Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Opinii 0

Aby czuć się w domu komfortowo, w pomieszczeniach powinna panować nie tylko odpowiednia temperatura. Nie mniej ważna jest jakość powietrza – szczególnie w okresie panującego smogu. Powinno być ono przejrzyste, wolne od pyłów i nieprzyjemnych zapachów. Aby zapewnić sobie taki efekt, warto sięgnąć po oczyszczacze powietrza.

Powietrze w domu – co wpływa na jego jakość?

oczyszczacze powietrzaW trosce o oszczędzanie energii, nasze domy czy mieszkania są coraz bardziej hermetyczne. Montujemy w nich szczelne okna i drzwi, stosujemy grubą warstwę izolacji termicznej, a także likwidujemy wszelkie drogi niekontrolowanego przedostawania się powietrza przez przegrody zewnętrzne.

 

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te działania są słuszne. Jednak w takich budynkach wzrasta stężenie substancji zanieczyszczających powietrze, co wpływa niekorzystnie nie tylko na komfort przebywania w pomieszczeniach, ale także na nasze zdrowie.

 

Na jakie zanieczyszczenia jesteśmy narażeni? To kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni, zanieczyszczenia chemiczne wydzielane przez materiały budowlane i wyposażenie wnętrza. Także my sami wydychamy dwutlenek węgla, a codzienne czynności, np. pranie, gotowanie czy kąpiel, są źródłem sporej ilości wilgoci w postaci pary wodnej. W okresie zimowym duże ryzyko dla zdrowia (także w domu) niesie smog. Zawarte w nim pyły PM2,5 oraz PM10 mogą być przyczyną groźnych chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

 

Porada eksperta

 

Nie da się jednak całkowicie zlikwidować źródeł zanieczyszczeń. Jednak w trosce o jak najlepszą jakość powietrza w naszych domach warto zamontować oczyszczacz powietrza.

 

 

Oczyszczacz powietrza – zasada działania

oczyszczacz powietrza ME 1522Zadaniem oczyszczaczy powietrza jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu. Odbywa się to poprzez zassanie powietrza, a następnie odfiltrowanie zanieczyszczeń. Skutkuje to wypuszczeniem do pomieszczenia oczyszczonego już powietrza. Niektóre urządzenia pracują jako oczyszczacze selektywne – wychwytują z powietrza przede wszystkim alergeny, inne natomiast (w zależności od zastosowanych filtrów) są bardziej wszechstronne – potrafią wyeliminować również zapachy, a nawet dym tytoniowy.

 

Sposób działania urządzenia w dużej mierze uzależniony jest od stopnia zaawansowania sprzętu. 

 

  • Standardowe oczyszczacze powietrza - oczyszczanie powietrza polega na przepuszczeniu go przez oddzielne lub zespolone części filtracyjne. Często jest to gąbka, filtr węglowy, filtr HEPA. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są jonizator lub wkład zapachowy.

 

  • Nowoczesne oczyszczacze powietrza - są to urządzenia, które bazują na zaawansowanych technologiach. Przejawia się to m.in. w zastosowaniu bardziej rozbudowanych systemów filtrowania – mogą składać się nawet z 7 różnych warstw. Niektóre oczyszczacze powietrza nie mają filtrów, lecz zostały wyposażone w specjalną komorę TSS, w której dochodzi do spalenia mikroorganizmów zawieszonych w powietrzu.

 

Porada eksperta

 

Najlepiej postawić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Chociaż jest to urządzenie przenośne, to nie działa tak, że od razu po włączeniu oczyszcza powietrze – potrzebuje to tego czasu.

 

 

Rodzaje filtrów w oczyszczaczach powietrza

Komplet filtrów HEPA METROXNa rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza różniących się między sobą zastosowanymi filtrami. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze.

 

  • Filtr tkaninowy – zatrzymuje największe zanieczyszczenia (cząsteczki kurzu, sierść zwierząt, włosy, bakterie), które nie trafiają do bardziej zaawansowanych filtrów. Dzięki temu przedłużają ich żywotność. 
  • Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Absorbery) – występuje w wielu wariantach: H14, H13, H12, E11 i E10. Zastosowana technologia pozwala na wyłapywanie cząsteczek o wielkości powyżej 0,3 µm. Dlatego dobrze sprawdzają się m.in. w przypadku pochłaniania bakterii, pleśni, roztoczy kurzu, pyłu węglowego, sierści, pigmentów farb. Najskuteczniejsze w działaniu są filtry H13 (skuteczność ponad 99,95%) i H14 (skuteczność ponad 99,995%).
  • Filtr węglowy – odpowiada m.in. za pochłanianie zapachów. Efektywnie usuwa także lotne związki organiczne np. benzopireny. Węgiel aktywny znajdujący się w filtrze reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, które osadzają się na jego powierzchni.
  • Filtr elektrostatyczny – skuteczny w zwalczaniu mikroskopijnych pyłów, m.in. PM2,5 i alergenów. Pozwala na zneutralizowanie szkodliwych pyłów zawieszonych, które mogą dostawać się do dróg oddechowych i krwioobiegu. 
  • Filtr wodny – część zanieczyszczeń zostaje zatrzymanych w wodzie – co wymuszą częstą jej wymianę. Wodne oczyszczacze mają stosunkowo niską skuteczność w wychwytywaniu mikroskopijnych pyłów.
  • Filtr fotokataliczny – skuteczny w zwalczaniu alergenów, bakterii i wirusów.

 

W okresie jesienno-zimowym przydają się oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem powietrza. Nawilżacz może wytwarzać mgiełkę z pary wodnej (w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego) lub parę, podwyższając wilgotność powietrza w pomieszczeniu (jest to istotny parametr dla wydajnego funkcjonowania organizmu ludzkiego).

 

Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone są również w dodatkowy filtr jonowy, emitujący do powietrza korzystne dla zdrowia jony ujemne, które łączą się z jonami dodatnimi (mniej korzystnymi, np. kurz i alergeny). W ten sposób powstają duże, ciężkie cząstki – nie unoszą się one w powietrzu, tylko opadają na posadzkę.

 

Niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia lampy UV. Promieniowanie niszczy szkodliwe mikroorganizmy (bakterie, wirusy czy grzyby). Jednak jest to raczej zbędne udoskonalenie, gdyż zastosowane w oczyszczaczach filtry skutecznie wyłapują tego rodzaju mikroorganizmy.

 

Porada eksperta

 

Filtry należy co jakiś czas wymieniać, gdyż osadzają się na nich zanieczyszczenia. Samo umycie wodą – nawet najbardziej dokładne – nie wystarczy. Wymianę filtrów należy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Jednak w dużej mierze uzależnione jest to od jakości powietrza, częstotliwości używania urządzania, jak i zaleceń producenta co do danego modelu.

 

 

Jak dobrać oczyszczacz powietrza do pomieszczenia?

oczyszczacz powietrza ME 1523Zastanawiasz się, jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Przede wszystkim urządzenie musi być dostosowane do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracowało. Wydajność oczyszczacza, czyli ilość czystego powietrza emitowana do pomieszczenia w ciągu 1 godziny (wyrażony w m3/h) umożliwia porównanie urządzeń o różnej mocy.

 

Oczyszczacz powietrza powinien mieć taką wydajność, aby w ciągu godziny był w stanie czterokrotnie przefiltrować całą objętość powietrza w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że dobieramy oczyszczacz do danego pomieszczenia, a nie całego domu. Żadne urządzenie nie poradzi sobie z dużą powierzchnią podzieloną na kilka pomieszczeń.

 

W niektórych urządzeniach intensywność oczyszczania regulowana jest płynnie, natomiast w innych kilkustopniowo. Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy może pracować w trybie ciągłym, inne muszą odpoczywać co kilka godzin.

 

Oczyszczacze powietrza mogą mieć różne kształty, a ich wysokość to kilkadziesiąt centymetrów. Nie są ciężkie – zwykle ważą od 2 do 8 kg. Możemy je postawić na podłodze lub powiesić na ścianie. Trzeba pamiętać, że oczyszczacze powietrza z jonizatorem muszą być ustawione minimum 1 m od telewizora czy komputera.

 

Porada eksperta

 

Oczyszczacze powietrza emitują hałas. Jego poziom zależy od budowy urządzenia. Decydując się na oczyszczacz do sypialni, wybierzmy model o poziomie hałasu maksymalnie 35 dB (porównywalny z szumem laptopa), a najlepiej poniżej 30 dB. Wiele oczyszczaczy ma specjalny tryb działania (tryb nocny) umożliwiający jego możliwie ciche działanie.

 

 

Dodatkowe udogodnienia w oczyszczaczach powietrza

Oprócz pokrętła regulującego intensywność pracy (albo regulacji elektronicznej), oczyszczacze powietrza wyposażone są najczęściej w kontrolki wymiany filtrów. Niektóre urządzenia mają także wskaźniki poziomu emitowanego hałasu, a bardziej zaawansowane technologicznie sprzęty – wskaźniki poziomu zanieczyszczenia powietrza (informują zarówno o jakości powietrza, jak i samoczynnie dostosowują swoją wydajność do stopnia zanieczyszczenia) oraz czujnik ruchu (gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, urządzenie włącza się automatycznie). Dostępne są również oczyszczacze zdalnie sterowane za pomocą pilota. Niektóre mają także timer, dzięki któremu będziemy mogli ustawić czas pracy. Urządzenia mogą być również wyposażone w czujnik światła i automatyczną regulację jasności wyświetlacza.

 

Oczyszczacz powietrza to dobry sposób na uzyskanie zdrowszego powietrza w najbliższym otoczeniu. Nie warto jednak ograniczać się wyłącznie do samego sprzętu. Wsparciem dla funkcjonalności oczyszczacza może być własny ekosystem. Kompozycja roślin o właściwościach oczyszczających powietrze zwiększy wydajność procesu oczyszczania i sprawi, że przebywanie w mieszkaniu będzie jeszcze przyjemniejsze i zdrowsze. Tworząc domowy ekosystem, weź pod uwagę takie rośliny jak: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, begonia, sansewieria czy dracena obrzeżona.

Dodano: 12-02-2019