Klamki do drzwi

Opinii 5

Klamki mogą występować w komplecie z drzwiami, jednak wówczas są to modele najprostsze i mało efektowne. Zazwyczaj trzeba je dokupić, co ma wiele zalet – możemy dobrać klamkę do stylu drzwi, aranżacji wnętrza oraz naszego gustu. Klamka to taki niewielki detal, którym można również dodać klasy nawet niezbyt ciekawym czy urodziwym drzwiom.

MATERIAŁY I WZORY

Wybór akcesoriów pozwoli zaspokoić gust każdego, zarówno pod względem materiałów, z których wykonuje się klamki jak i kształtów. Mogą być stalowe, mosiężne, niklowane, chromowane, pokryte lakierem proszkowym a nawet powleczone złotem. Wykonuje się je także ze szkła lub kryształu. Coraz częściej łączy się w jednej klamce różne materiały np. rozeta czy szyld są stalowe, a uchwyt drewniany, porcelanowy lub wykonany z żywicy. Najbardziej popularne są klamki wykonane z aluminium, dzięki nowoczesnym metodom nakładania powłok zewnętrznych, do złudzenia mogą przypominać wykonane z materiałów bardziej szlachetnych klamki chromowane, niklowane czy mosiężne. Często też uchwyt i szyld może różnić sposób wykończenia np. jeden element jest błyszczący, a drugi szczotkowany lub satynowany. Bardzo eleganckie są także klamki z uchwytem częściowo chromowanym, a częściowo np. niklowanym. Można też kupić klamki z insertami (wstawkami) z np. kryształków. Dobór klamek ułatwi także ich niezwykle bogate wzornictwo. Najwięcej zwolenników mają klamki z bardzo prostym kształtem uchwytów opartym na planie wydłużonego prostokąta, łuku oraz kuli i elipsy. Ich zaletą jest ponadczasowość i uniwersalność. Zwolenników mają także formy bardziej awangardowe z uchwytami w kształcie kropli lub bez wypełnienia np. w kształcie delikatnej ramki czy drabinki. Nadal dużym powodzeniem cieszą się klamki stylizowane na wzory historyczne, klasyczne. Ich uchwyty przyjmują linie faliste, zdobią je ornamenty. Bez problemu dobierzemy je więc do stylu wnętrza oraz do znajdujących się w nim pozostałych elementów, na przykład okuć meblowych.

WAŻNA BUDOWA

Decydując się na wybór klamki, należy zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Ważnym elementem jest typ tarczy, czyli szyldu. Najczęściej spotykane typy szyldu to szyld pełny (podłużny), rozeta (okrągłe lub kwadratowe), WC, wkładka oraz klucz. Mogą być one prostokątne (podłużne), okrągłe, kwadratowe, zazwyczaj są wówczas dwuelementowe oraz jednoelementowe podłużne. Bardzo modne dzisiaj szyldy typu rozeta składają się z okrągłej lub kwadratowej tarczy połączonej z uchwytem. Do klamek z szyldem typu rozeta można dokupić rozetę powtarzającą kształt tarczy, w której znajduje się otwór na klucz lub pokrętło z zamkiem WC. Można też kupić klamki osadzone na tarczach okrągłych bądź kwadratowych w komplecie z rozetą na klucz. Klamki z szyldem podłużnym są masywniejsze, bardziej widoczne na płaszczyźnie drzwi. W klamkach z tego typu szyldem uchwyt jest zespolony z tarczą z uchwytem na klucz lub zamek WC (jeśli to szyld WC lub klucz). Kupując klamkę z tego typu szyldem, musimy znać rozstaw otworów zastosowanego w drzwiach zamka. Zwróćmy uwagę na to, czy klamki są wyposażone w sprężyny po obu stronach. Podnoszą one znacznie komfort otwierania i zamykania drzwi. Okucie obciążone sprężyną sprawia, że klamka po jej naciśnięciu całkowicie powraca do pozycji wyjściowej. Klamki ze wspomaganiem sprężyn są nieco droższe. Nadal wielu zwolenników mają również klamki bez wspomagania, choć brak sprężyny utrudnia powrót uchwytu do podstawowej pozycji. Większość klamek wyposażona jest w elementy do montażu na drzwiach o grubości od 4 do 6 cm. Oczywiście można też dobrać klamki do drzwi grubszych. Klamki najczęściej montuje się na śruby przelotowe lub wkręty.

ELEMENT DRZWI I DETAL WE WNĘTRZU

Dobierając klamki najbezpieczniej jest wybrać takie same do wszystkich drzwi w domu czy mieszkaniu – zwłaszcza jeśli wszystkie są widoczne na tym samym poziomie. Zasada unifikacji pozwoli nam uniknąć estetycznego chaosu. Jeśli nie kupujemy klamek w tym samym czasie i będziemy je dokupować, warto zapamiętać nie tylko model, ale też rodzaj wykończenia. Ten sam model może mieć kilka rodzajów wykończenia.

Dodano: 27-11-2013