Klamki i zamki (22/53)

Drzwi i okna (odc. 22 - 22 )
Opinii 1
Klamka pełni nie tylko funkcję użytkową ale również ozdobną. Zastosowanie odpowiedniego jej rodzaju uzależnione jest od pomieszczenia w którym będziemy ją instalować. Instalacja odpowiedniego zamka również dyktowana jest przeznaczeniem i umiejscowieniem drzwi. Zobacz jakie rozwiązania odpowiadają Twoim potrzebom.
Ważne przed zakupem
Ważne przed zakupem
Kupując klamki do domu, należy zwrócić uwagę na rozstaw zamka, czyli odległość między trzpieniem a środkiem zamka. Są dwa standardy – 72 mm i 92 mm.
Rodzaje szyldów
Rodzaje szyldów
Do drzwi zewnętrznych należy wybrać klamkę z szyldem na wkładkę „yalowską”, do drzwi wewnętrznych - szyld pod klucz lub gładki, bezkluczowy. Do drzwi łazienkowych przeznaczone są klamki, w których szyld ma pokrętło.
Zamek
Zamek
Drzwi zewnętrzne muszą być wyposażone w zamek, czyli mechanizm zabezpieczający. Dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa można zamontować dodatkowy zamek zewnętrzny.
Poziom zabezpieczeń
Poziom zabezpieczeń
Przy wyborze zamka i wkładki należy kierować się klasą bezpieczeństwa. Drzwi o podwyższonej odporności na włamanie powinny być wyposażone w zamki i wkładki klasy C.
Liczba zamków
Liczba zamków
Maksymalna liczba zamków w drzwiach zewnętrznych to trzy, większa liczba może osłabić ich konstrukcję. Jeden zamek powinien być klasy C, drugi może mieć niższą klasę B. Trzeci służy tylko do zamykania i otwierania drzwi.
Dodano: 01-03-2012