Listwy przypodłogowe – ważny element wykończenia wnętrza. Rodzaje, listwy do malowania, montaż

Opinii 2

Każda posadzka wymaga wykończenia listwą przypodłogową. Dzisiaj na równi traktuje się zadania funkcjonalne i estetyczne listew. Jakie listwy przypodłogowe ochronią ścianę, a zarazem ozdobią wnętrze?

 

Urządzając wnętrza, coraz większą wagę przywiązujemy do detali. To one często indywidualizują aranżację, nadając jej niepowtarzalny styl. Takim elementem może być również listwa przypodłogowa, której wybór jest niemal tak samo istotny, jak materiałów posadzkowych i okładzin ściennych. Listwy przypodłogowe do paneli i innych rodzajów podłóg stały się niemal równorzędnym „bohaterem” wnętrz. Stało się to możliwe dzięki ich różnorodności funkcjonalnej oraz bogatemu wzornictwu. Jakie listwy przypodłogowe wybrać do naszego mieszkania?

Rola funkcjonalna listew przypodłogowych

funkcjonowanie listew przypodłogowych

Montaż listew przypodłogowych to konieczność. Przede wszystkim są one elementem służącym stabilizacji posadzki – zakrywają szczelinę dylatacyjną między ścianą a posadzką, co chroni ją przed wybrzuszaniem pod wpływem wilgoci.

 

Listwa to także element łączący podłogę ze ścianą, dlatego do jej zadań należy również ochrona ścian przed zabrudzeniami, wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

W tej roli doskonale sprawdzą się wysokie listwy przypodłogowe. Standardem są te o szerokości w granicach 60-80 mm, a można też kupić takie, które mają 115, a nawet 240 mm.

 

Równie istotna jest ich funkcja maskująca przewody instalacyjne – taki produkt to bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli zależy nam na ukryciu kabli. Kupując listwy, zwróćmy uwagę na ich grubość – niekiedy bowiem może się okazać konieczne odsunięcie mebli od ścian na przykład na 15 mm. Jednak utworzenie takiej szczeliny może być postrzegane jako zaleta – gwarantuje bowiem, że mebel nie zarysuje ścian.

 

 

Detal tworzący wnętrze, czyli design listew przypodłogowych

design listew przypodłogowych

Czasy, kiedy listwy podłogowe traktowano jedynie jako konieczny element funkcjonalny wykończenia posadzki, to już przeszłość. Nie obowiązuje również dzisiaj zasada dopasowywania listew do materiału posadzkowego. Zadaniem jest podkreślenie urody, a bardzo często także podwyższenie rangi materiału posadzkowego.

 

Szerokie listwy przypodłogowe

 

Niejednokrotnie stosuje się wręcz kontrastowe zestawienia materiałowe czy kolorystyczne. Bywa również, że to właśnie listwa przypodłogowa przykuwa swoim wzornictwem wzrok bardziej niż posadzka, a w tercecie podłoga-listwa-ściana przejmuje funkcję dominującą.

 

Taką rolę odgrywają szerokie listwy w stylu klasycznym często z ozdobną fazą, zaokrągloną górną krawędzią lub gzymsem zwieńczającym listwę. Wzrok przyciąga także ich kolor, szczególnie jeśli jest on kontrastujący z posadzką i ścianą jednocześnie – na przykład białe listwy cokołowe są mistrzami w podkreślaniu urody ścian i posadzek, to również dobry sposób na harmonijne połączenie różnorodnych kolorów, wzorów i faktur, które biel listwy uspokaja i podkreśla ich atuty.

 

Wysokie listwy przypodłogowe

 

Nie do przecenienia są też optyczne efekty uzyskane dzięki użyciu listew odpowiedniej wysokości. Za ich sprawą możliwe jest podwyższenie lub obniżenie pomieszczenia, jego zmniejszenie lub dodanie przestronności.

 

Wysokie listwy z ozdobnym zwieńczeniem np. w stylu angielskim lepiej się sprawdzą we wnętrzach przestronnych i wysokich – w małych pomieszczeniach istnieje ryzyko, że zacieśnią i optycznie obniżą wnętrze.

 

Uważajmy też z ozdobnymi cokołami. Jeśli we wnętrzu jest wiele innych stylowych elementów o podobnym charakterze, listwy z bogatym frezowanym zwieńczeniem mogą dodatkowo wprowadzić wrażenie nadmiaru takich form.

 

W małych mieszkaniach można również zastosować wysokie listwy, ale powinny mieć wówczas one prostą, wręcz minimalistyczna formę – nawet wyeksponowane kolorem lub wysokością nie pomniejszą i nie obniżą pomieszczenia. Wysokie listwy w kolorze posadzki i wykonane z tego samego co ona materiału optycznie powiększą powierzchnię podłogi. 

Materiały, wzory, wysokości, kolory listew przypodłogowych

wzory listew przypodłogowych

 

Listwy przypodłogowe drewniane

 

Należą do najbardziej eleganckich i trwałych. Mogą być wykonane z litego drewna lub przetworzonego MDF. Produkty z litego drewna są doskonałym uzupełnieniem parkietów i innych posadzek drewnianych. Do najpopularniejszych należą dębowe, jesionowe oraz sosnowe. Najczęściej mają klasyczną prostą formę. Wygodnym rozwiązaniem są wyroby już wykończone, najczęściej lakierowane. Popularne wymiary w mm (długość, szerokość, grubość) to: 220 x 90 x 16; 250 x 40 x 20; 220 x 60 x 16.

 

 

Listwy przypodłogowe z MDF

 

Dużym powodzeniem cieszą się białe listwy przypodłogowe drewniane z MDF. Można je dzisiaj uznać za liderów nowoczesnego designu. Dzięki temu, że MDF jest materiałem podatnym do kształtowania, mogą mieć wyprofilowane gzymsy. Ich przykładowe wymiary w mm (długość, szerokość, grubość) to 2400 x 115 x 15; 2400 x 70 x 8 mm; 2400 x 58 x 15; 2400 x 75 x 16. Atutem listew z MDF jest również to, że można je pomalować na dowolny kolor.

 

 

Listwy przypodłogowe z PVC

 

Są tanim i bardzo popularnym rozwiązaniem. To produkty bardzo uniwersalne, dostępne w wielu kolorach i dekorach odtwarzających modne drewno, np. bielony dąb. Należą do bardzo odpornych na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Są idealne, jeśli chcemy uniknąć widoku przewodów elektrycznych, które nie zostały wpuszczone w ściany – wiele modeli listew ma wykonane otwory na przewody. Najczęściej mają długość 2500 mm, ich przykładowe szerokości wynoszą: 50, 55, 56, 66 mm.

 

 

Listwy przypodłogowe PS

 

Do chętnie wybieranych należą także listwy przypodłogowe PS (polistyrenowe), które można malować na dowolnie wybrany kolor, ponadto można znaleźć produkty fazowane oraz z wyobloną górną krawędzią. To materiał bardzo przyjazny środowisku, odporny na wilgoć i odkształcenia. Ich atutem jest także łatwy i szybki montaż. Przykładowe wymiary: długość 2400 mm, szerokości: 60, 80, 90 mm.

 

 

Montaż listew i niezbędne akcesoria

montaż listew przypodłogowych

Mocowanie listew przypodłogowych jest bardzo często intuicyjne i nie przysparza większych problemów.

 

Przy montażu większości z nich stosuje się kołki i wkręty, a także kołki szybkiego montażu z kołnierzem. Sprawdzą się podczas instalacji listew przypodłogowych PVC, które dokręca się do ściany.

 

Miejsca ich wkręcania są maskowane przez długie paski, które są elementem warstwy wierzchniej cokołu. Do łączeń listew w narożnikach warto wykorzystać narożniki wewnętrzne i zewnętrzne dedykowane do określonych modeli cokołów.

 

Listwy PS montuje się na szynie przytwierdzonej do ściany przy pomocy kołków lub kleju montażowego.

 

Do ich instalacji niezbędne są narożniki uniwersalne PS. Montaż listew MDF i z drewna litego będzie przebiegał sprawnie, jeśli zaopatrzymy się w kołki, a także kołki szybkiego montażu z kołnierzem. Klamry montażowe będą przydatne w przypadku listew z wyprofilowanymi otworami na przewody. Nie zapomnijmy też o drewnianych narożnikach, przydatnych przy mocowaniu listew.

 

 

Podsumowanie i wnioski

Obserwujemy dzisiaj prawdziwy awans listew przypodłogowych, które jako element wykończenia dwóch największych we wnętrzu płaszczyzn, czyli posadzek i ścian, mogą mieć duży wpływ na wystrój pomieszczeń. Otwierają również nowe perspektywy funkcjonalne związane z okablowaniem wnętrza i jego oświetleniem.

 

 

Dodano: 03-10-2018