Podkłady pod podłogi pływające – jak wybrać najlepszy podkład?

Opinii 17

Panele podłogowe tworzą tzw. ppodłogę pływającą, czyli posadzkę nie związaną trwale z podłożem. Między nimi a podłożem znajduje się wolne miejsce wypełnione powietrzem, przez co dźwięki nie są dobrze absorbowane. Z tego względu – niezależnie od tego, jaką grubość paneli się wybierze – należy zadbać o odpowiednia izolację akustyczną paneli – służą do tego specjalne elastyczne podkłady podłogowe, które układa się pod posadzką z paneli. Ich zadaniem jest również niekiedy niwelowanie nierówności podłoża, stanowią one także dodatkową izolację termiczną, są też amortyzatorem, którym sprawia, że cienkie panele nie będą się uginały podczas stąpania po nich.

Na co zwrócić uwagę wybierając podkład pod podłogę pływającą?

podkłady pod podłogi pływająceWybierając materiał podkładowy, który dobrze wyciszy panele podłogowe należy zwrócić uwagą na jego grubość oraz porowatość. Im będzie on grubszy i bardziej porowaty, tym lepiej wytłumi dźwięki. Nie należy jednak przesadzać z grubością podkładu - nie powinien być on grubszy niż 7-8 mm, gdyż podczas chodzenia po grubo zaizolowanej podłodze, panele mogą się uginać.

Materiał nie powinien być uszkodzony. Nie warto też ulec pokusie niskiej ceny, która niestety zwykle przekłada się na słabą jakość i niedostateczne parametry materiału.

 

 

Mata korkowa pod panele

Korek to materiał naturalny, a więc i ekologiczny. Mata korkowa pod panele dobrze tłumi przenoszone dźwięki i izoluje termicznie. Ten typ podkładu ma zazwyczaj 2 mm grubości – są więc stosunkowo cienkie. Z tego względu sprawdza się dobrze tylko na w miarę równym podłożu.

Podkład pod podłogę pływającą z płyt ekologicznych

Produkuje się je rozdrobnionego, a następnie sprasowanego drewna. Są ekologiczne i bardzo dobrze izolują akustycznie. Zawdzięczają to swej porowatej strukturze oraz stosunkowo dużej grubości, która może wynosić od 5-7 mm. Taka grubość sprawia, że z powodzeniem mogą być stosowane do niwelowanie niewielkich nierówności podłoża.

 

 

Gąbka pod panele

To jeden z najbardziej popularnych podkładów pod panele, niestety często niezbyt skuteczny. Pianka ma zazwyczaj grubość 2-3 mm, słabo izoluje dźwięki, z czasem może się niszczyć. Jej zaletą jest natomiast niska cena. Podejmując decyzję o jej zakupie warto wybierać materiał sprawdzonych producentów, który nie będzie się tak szybko ugniatał.

 

 

Podkład pod podłogę pływającą XPS

Płyty podkładowe z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) dobrze izolują akustycznie i termicznie. Jeśli zastanawiasz się, jaki podkład pod panele podłogowe na ogrzewanie wodne sprawdzi się najlepiej – to Twoje rozwiązanie. Płyty mogą mieć grubość 3-7 mm, dzięki czemu układa się je także na nierównych podłożach. Takie podkłady mają często rowki, które wpływają na poprawę izolacyjności akustycznej (płyty układa się rowkami w dół). Są odporne na wilgoć. Masz też pewność, że gdy wybierzesz ten podkład pod panele, ogrzewanie podłogowe będzie działało bez problemów: wydajnie i bezpiecznie.

Układanie podkładu pod panele podłogowe

Przed układaniem podkładu podłogowego należy upewnić się, że podłoże betonowe, cementowe lub gipsowe jest wystarczająco suche, równe oraz czyste. Następnie potrzebna Ci będzie folia paraizolacyjna pod panele.


Jak układać ten materiał? Pamiętaj, by wybrać folię grubości minimum 0,2 mm, układaną z 20-centymetrowym zakładem. Uchroni ona panele przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do ich uszkodzenia.


Brzegi folii łączy się taśmą klejącą. Folię wywija się przy ścianach na wysokość minimum 3 cm. Na tak zabezpieczonej powierzchni można rozpocząć układanie podkładu. Płyty podkładu podłogowego powinny być układane na mijankę, z przesunięciem ok. 50 cm. Układa się je prostopadle do kierunku ułożenia paneli. W przypadku mat podkładowych ich układanie powinno być przeprowadzane pod kątem 45° w stosunku do paneli podłogowych.

 

płyta korkowapianki podkładowepłyta podkładowa

Dodano: 07-08-2013
Uaktualniono: 02-04-2020