Jaką farbę wybrać do malowania ścian?

Opinii 0

Co kryje się w puszcze z farbą?

Jeszcze kilkanaście lat temu tajniki malarskie znane były głównie rzemieślnikom w zawodzie malarz-tapeciarz. Oni doskonale wiedzieli jak przygotować farbę do użycia, a przede wszystkim jak dobrze wykonać prace malarskie. Obecnie farby do malowania ścian i inne wyroby lakierowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie. Niemal każdy i w każdej chwili może kupić odpowiedni dla siebie produkt – farbę.

 

Przeznaczenie farb do malowania ścian

farby do malowania ścian i sufitówMało kto zdaje sobie sprawę, że farby zalicza się do grupy materiałów budowlanych, które najczęściej wybiera się zarówno w pracach remontowych, jak i pracach wykończeniowych nowych, czy starych budynków, domów i mieszkań. Dzieje się tak, ponieważ malowanie jest najprostszym, najszybszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na samodzielne wykończenie powierzchni – podłoża.

 

Niezależnie od klasyfikacji budynku np.: mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe, użyteczności publicznej lub niskie, wysokie, wysokościowce farby i inne wyroby lakierowe zawsze znajdują zastosowanie. Wystarczy spojrzeć na budynek z perspektywy jego konstrukcji, która złożona jest z różnych części i ich elementów pokrytych powłokami np.:

 

  • Części nośne: fundamenty, ściany, stropy, słupy;
  •  

  • Części nienośne: ściany działowe, ściany osłonowe, elementy wykończenia wnętrz (tynki, stolarka, instalacje budowlane, posadzki, systemy różnych rodzajów izolacji, różne elementy dekoracyjne – cokoły, listwy, kolumny.

 

 

Jaką farbę wybrać, by była ona najlepsza?

wybór najlepszej farby do ścianWskazanie najlepszej farby do malowania ścian z jednej strony jest proste, a z innej trudne. Proste dlatego, że najlepiej wybierać np. farby do ścian dobrze kryjące, matowe, odporne na zabrudzenia i o najdłuższym okresie trwałości. Trudne dlatego, że nie każde miejsce przeznaczenia farby wymaga użycia farby o najwyższych własnościach. Poniższy schemat ułatwi dobranie najlepszej farby:

 

1. Wybierz farbę, której główne przeznaczenie odpowiada docelowemu miejscu zastosowania. Zwróć uwagę, które podłoża lub funkcje farby są wymienione w pierwszej kolejności, one najczęściej wskazują główne przeznaczenie farby.

 

2. Wybierz kolor i stopień połysku powłoki (opcjonalnie efekt dekoracyjny). Upewnij się, że dane własności dekoracyjne dostępne są w zakresie docelowej farby.

 

3. Wybierz trzy najważniejsze dla Ciebie własności fizyko-chemiczne (tj. cechy – benefity farby). Zwróć uwagę na kluczowe cechy dobrej farby:

 

  • Łatwość nanoszenia (aplikacji) tzn. odpowiednia konsystencja (tiksotropowa), szybkie schnięcie i mocne krycie.
  •  

  • Bardzo dobrą przyczepność do malowanej powierzchni.
  •  

  • Trwałą powłokę tzn. odporną na czynniki eksploatacyjne, które występują w miejscu użytkowania (np.: mechaniczne, atmosferyczne, biologiczne, chemiczne).

 

Jeżeli odszukałeś i wybrałeś farbę, która spełnia Twoje oczekiwania upewnij się, że masz właściwe narzędzia malarskie. Wówczas możesz być pewny, że cel i efekt malowania zostanie osiągnięty.

Dodano: 24-10-2017