Jaki klej do parkietu?

Opinii 0

Drewniana posadzka będzie efektowna tylko wówczas, gdy zostanie fachowo położona. Niezbędna jest też wiedza dotycząca wyboru odpowiedniego kleju, dopasowanego do danego parkietu.

KLEJ DYSPERSYJNY

Będzie dobry do układania modnych obecnie mozaik drewnianych, a także tradycyjnego parkietu, składającego się z małych deszczułek. Występuje w wersji jedno- i dwuskładnikowej, przy czym druga jego wersja jest silniejsza – bardzo szybko i mocno wiąże. Można spotkać ją pod nazwą kleju proszkowego. Decydując się na ten produkt należy sprawdzić, czy nasza klepka nie jest wyprodukowana z drewna o tendencji do pęcznienia, takiego jak np. buk. To rozwiązanie dla parkietu stabilnego (np. dębowego). Poleca się go również do drewna egzotycznego o dużej zawartości olejków naturalnych (np. teak, iroco, ipe). Pamiętajmy, że klej dyspersyjny sprawdzi się na podłożu takim, jak jastrych cementowy, czy płyty wiórowe, ale nie należy go stosować na wylewce anhydrytowej.

KLEJ ROZPUSZCZALNIKOWY

Jego największym atutem jest to, że można go stosować na każdym rodzaju podłoża. To dobry wybór, jeśli zdecydujemy się na parkiet z surowca krajowego. Nie zawiera wody, więc sprawdzi się przy układaniu wrażliwych na wilgoć gatunków drewna, czyli brzozy, grabu, jesionu, czy buku. Będzie odpowiedni do przyklejenia posadzki składającej się z małych elementów – na większe jest zbyt mało elastyczny. Niestety nie jest to klej zbyt trwały i ma dużą zawartość substancji lotnych, dlatego coraz rzadziej się go używa.

KLEJ POLIURETANOWY JEDNOSKŁADNIKOWY

Zarówno większe jak i mniejsze elementy parkietu będą trwale przymocowane do podłoża dzięki jednoskładnikowemu klejowi poliuretanowemu. Sprawdzi się on przy posadzce mozaikowej, klepce, deskach parkietowych, parkietach warstwowych i litych, a nawet bruku drewnianym. Jego główną cechą jest wysoka elastyczność. Polecany jest do stosowania na ogrzewanie podłogowe. Cechuje go łatwość aplikacji. Na jego wyschnięcie trzeba dłużej poczekać.

KLEJ POLIURETANOWY I POLIURETANOWO-EPOKSYDOWY DWUSKŁADNIKOWY

Jeśli mamy do pokrycia posadzką dużą przestrzeń, warto wybrać klej dwuskładnikowy. Zarówno poliuretanowy jak i poliuretanowo-epoksydowy są przeznaczone do każdego gatunku drewna. Nie ma znaczenia czy planujemy położyć drobną klepkę, czy duże deski – efekt będzie tak samo dobry i trwały. Jak nazwa wskazuje kleje te składają się z dwóch elementów: masy i utrwalacza, które trzeba połączyć przed samym procesem układania posadzki. Uważajmy, by nie pobrudzić nim drewna – jest trudny do usunięcia.

KLEJE HYBRYDOWE POLIMEROWE I SILANOWE

To nowoczesne kleje, które mogą być stosowane na podłożach cementowych, anhydrycie i drewnie. Mają tak dobrą przyczepność, że niektórzy producenci polecają je do stosowania bez gruntowania podłoża. Nadają się do każdego rodzaju drewna i formy parkietu. Będą dobre do przytwierdzenia klepki, mozaiki, lameli, parkietu przemysłowego, desek i warstwowych parkietów lakierowanych. Są bardziej elastyczne od kleju dwuskładnikowego, a nakłada się je tak łatwo jak jednoskładnikowe. Szybko wiążą, nie są szkodliwe dla zdrowia i drewna, a na dodatek łatwo je usunąć z polakierowanej powierzchni. Uwaga! Pamiętajmy, że wybierając chemię niezbędną do wykonania trwałej posadzki, należy korzystać z produktów tego samego producenta i tej samej marki. Nie warto też oszczędzać i decydować się na nieznane preparaty – koszt poprawek może przewyższyć cenę produktów renomowanej firmy. Zwróćmy uwagę na informacje na kleju: jak długi jest czas wiązania, na jaką powierzchnię wystarcza opakowanie i do klejenia jak długich deszczułek czy desek jest przystosowany, a także jak wcześnie można zacząć obciążać podłogę.

 

Dodano: 27-11-2013