Malowanie sufitu

Opinii 14

KRYTERIA WYBORU

Do malowania sufitów najczęściej używa się farb emulsyjnych. Dobrze kryją, łatwo rozprowadzają się, są trwałe i zmywalne. Własności użytkowe (odporność na zmywanie, szorowanie, tzw. siła krycia) farb emulsyjnych wynikają z rodzaju oraz jakości żywic i pigmentu użytych do ich wypro- dukowania. Dlatego mamy do wyboru głównie: farby akrylowe, farby winylowe, farby lateksowe.
RADY PRAKTYCZNE

W nowych budynkach o podłożach mineralnych warto przed podjęciem prac wykończeniowych odczekać od trzech do sześciu miesięcy ( z uwagi na tzw. skurcz betonu i zapraw oraz osiadanie konstrukcji budynku).NIEZBĘDNE NARZĘDZIA


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA


PRZYGOTOWANIE DO PRACY


MALOWANIE


PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Każde podłoże (sufit, ściana) powinno być czyste, wolne od kurzu, brudu, oleju, resztek farb, zapraw i klejów.MALOWANIE CHŁONNEGO PODŁOŻA (np. ściany gipsowo-kartonowe)


Przed malowaniem pokryć sufit emulsją gruntującą (np. Dyrogrunt, Unigrunt, Prima Grunt) lub farbą podkładową nadającą się do płyt gipsowo- kartonowych.UWAGA

Niektórzy producenci farb zalecają stosowanie podkładów swojej produkcji. Podkłady te, w swoim założeniu, likwidują chłonność podłoża. Wówczas stosowanie emulsji gruntującej nie jest konieczne.MALOWANIE NA WARSTWIE STAREJ FARBY


1. Podłoże nośne nie powinno pylić, kruszyć się i rozwarstwiać. W przypadku braku pewności co do właściwej nośności podłoża bezpieczniej jest usunąć istniejące stare warstwy farb, tapet, a nawet fragmenty tynku. Szczególnie ważne jest oczyszczenie podłoża z resztek olejów, wosku, smarów lub żywic. Nawet bardzo stare plamy tych substancji na powierzchni osłabiają znacznie przyczepność warstw wyrównujących i mogą powodować przebarwienia. Należy je dokładnie odtłuścić, a miejsca zaplamione zmatowić papierem ściernym.


2. Powierzchnie malowane uprzednio farbami klejowymi najpierw zwilżamy wodą za pomocą pędzla, czekamy aż napęcznieją, a następnie usuwamy farbę szpachelką o zaokrąglonych krawędziach. Farby emulsyjne wystarczy dokładnie zmyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Powierzchnię, którą chcemy malować, musimy dokładnie oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczów.


3. Starej emulsji, która jest czysta i nie odpada, nie musimy usuwać - możemy malować bezpośrednio na niej. Jeżeli jest zszarzała, należy ją jedynie wymyć mydłem malarskim lub preparatem do mycia ścian i sufitów.


4. Gdy sufit jest już czysty, należy go dokładnie obejrzeć i zlokalizować wszystkie szczeliny, ubytki i pęknięcia. Drobne ubytki można wypełnić np. gipsem szpachlowym lub białą gładzią szpachlową. Większe ubytki lub szczeliny (złączenia płyt stropowych w blokach lub płyt g-k) dodatkowo maskujemy taśmą zbrojoną włóknem szklanym, a następnie szpachlujemy.


5. Wszelkie reperacje i naprawy należy poprzedzić zagruntowaniem podłoża emulsją gruntującą.


6. Po wyschnięciu masy wygładzamy ją (np. papierem ściernym) i ponownie gruntujemy w celu ujednolicenia chłonności podłoża i zwiększenia jego przyczepności (zmniejsza to także chłonność pary wodnej lub wody).


7. Plamy i zacieki likwidujemy farbą izolującą do plam lub malujemy roztworem specjalnej soli izolującej, aby nie pojawiły się ponownie.MALOWANIE SUFITU Z DREWNA LUB PŁYT DREWNOPODOBNYCH


Przed malowaniem pokryć sufit odpowiednią farbą gruntującą lub impregnującą. Jeżeli farba nie wymaga podkładu, to pierwszą warstwę rozcieńczyć według wskazówek producenta (max. 5 do 10%) i starannie wymieszać (np. mieszadłem umocowanym w wiertarce).


Jeżeli malujemy sufity drewniane lub z płyt g-k, podłoże nie powinno się uginać więcej niż 1 mm pod wpływem nacisku ręki. Zbyt mała sztywność powierzchni może powodować pękanie i odpadanie kolejnych warstw farby na skutek pracy podłoża.


MALOWANIE SUFITU

1. Malowana powierzchnia musi być sucha, inaczej farba może się łuszczyć.


2. Przed rozpoczęciem malowania przykryć podłogi i meble folią ochronną.


3. Górne brzegi ścian (np. tapety) zamaskować taśmą ochronną.UWAGA

Należy zwrócić uwagę na czas, jaki dana taśma może być przyklejona do ścian, aby można ją było bez problemu usunąć.4. Aby ułatwić sobie pracę, należy podzielić powierzchnię do malowania na kwadraty o boku ok. 50 cm. A następnie nakładać farbę w kierunku jak pokazują strzałki.


5. Rozpocząć od malowania naroży i brzegów ścian pędzlem.


6. Następnie wyznaczony kawałek malować wałkiem, w równoległe pasy (za każdym razem nasycając wałek farbą).


7. Kolejne pasy malować prostopadle do poprzednich, wychodząc poza ich brzegi (zbytnio nie nasycając wałka farbą).


8. Wyrównać i wykończyć lekko przyciskając wałek.


9. Farbę należy rozprowadzać uwzględniając położenie okna w pomieszczeniu.


DODATKOWE PORADY

Sufit należy malować przed pomalowaniem ścian lub tapetowaniem.


Tradycyjnie białe sufity mogą być matowe, półmatowe lub jedwabiste.


Mogą być również kolorowe. Barwa umiejętnie dobrana do pozostałych elementów wyposażenia i dekoracji wnętrza może bardzo uatrakcyjnić pokój, nadać atmosferę i podkreślić indywidualny styl mieszkańców domu. Odejście od tradycyjnej bieli, bardzo lansowane przez architektów i stylistów stało się obecnie symbolem nowoczesnego wnętrza. Leroy Merlin proponuje Państwu duży wybór farb do ścian i sufitów w kolorach gotowych, a także nieograniczona paletę kolorów farb przygotowanych w systemie komputerowym.NARZĘDZIA UŁATWIAJĄCE PRACĘ


Składany teleskopowo trzonek wałka (stylisko teleskopowe) umożliwia malowanie nawet bez użycia drabiny (w ofercie LM od 1 do 2,5 m długości).


Wałek ze zbiornikiem farby znajdującym się w trzonku (np. Jet roller) umożliwia malowanie większych partii sufitu, bez konieczności częstego nasycania go farbą.


Niektóre wałki wyposażone są w prostą osłonę ograniczającą kapanie farby na malującego (tzw. okapnik).
Większe powierzchnie łatwiej jest malować za pomocą elektronarzędzi do malowania (np. prod. firmy Wagner). Są to pistolety z pojemnikiem na farbę i własną minisprężarką (metodą Airless) lub wałki automatyczne nasycane farbą z przenośnego pojemnika.


Farby ścienne nanoszone za pomocą elektronarzędzi malarskich dają bardziej gładkie i ładniejsze wykończenie powierzchni.


Dodano: 01-03-2012