Malowanie natryskowe

Opinii 0

Dzięki elektrycznemu pistoletowi natryskowemu można malować szybciej i wygodniej. Różnicę odczujemy zwłaszcza podczas nanoszenia farby na powierzchnie głęboko fakturowane lub ażurowe, których malowanie w sposób tradycyjny jest żmudne i męczące.

Wstęp

Pistolety strzelające strumieniem farby zyskują na popularności. Ich zalety są nie do przecenienia, przede wszystkim malowanie przebiega szybciej. Farba, jeśli jest umiejętnie nanoszona, nie pozostawia smug na powierzchni, co bywa uciążliwe podczas malowania pędzlami. Zapewniają również mniejsze zużycie farby. Poza tym malując wałkiem już raz pomalowaną ścianę zdarza się, że stara farba odchodzi płatami, które nawijają się na wałek. Podczas malowania pistoletem unikniemy tego problemu. Na malowanej pistoletem powierzchni nie będą pozostawać żadne włoski, co często się zdarza, kiedy do malowania używany jest pędzel lub wałek z długim włosiem.

Jak działa pistolet natryskowy

Elektryczne pistolety malarskie zasilane są przeważnie z sieci, ale można też kupić model akumulatorowy i cieszyć się większą swobodą podczas malowania. Silnik pistoletu spręża powietrze, które powoduje zassanie farby do dyszy. Z dyszy jest ona rozpylana na zewnątrz. Siłę natrysku oraz kąt rozpylania można regulować.

 

Natrysk farby, jak na pistolet przystało, następuje po naciśnięciu i przytrzymaniu spustu. 

 

Jak go używać

  • Zanim napełnimy zbiornik farbą sprawdźmy, czy nie ma w niej grudek lub innych zanieczyszczeń mogących przytkać dyszę. Ewentualnie przecedźmy farbę przez sito.
  • Przed rozpoczęciem malowania ustawmy parametry strumienia i siłę natrysku (ciśnienie).
  • Koniecznie zróbmy próbę malowania na kawałku kartonu, ustalmy przy tym w jakiej odległości od malowanej powierzchni najlepiej będzie trzymać pistolet, aby uzyskać zadowalający efekt.
  • Na początek warto potrenować malowanie na tej ścianie, która nie musi ładnie wyglądać i dopiero po dojściu do pewnej wprawy można przystąpić do właściwej pracy.
  • Unikajmy zbyt intensywnego natryskiwania farby. Jeśli zauważymy, że farba zaczyna spływać po powierzchni, malujmy z większej odległości.
  • Jeżeli chcemy wykonać kolorowy pas o równych krawędziach, trzeba użyć szerokiej maskującej taśmy malarskiej. Należy nakleić dwa jej równoległe pasy, w odpowiednim rozstawie.
  • Podczas malowania natryskowego należy spodziewać się większego zużycia folii malarskich i taśm, a to dlatego, że sprzęty i przedmioty, których nie udało się schować , trzeba starannie zabezpieczyć przed pochlapaniem.
  • Gdy skończymy pracę, należy wylać resztkę farby ze zbiornika, umyć go i napełnić czystą wodą (ewentualnie rozpuszczalnikiem przeznaczonym do danej farby), po czym całą zawartość trzeba „wystrzelać”. W ten sposób zostanie oczyszczona dysza i mechanizm zasysający farbę.

Jak przygotować farbę

Pistoletami można nanosić farby dyspersyjne (akrylowe, lateksowe), olejne, a także bejce, lakiery, lakierobejce, impregnaty, a nawet środki owadobójcze. Ważne jedynie, żeby płyn wlany do zbiornika nie był zbyt gęsty i nie zatkał dyszy. Producenci mają różne sposoby ustalania dopuszczalnej lepkości  płynów nadających się do danego modelu pistoletu. Jedni poprzestają na obrazowych opisach lub wyszczególnianiu konkretnych rodzajów farb, inni są bardziej precyzyjni i informują o dopuszczalnej lepkości określając wartość maksymalną DIN-sec. Dołączają też do pistoletu tak zwany kubek Forda, czyli naczynie umożliwiające samodzielne zbadanie farby pod tym kątem. Kubek wypełnia się farbą do pełna i mierzy, po ilu sekundach całkowicie wycieknie ona przez mały otwór znajdujący się w dole naczynia. Tak poznajemy wartość DIN-sec. Jeśli czas spłynięcia farby nie przekracza dopuszczalnego, można śmiało nalewać ją do zbiornika pistoletu i malować. Jeśli nie – są dwie możliwości: należy zmienić farbę na rzadszą lub rozcieńczyć ją rozpuszczalnikiem właściwym dla danej farby (wodą, rozpuszczalnikiem do farb ftalowych, rozpuszczalnikiem nitro). Trzeba się przedtem upewnić, czy daną farbę wolno rozcieńczać i jak dużo rozpuszczalnika można do niej dolać. Farby lateksowe i gęste farby akrylowe (tiksotropowe) przeważnie można rozcieńczyć dodając około 5-10% wody. Takie informacje powinny widnieć na opakowaniu farby, znajdziemy je także w karcie technicznej dostępnej na stronie internetowej producenta farby. Niektóre farby dyspersyjne mają wręcz stosowną informację lub piktogram wskazujący, że są polecane także do malowania natryskowego. Warto zatem szukać takich właśnie farb.

Malowanie na zewnątrz

O ile jest sprzyjająca pogoda, to znaczy temperatura powietrza przekracza 5oC, nie pada, nie ma mgły ani zbyt silnego wiatru, wówczas pistoletu można używać także poza budynkiem. Można go stosować do malowania drewnianej elewacji, płotu lub ogrodowej altany. Niestety silne podmuchy wiatru mogą powodować zdmuchiwanie farby z linii natrysku, co po pierwsze powoduje większe jej zużycie, a po drugie może doprowadzić do zachlapania farbą miejsc, których nie chcemy zabrudzić.

Wybór pistoletu

Aby mieć jak największą satysfakcję z malowania natryskowego, trzeba kupić pistolet o dobrych parametrach. Moc jego silnika nie powinna być mniejsza niż 200-300 W. Ważna jest również tak zwana wydajność tłoczenia podawana w gramach na minutę. Od niej zależy szybkość pracy pistoletem. Im wyższa wydajność tłoczenia tym lepiej. Trzeba też znaleźć pistolet z dużym zbiornikiem, żeby w trakcie malowania nie trzeba było za często go napełniać. Warto polecić pistolety z dodatkowym, oddzielnym zbiornikiem, z którego farba jest doprowadzana do pistoletu elastycznym wężem. Kupując pistolet powinno się potrzymać go chwilę w ręku i sprawdzić, czy nie jest za ciężki, biorąc oczywiście poprawkę na to, że dojdzie jeszcze ciężar farby w zbiorniku (chyba, że dany model nie ma zbiornika podczepionego do obudowy, tylko oddzielny moduł ze zbiornikiem). Są też modele, które mają silnik w oddzielnym module. Sprężone powietrze jest wtedy doprowadzane do pistoletu wężem. Dzięki temu on sam jest zdecydowanie lżejszy. Pomysłowym mechanizmem jest tak zwany smok, czyli filtr ssący. Dzięki niemu grudki farby nie mają szans dostać się do dyszy i jej zatkać. Wiele sprzedawanych obecnie pistoletów ma przy dyszy specjalną tuleję. Ma ona ograniczać rozpryskiwanie farby na boki podczas natrysku.  Warto zainwestować więcej i kupić pistolet z regulacją wielkości strumienia. Można wtedy ustawić kształt strumienia – na przykład skupiony, gdy chcemy malować wąskie pasy lub precyzyjnie nanosić farbę, albo płaski, jeżeli zamierzamy nanosić szerokie pasy farby.
Przed udaniem się do kasy warto jeszcze sprawdzić, co kupujemy wraz z pistoletem. Producenci umieszczają często w opakowaniu: kilka wymiennych dysz (do uzyskiwania różnych kształtów strumienia), kubek do mierzenia lepkości , dodatkowy zbiornik na farbę, futerał czy dodatkową głowicę ze zbiornikiem – przeznaczoną do aplikacji lakieru lub bejcy.

Dodano: 18-01-2016