Jak uszczelnić cieknący dach z papy?

Opinii 0

Dachami z papy często pokryte są garaże, przybudówki, budynki gospodarcze, a nawet domy jednorodzinne. Taki dach bywa jednak niewystarczająco trwały. Podczas wiosennego przeglądu może okazać się, że przecieka, a wówczas konieczne jest uszczelnienie za pomocą nowej warstwy papy lub specjalnego uszczelniacza. Jak zrobić to samodzielnie i jakie narzędzia warto posiadać?

Płaski dach z papy

Dach z papy – charakterystyka

Dachy z papy termozgrzewalnej to bardzo tanie rozwiązanie – papa tego typu jest mniej kosztowna niż dachówka ceramiczna, blachodachówka i gonty. Mimo to jest wytrzymała i trwała. Dobrze izoluje wodę (jest przeciwwodna i przeciwwilgociowa). Nadaje się jednak tylko na płaskie dachy oraz na te o kącie nachylenia nie większym niż 2-15%. Nie stosuje się jej na bardziej spadzistych powierzchniach, gdyż nie jest odporna na ciepło i przy dużych temperaturach mogłaby spływać z dachu.

Rura wentylacyjna na dachu z papy

Co może prowadzić do nieszczelności dachu z papy?

Papa termozgrzewalna może długo utrzymywać się na dachu w dobrym stanie, jednak konieczne jest regularne sprawdzanie, czy nie doszło do uszkodzeń i szybkie ich usuwanie. Szczególnie warto sprawdzać jej stan na dachach po zimie i po lecie — nie jest bowiem odporna ani na wysokie, ani na zimne temperatury. W wyniku mrozów mogą pojawiać się na niej pęknięcia. Z kolei w lecie zagrożeniem dla jej dobrego stanu są upały. W wyniku wysokich temperatur papa może ulec stopieniu, a jej warstwa może stawać się nierównomierna. Mogą pojawić się również prześwity.

 

Wśród możliwych usterek wymienia się:

 

 • pęcherze – najczęściej pojawiają jeśli pokrycie zostało niestarannie wykonane lub położone w nieodpowiednich warunkach pogodowych. Tworzą się, gdyż pod papą zbiera się para wodna. Nieduże pęcherze można łatać za pomocą mas i pap bitumicznych;

 • fałdowania – pojawiają się z powodu wysokich temperatur, kiedy papa spływa. Sfałdowane fragmenty należy zerwać i położyć świeżą warstwę;

 • uszkodzenia mechaniczne – mogą być spowodowane niefachowym wykonaniem lub niestarannym położeniem papy. Niektóre można łatać, ale jest to rozwiązanie tymczasowe. Lepiej właściwie położyć nową warstwę;

 • pęknięcia – pojawiają się głównie po zimie. Można je łatać papami bitumicznymi. Jednak z czasem liczba łat może stanowić zbyt duże obciążenie dla dachu, dlatego przy większej ilości pęknięć lepiej jest zerwać starą warstwę i położyć nową. Dokładne zlokalizowanie ubytków i pęknięć na dachu z papy może być jednak dość trudne — często zdarza się, że woda kapie z innego miejsca niż otwór. Woda może wnikać pod warstwę papy przez otwór i przesiąkać, przemieszczając się w zupełnie inne miejsce.

Jak uszczelnić dach z papy?

Małe ubytki, takie jak pęcherze oraz pęknięcia można łatać lub uszczelniać za pomocą mas bitumicznych i uszczelniaczy do dachów. Zanim jednak rozpocznie się uszczelnianie, powinno się oczyścić uszkodzoną przestrzeń i usunąć wszelkie luźne elementy. Można to zrobić za pomocą myjki ciśnieniowej. Należy jednak pamiętać, że przed samym uszczelnieniem konieczne jest przeschnięcie powierzchni, dlatego taki sposób oczyszczania można wybrać tylko przy wysokich temperaturach (<20 stopni C). W innym wypadku powierzchnię trzeba po prostu zamieść lub odkurzyć.

 papa termozgrzewalna na ulach

 • jeżeli nie doszło do przecieku, można przejść do wgrzania łaty z plastycznej masy bitumicznej. Do tego kroku potrzebna jest nie tylko papa bitumiczna, lecz także wałek i palnik do pap. Łatę z papy można przykleić też lepikiem asfaltowym (na gorąco lub na zimno). Klej najlepiej jednak kłaść po zdarciu uszkodzonego fragmentu (może nie trzymać dobrze przy kładzeniu na starą papę);

 • jeżeli jednak powstał przeciek, należy przeciąć na końcach szczeliny pęknięcie w poprzek osi papy, tak by zapobiec dalszemu powiększaniu ubytku. Następnie trzeba zlokalizować pęknięcie betonowej płyty. To trudne zadanie, bo naciek może być zlokalizowany niebezpośrednio pod powstałą szczeliną. Gdy jednak znajdziemy już miejsce przecieku, musimy je osuszyć i trwale pokryć uszczelniaczem, wciskanym bezpośrednio w szczelinę. Następnie na długości całego otworu (z dodatkowym marginesem ok.0,5 m) przykleić łatę z pasa papy;

 • jeżeli ubytek powstał przy kominie, można użyć specjalnego uszczelniacza do kominów. Uprzednio upewnić się jednak, że przy kominie nie ma nie tylko zanieczyszczeń, ale i smarów, olejów, rdzy, farby malarskiej itp. Jeśli takie zanieczyszczenia się pojawiają, trzeba je zeskrobać. Przestrzeń następnie odtłuścić (np. za pomocą benzyny ekstrakcyjnej) i spłukać wodą.

Kiedy należy wymienić dach z papy na nowy?

Jeżeli nastąpiło fałdowanie, pojawiło się duże pęknięcie, uszkodzenie mechaniczne lub otwór, należy zerwać starą warstwę papy i położyć nową. Wymiana może być konieczna także w sytuacji, gdy dach jest łatany już kolejny raz i znajduje się na nim dużo łat. To dodatkowy ciężar dla dachu, który może go zbytnio obciążać i uszkodzić, dlatego z czasem warto zerwać połataną powierzchnię i położyć nową warstwę na całości powierzchni.

Jak położyć nową warstwę papy?

Przede wszystkim warto pamiętać, by:

 

 • papy nie układać przy zbyt niskiej temperaturze – zwykle minimalna to ok. 5 stopni Celsjusza. Temperatura może być niższa, o ile rolki papy były wcześniej przechowywane w temperaturze powyżej 20 stopni i wnoszone na dach bezpośrednio z tego ciepłego pomieszczenia.

 • nie remontować dachu przy dużej wilgotności — pracy nie należy zaczynać na powierzchni zawilgoconej czy oblodzonej, a także podczas opadów deszczu i śniegu czy też silnego wiatru. Może to wpłynąć na jakość położonej papy i pojawianie się bąbli lub usterek.

 • przygotować bezpieczne miejsce pracy, odpowiednią odzież roboczą i sprzęty ochronne oraz przeciwpożarowe. Należy pamiętać o posiadaniu gaśnicy – przy wykonywaniu prac metodą zgrzewania jest ona konieczna. Warto mieć ze sobą także koc gaśniczy oraz pojemniki z wodą i piachem. Na wszelki wypadek można wyposażyć się także w apteczkę ze środkami na oparzenia.

 • przygotować sprzęty zgrzewające – wałek i palnik do pap.

 

Używanie palnika do kładzenia nowej warstwy papy

Po zerwaniu starej warstwy papy należy oczyścić dach. Następnie trzeba dokonać oględzin detali dachowych, czyli np. świetlików, kominów, ozdobników.

Jak przymocować papę?

 • Mechanicznie – w tym celu używa się wkrętów z szerokimi podkładkami. Metoda wybierana przy bardziej spadzistych dachach.

 • Zgrzewaniem – poszczególne rolki traktujemy palnikiem lub zgrzewarką na zakładkach, w ten sposób poszczególne płaty papy scalają się ze sobą. Metoda sprawdza się najlepiej na dachach płaskich.

 


Krok 1. Ocena nachylenia dachu – jeśli jest on płaski lub nachylony nieznacznie, należy układać pasy papy równoległe do okapu. Jeśli nachylenie jest większe (15-20%), wówczas trzeba kłaść je prostopadle do okapu. Dzięki temu nie zaczną się zsuwać przy zgrzewaniu lub montowaniu na wkręty.

 


Krok 2.
W przypadku użycia papy termozgrzewalnej, należy zacząć od warstwy podkładowej. Przed zgrzewaniem trzeba rozwinąć rolkę, wykonać zakładki do środka (ok. 12-15 cm) po obu stronach pasa papy. Kolejny krok to podgrzanie palnikiem (należy zacząć od miejsca, gdzie znajdują się zakładki).

 


Krok 3. Po ułożeniu pierwszego pasa, kolejne należy układać z zakładką o szerokości 8-10 cm (wzdłuż) i zakładką poprzeczną 12-15 cm. Należy wykonywać je zgodnie z kierunkiem spływu wody, by ułatwić jej późniejsze usuwanie z dachu.

 


Krok 4. Po wystudzeniu pierwszych rolek, warto upewnić się, czy ich zgrzewy są poprawne. Jeśli zgrzewy są nieprawidłowe lub niestaranne, należy po odchyleniu papy ponownie podgrzać ją i skleić.

 


Krok 5. Po warstwie podkładowej należy położyć warstwę nawierzchniową w analogiczny sposób. By pozbyć się nadmiernych zgrubień na zakładkach, polecane jest odcięcie pod kątem 45% narożnika z każdego pasa znajdującego się na spodzie zakładek.

Czym konserwować dach z papy?

Oględziny dachu warto robić co najmniej co 2-3 lata. Po takim czasie mogą pojawić się rysy i ubytki. Nawet jeśli ich nie ma, konserwowanie dachu z papy termozgrzewalnej powinno odbywać się średnio co 5 lat. Po takim czasie wymaga on środków zwiększających trwałość, które mogą wydłużyć jego żywotność nawet o kolejne 5 lat. Czym konserwować dach z papy termozgrzewalnej? Istnieją specjalne masy, które tworzą na nich powłokę ochronną i zapobiegają pękaniu i szkodliwemu działaniu temperatur.

 

Jeśli pojawiają się drobne spękania, można wykorzystać masy:

 

 • dyspersyjne - hydroizolujące, dobrze trzymające się nawet na dużych spadkach, nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska, bezpieczne dla warstw ocieplenia ze styropianu;

 • asfaltowo-gumowe – gęstopłynna pasta, która ma właściwości pozwalające jej utrzymywać się na dużych spadkach, izoluje przed wodą i wilgocią;

 • emulsyjne – tania i szybka metoda uszczelniania na zimno, stosowana do odświeżania powierzchni i przywracania im utraconych właściwości warstw ścieralnych;

 • preparaty bitumiczne – na bazie gumy i kauczuku. Tworzą twardą powłokę ochronną.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym uszczelnić dach z papy?

- Najlepiej robić to uszczelniaczami dachowymi. W tym celu dobrze posłużą preparaty bitumiczne, dyspersyjne lub asfaltowo-gumowe.

 

Jaką papę wybrać na dach?

- Najczęściej na dach wykorzystuje się papy termozgrzewalne. Układa się je dwiema warstwami (podkładową i nawierzchniową). Ich kurczliwość ma wpływ na dobrą szczelność pokrycia dachowego oraz odporność na wilgoć. Nadaje się do położenia również na deskach.

 

Ile kosztuje naprawa dachu z papy?

- W przypadku samodzielnej pracy, w koszt wliczyć należy jedynie ceny materiałów i narzędzi. Sama papa to ok. 13 zł za metr, a palnik do papy kosztuje od ok. 50 do ok. 300 zł. Cena pracy fachowca przy naprawie dachu z papy ok. 26 zł za metr. W cenę należy wliczyć ewentualne zrywanie starej powierzchni papy ok. 18 zł za metr.

 

Czym zabezpieczyć dach z papy?

- Produktów do zabezpieczania dachu z papy należy szukać wśród mas emulsyjnych. To one przywracają właściwości powierzchni ściernych.

 

Dodano: 21-04-2021
Uaktualniono: 19-05-2021