Kolory farb do ścian – moda, trendy, zestawienia kolorystyczne

Opinii 2

Moda na kolory farb do ścian, tak jak i ubrań, zmienia się. Często podobne barwy królują na wybiegach oraz na ścianach naszych mieszkań. Na topie zawsze są kolorowe farby naturalne i neutralne. Obecnie szczególną pozycję zajmuje kolor niebieski.

W STRONĘ NATURALNYCH KOLORÓW FARB

modne kolory farbModa na kolory inspirowane naturą dominuje w kolorystyce farb od kilku sezonów. Budują one dobre tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych, dlatego producenci farb do ścian posiłkują się nimi nieustannie. To barwy wzięte wprost z natury, niewyczerpaną inspiracją jest dla nich kolorystyka skał, drzew, barwy ziemi, wody i nieba. Ilość odcieni jest nieograniczona: począwszy od czerni poprzez szarości, błękity, kolory kości słoniowej, piasku, po bogatą rodzinę brązów. Łączy je ta sama tonacja kolorystyczna farb - idealnie do siebie pasują i doskonale się uzupełniają.

 

Obecnie bardzo modny jest wzięty także z natury kolor niebieski. Na czasie są zarówno jego odcienie pastelowe kojarzące się z barwą błękitu nieba i morza czy szmaragdowy, jak i ciemniejsze odcienie takie jak szafirowy indygo oraz granat. Z mocniejszych kolorów inspirowanych naturą modna jest także głęboka wiśnia. Jednak te barwy, tak jak i ciemne odcienie niebieskiego, dobrze wyglądają w dużych wnętrzach – najlepiej zastosować je tylko na jednej lub dwóch ścianach.

 

Malowanie ścian na niebiesko ma długą tradycję, dlatego ta kolorystyka doskonale sprawdzi się we wnętrzach klasycznych. Ponieważ należy ona do grupy kolorów chłodnych równie dobrze będzie prezentowała się w nowoczesnych wnętrzach. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany kolor farby będzie dobrze wyglądał w naszym wnętrzu, przed zakupem puszki czy dużego pojemnika warto w pierwszej kolejności kupić tester danego odcienia. Jest to niewielkie opakowanie farby (w saszetce lub małym pojemniczku) o pojemności zazwyczaj nieprzekraczającej 50 ml, którym można wykonać próbę kolorystyczną we wnętrzu. Takie testery kosztują niewiele, dlatego, jeśli nie jesteśmy zdecydowani na jeden kolor farby, można zakupić testery w kilku odcieniach, pomalować nimi fragmenty ściany i podjąć decyzję patrząc, na pomalowaną już na dany kolor powierzchnię.

NEUTRALNE KOLORY NA ŚCIANACH

neutralne kolory na ścianachOkreśla się je jako obojętne kolory farb  - odcienie te również należą do grupy bardzo modnych kolorów. To szarości, brązy, beże, biele i czernie.

 

Wiele barw neutralnych ma związek z naturą i należą do tej samej tonacji kolorystycznej.

 

Za neutralne uznaje się również kolory takich materiałów sztucznych jak np. szkło, metal czy cement. W parze z kolorami naturalnymi budują harmonijne kompozycje, bardzo stonowane i nieagresywne. Tworzą doskonałą bazę dla wnętrz, których wystrój często zmieniamy, gdyż mogą być punktem wyjścia zarówno dla aranżacji klasycznej jak i nowoczesnej.

BIEL NA ŚCIANACH NA NOWO

Obok bardzo silnego trendu kolorowych ścian coraz częściej wracamy do bieli. Pomieszczenia pomalowane białą farbą wydają się optycznie większe. Biel budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Używana dzisiaj biel, nie ma nic wspólnego z klasyczną zimną bielą, która na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie chłodu i braku przytulności. Dziś producenci farb oferują odcienie bieli z nutką wanilii, kremu, piasku, jaśminu. Kolory takich farb nazywane są nierzadko off-white lub złamana biel. Takie odcienie bieli na ścianach dodają wnętrzu szlachetności. Pozwalają też w bezpieczny sposób zestawiać różne kolory i elementy wyposażenia.

Dodano: 09-08-2013