcje składników mogą zarysować kamień. Bezpieczniejsze będą więc dedykowane preparaty lub roztwór wody z łagodnym detergentem (o neutralnym pH) w niewielkiej ilości.

Czym nabłyszczyć marmur? Domowe sposoby

Szerokie przejście z salonu do kuchni ze ścianami nad blatem wykończonymi marmurem

Aby marmur nie stracił blasku, należy pamiętać, aby po każdym czyszczeniu wycierać go do sucha i polerować przy pomocy miękkiej szmatki. Nie należy używać żadnych szczotek, ponieważ mogłyby one uszkodzić strukturę kamienia. Zarysowany marmur można nabłyszczyć przy pomocy cyny z ołowiem lub tlenku cynku w proszku. Potrzebny będzie również kamień szlifierski. Należy owinąć go w wilgotną ściereczkę.

Czy marmur jest przewodnikiem?

Marmur jest izolatorem. Oznacza to, że nie przewodzi prądu elektrycznego.

 

Natomiast, jeśli chodzi o przewodnictwo cieplne marmuru, kształtuje się ono na poziomie λ=2,07-2,94. W praktyce oznacza to, że marmur można kłaść na ogrzewanie podłogowe, lecz nagrzewa się dużo wolniej niż np. płytek gresowych.

Jaki klej do marmuru wybrać?

Kleje do kamieni naturalnych zazwyczaj są dedykowane do konkretnych ich gatunków, ponieważ różnią się podstawowymi cechami, np. elastycznością. Należy je dobrać również do miejsca, w jakim położony będzie marmur. Innego spoiwa potrzebować będzie kamień na kominek (musi być odporny na wysokie temperatury), a innego na pokrycie blatu kuchennego lub do łazienki (odporny na wilgoć).

Ile waży marmur?

Kamień naturalny jest materiałem ciężkim: dla przykładu 1 metr kwadratowy marmuru o grubości 30 mm waży nawet 60-80 kg.

Ile kosztuje marmurowy blat?

 Nowoczesna, otwarta kuchnia z barkiem i podłogą z marmuru

Cena blatu marmurowego zależy od jego grubości oraz rodzaju marmuru, np. jego efektownego rysunku. Takie wykończenie kuchni może być sprzedawane w postaci gotowych płyt (zazwyczaj o grubości 1-3 cm i konkretnych wymiarach w cenie około 250 zł za sztukę) lub na metry. Cena blatu marmurowego na wymiar może wynosić nawet około 900 zł za metr kwadratowy.

Jaka podłoga do marmurowych płytek?

Do marmurowych płytek na ścianach kuchni lub łazienki będą pasować kafelki w kolorach klasycznej bieli, czerni, odcieni szarości lub – jeśli barwa kamienia jest w ciepłej tonacji – również beżu. Sprawdzą się także intensywne kolory, a często także odważne graficzne wzory. Warto też wykończyć podłogę takimi samymi płytami granitowymi lub zastosować kontrastowy kamień.

Jaki impregnat do marmuru?

Po położeniu marmuru należy go zaimpregnować odpowiednim preparatem z siloksanami. Dobrze sprawdzi się środek o nazwie Ultrament. Zabezpieczy on powierzchnię przed wilgocią, tłuszczem oraz plamami. Podkreśli również kolor. Warto pamiętać, że środek ten powinien schnąć 4 godziny.

Dodano: 15-07-2021
Uaktualniono: 20-07-2021