Łączenie posadzek

Opinii 4

Nie zawsze udaje się w całym domu zastosować ten sam materiał wykończeniowy podłogi. Często między pomieszczeniami wypada miejsce, gdzie spotykają się dwie posadzki. Profesjonalne połączenie wymaga zastosowania odpowiednich metod maskowania lub wypełnienia.

MIEJSCA ŁĄCZENIA

Nie tylko próg między pomieszczeniami jest miejscem łączenia różnych rodzajów posadzek. Także duża otwarta przestrzeń może być wykończona kilkoma materiałami. Często stosuje się ten zabieg, by wydzielić miejsca o różnych funkcjach. Można w ten sposób wyznaczyć strefę jadalni w pomieszczeniu kuchennym, kącik wypoczynkowy w salonie, czy też oddzielić część dzienną domu od nocnej. Dla stonowanego efektu dobrze jest zestawiać ze sobą posadzki o podobnej kolorystyce lub pokrewnej tonacji. Efektownie wyglądają dwa gatunki drewna o tej samej grubości oraz szerokości klepki lub desek. Gres w kolorach ziemi będzie dobrze komponował się z kamieniem i drewnem o naturalnej barwie. Jednak dla wyrazistego podziału można połączyć także bardziej kontrastowe posadzki, takie jak wzorzysty marmur i drewnianą mozaikę. Jednak ważne jest by obie do siebie pasowały i nie stwarzały wrażenia kakofonii. W takich sytuacjach często będziemy mieli do czynienia z łączeniem podłóg o różnej wysokości. Pamiętajmy, że styk nie może wypadać w miejscu największego ruchu komunikacyjnego i musi być odpowiednio zabezpieczony.

LISTWY ŁĄCZĄCE

Do łączenia posadzek stosuje się najczęściej aluminiowe listwy podłogowe o profilu L. Występują również mosiężne lub ze stali nierdzewnej. Są najczęściej osadzane na ostatnim etapie układania płytek ceramicznych, stąd nazwa profile zakończeniowe. Łączenie kamienia, gresu, terrakoty i ceramiki nie jest tak wymagające, jak łączenie tych elementów z drewnem czy wykładziną. Warto zaznaczyć, że posadzka drewniana pracuje, czyli rozszerza się i kurczy pod wpływem zmiany temperatury i wilgoci, dlatego na łączeniu z innym materiałem powinna pozostać szczelina dylatacyjna na ewentualne zmiany objętości naturalnego surowca. Tu należy zastosować profile dylatacyjne. Pamiętajmy, że różnice w wysokości posadzek nie będą wynikały jedynie z grubości materiałów wykończeniowych, ale również ze specyfiki kleju i zaprawy wykorzystanej do montażu czy też np. zastosowanej maty ogrzewania podłogowego. Szczelina i różnica wysokości może być zamaskowania listwą dylatacyjną lub wyrównującą np. najazdową lub progową. Jej wysunięte brzegi zamaskują ewentualne nierówności w ułożeniu posadzki i zniwelują różnicę poziomów. Listwę osadza się i stabilizuje wysuniętymi elementami w szczelinie. Niektóre listwy, jeśli sytuacja tego wymaga, można przykręcić do podłoża. Jeżeli połączenie dwóch rodzajów posadzek nie wypada w linii prostej, powinniśmy zastosować listwę elastyczną, która dostosuje się do wszelkich krzywizn.

INNE FORMY ŁĄCZENIA

Dwa gatunki drewna o tej samej wysokości można połączyć na posadzce dzięki listwie korkowej. Jako naturalny i elastyczny materiał doskonale komponuje się z drewnem oraz sprawdza się amortyzując pęcznienie i rozszerzanie się posadzki. Po powrocie do dawnej objętości korek również się rozszerzy. Zarówno cyklinowanie jak i lakierowanie nie przeszkadza tej formie wypełnienia – traktuje się ją tak samo jak posadzkę drewnianą. Ponieważ korek można kupić w większych arkuszach, łatwo wyciąć z niego listwę o pożądanej grubości. Dopasowany fragment umieszcza się ciasno w szczelinie. Można też wybrać korek natryskowy, czyli w płynie, który jest łatwiejszy w użyciu (wyciska się go za pomocą pistoletu). Doskonale sprawdzi się tam, gdzie łączymy np. posadzkę przytwierdzaną na klej z podłogą pływającą. Tak samo jak korek w arkuszach, jest produktem całkowicie naturalnym i elastycznym. Innym sposobem łączenia posadzek jest zastosowanie mas akrylowych, zwanych pafudimami. Za pomocą pistoletu wstrzykuje się je w szczelinę dylatacyjną. Występują w różnych kolorach, co ułatwia dopasowanie do barwy posadzki.

Dodano: 15-10-2013