Jak usunąć zabrudzenia po pracach wykończeniowych?

Opinii 0

Wbrew pozorom to nie podczas ciężkich robót, a w trakcie prac wykończeniowych można się najbardziej ubrudzić. Wykorzystywane są wtedy plamiące środki, które mogą nie tylko pobrudzić, lecz także zniszczyć poplamioną powierzchnię. Pozbycie się ich wymaga konkretnych działań. Jak usunąć te zabrudzenia?

 silikonowanie futryny w domu

Silikon, pianka montażowa, żywica, klej – to tylko część wyjątkowo brudzących środków, które w każdej sytuacji mogą zanieczyścić np. świeżo położoną podłogę. Na szczęście większość zabrudzeń można usunąć, wystarczy znać sprawdzone sposoby

Wykończeniowe BHP

Ryzyko zabrudzeń łatwo zminimalizować, stosując się do przyjętych zasad BHP. Profesjonaliści muszą przestrzegać przepisów, które znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych. Znajdują się tam zapisy, które odnoszą się m.in. do wymogów odzieży ochronnej czy niezbędnych zabezpieczeń, jakie muszą zostać zastosowane w przypadku konkretnych robót lub prac na wysokości.

 

W kontekście powstawania różnego rodzaju zabrudzeń ważny jest np. stan techniczny narzędzi, którymi posługują się budowlańcy. Wystarczy niesprawny pistolet do silikonu, żeby ten wyciekł, brudząc wszystko dookoła. Równie ważne jest też utylizowanie zużytych materiałów, np. puszek po farbie. Gromadzenie ich wokół stanowiska pracy zwiększa ryzyko rozlania resztek zawartości.

Jak usunąć zabrudzenia po pracach wykończeniowych?

Każdy ze środków chemicznych, które mogą doprowadzić do zabrudzeń, wymaga odmiennego działania. Niektóre plamy można usunąć domowymi sposobami, inne wymagają profesjonalnych środków czystości.

Jak usunąć zabrudzenia z silikonu?

Silikon wykorzystuje się nie tylko przy pracach wykończeniowych, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak się go pozbyć, kiedy pobrudzi kafelki lub ścianę. Jeśli silikon trzeba wytrzeć z gładkiej powierzchni, np. płytek ceramicznych, wystarczy szmatka nasączona płynem do naczyń. Jeśli masa zdąży zaschnąć, należy ją zeskrobać. Jeżeli jednak problem pojawił się na chropowatej powierzchni, często jedynym rozwiązaniem okazuje się użycie rozpuszczalnika do silikonu. Warto go mieć w domu, np. kiedy trzeba wymienić lub uzupełnić silikon w wannie czy kabinie prysznicowej.

Jak usunąć zabrudzenia z żywicy?

Żywica to wyjątkowo niewdzięczna substancja, która może poważnie zabrudzić nie tylko ubrania. Na szczęście w kontakcie z niektórymi środkami rozpuszcza się lub odkleja od powierzchni. Dużą rolę odgrywa w tym przypadku temperatura. Plama z żywicy podgrzana np. suszarką staje się bardziej plastyczna. Wtedy można użyć acetonu albo roztworu spirytusu i terpentyny w proporcjach 3:1. Dobrze sprawdza się także gorąca woda, która trochę rozpuszcza żywicę.

Tynkowanie ściany zewnętrznej

Jak usunąć rdzę?

Metal z ogniskiem rdzy można wyczyścić zarówno domowymi sposobami, jak i przy użyciu profesjonalnych środków. Wśród tych pierwszych prym wiedzie ocet, który jest wyjątkowo skuteczny w usuwaniu korozji. W przypadku niewielkich przedmiotów dobrym rozwiązaniem jest zamoczenie zardzewiałej rzeczy w occie i pozostawienie jej np. na noc. Z rdzą dobrze radzi sobie również soda oczyszczona. Można też zastosować profesjonalny środek odrdzewiający. Najpopularniejsze, takie jak WD-40, nie tylko usuwają rdzę, ale też smarują metalową powierzchnię.

Jak usunąć zabrudzenia z pianki montażowej?

Jedną z podstawowych właściwości pianki montażowej jest błyskawiczny wzrost jej objętości. Dlatego bardzo często powstaje nadmiar, który może pobrudzić sąsiadujące powierzchnię. Zaschniętą piankę najłatwiej zeskrobać, kiedy jednak spadnie na nierówną powierzchnię, niezbędny będzie środek do usuwania pianki poliuretanowej. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą, a następnie nałożyć pędzlem lub szmatką na brudne miejsce. Po chwili można już wytrzeć brud do czysta.

Jak usunąć kamień?

Nawet nowe metalowe elementy mogą szybko pokryć się warstwą kamienia. Wystarczy niewielka ilość twardej wody, żeby np. na armaturze pojawił się charakterystyczny nalot. Wśród domowych sposobów najpopularniejsze są mieszanki wody z octem oraz wody z sodą oczyszczoną i kwaskiem cytrynowym. Można zrobić z nich okłady, a mniejsze przedmioty zanurzyć i pozostawić na kilka godzin. Alternatywę stanowią specjalne środki lub tabletki odkamieniające.

Jak usunąć zabrudzenia ze smaru?

Kolejnym brudzącym środkiem jest smar. Tłuste plamy są wyjątkowo nieestetyczne. Tradycyjnym domowym sposobem zwalczania smaru jest użycie masła, które należy nałożyć na plamę, odczekać 15 minut, a następnie wyczyścić ją ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Popularnym środkiem na zabrudzenia ze smaru jest pasta BHP do mycia rąk. Oprócz higieny dłoni doskonale radzi sobie także z plamami na innych powierzchniach.

Jak usunąć zabrudzenia z kleju?

Podczas prac wykończeniowych klej jest często wykorzystywanym środkiem. W trakcie klejenia masa czasami wycieka i trzeba ją jak najszybciej usunąć. Jeśli jest płynna, wystarczy szmatka, natomiast do zaschniętego kleju niezbędne będą mocne środki chemiczne. Do czyszczenia niewielkich zabrudzeń wystarczy aceton, który skutecznie rozpuści zaschnięty klej. Można go wytrzeć szmatką. Warto mieć na wyposażeniu uniwersalny zmywacz do różnych typów klejów.

 

Stosunkowo łatwo zmyć np. klej do tapet. Wystarczy trochę ciepłej wody z płynem do naczyń. Klej do płytek wymaga silniejszych środków. Pomoże spirytus salicylowy lub rozcieńczony aceton. Można też spróbować benzyny ekstrakcyjnej, jednak należy uważać, by nie uszkodzić czyszczonej powierzchni.

Klej do płytek

Jak usunąć zabrudzenia z oleju na kostce brukowej?

Czyszczenie kostki brukowej to częsty problem w trakcie prac wykończeniowych. Malowanie elewacji, wymiana okien czy inne remonty mogą doprowadzić do poważnych zabrudzeń przydomowego chodnika czy tarasu z kostki. Warto mieć wtedy myjkę ciśnieniową, która w połączeniu ze specjalnym płynem poradzi sobie z większością zabrudzeń. Skuteczny jest również środek do czyszczenia kamienia 3 w 1, który przeznaczony jest do usuwania oleju, tłuszczu oraz sadzy z kamiennych powierzchni.

Jak usunąć zabrudzenia z fugi?

Podczas nakładania fugi pomiędzy płytki tworzy się niemały bałagan. Co więcej, nowoczesne fugi są bardzo trwałe i zwykła woda z płynem do naczyń nie wystarczy. W tym celu niezbędne okazują się specjalistyczne środki chemiczne do usuwania fug. Zazwyczaj trzeba je rozcieńczyć z wodą, a następnie dokładnie nałożyć na zabrudzenie. Należy przy tym uważać, żeby środek nie dostał się do fugi między płytkami, ponieważ to miejsce również rozpuści.

Jak usunąć zabrudzenia z bejcy do drewna?

Podczas renowacji drewnianych mebli bejcą łatwo można poplamić przydomowy taras lub podłogę. Jeśli bejca zdąży wyschnąć, niezbędny może okazać się profesjonalny żel, którym pokrywa się zabrudzoną powierzchnię. Jeśli czyszczenie odbywa się w zamkniętym pomieszczeniu, należy je wywietrzyć, ponieważ żel wydziela substancje chemiczne. Niektóre bejce są jednak wodorozcieńczalne - wtedy wystarczająca może okazać się jedynie ciepła woda.

Jak usunąć zabrudzenia z akrylu?

W sprzątaniu po pracach wykończeniowych bardzo pomocny może okazać się specjalistyczny środek do usuwania zabrudzeń po farbach, gruntach i tynkach. Preparat wystarczy zmieszać z wodą, a następnie nałożyć na zabrudzenie przy pomocy szmatki. W przypadku bardziej uporczywych plam trzeba zostawić kompres ze środkiem na kilka minut, a następnie wytrzeć powierzchnię do czysta.

Jak usunąć zabrudzenia z farby lateksowej?

Farba lateksowa cieszy się dużą popularnością ze względu na łatwość czyszczenia powierzchni, które są nią pomalowane. Struktura farby jest odporna na mycie wodą czy płynem do naczyń. Jednak kiedy podczas malowania powstaną zabrudzenia z farby lateksowej, wszystkie te atuty zamieniają się w problem. Jeśli powierzchnia, na której powstała plama jest wytrzymała, można zastosować rozpuszczalnik lub aceton.

Jak usunąć zabrudzenia z Unigruntu?

W przypadku popularnego Unigruntu od razu warto sięgnąć po profesjonalne środki czyszczące. Sprawdzą się również środki do usuwania zabrudzeń cementowych.

 

Jak zabezpieczyć ręce i twarz podczas prac wykończeniowych?

Podczas prac wykończeniowych często korzysta się ze środków chemicznych, które mają toksyczny skład. Dlatego niezwykle ważne jest zabezpieczenie rąk oraz twarzy. Na dłonie należy założyć solidne rękawice robocze. Do precyzyjnych zadań niezbędne będą rękawiczki powlekane nitrylem. Z kolei na twarz należy założyć maseczkę z filtrem.

szlifowanie ściany

Jaki rodzaj odzieży ochronnej wybrać do prac wykończeniowych?

Specjalistyczna odzież ochronna BHP wykonana jest z grubych, plamoodpornych materiałów. Popularne spodnie na szelkach nie będą zsuwać się podczas pracy, a do licznych kieszeni można schować niezbędne narzędzia.

 

Do prac ze środkami chemicznymi najskuteczniejszy będzie kombinezon, który szczelnie ochroni całe ciało. Dobrze mieć też solidne obuwie z grubą podeszwą, która ułatwia poruszanie się po każdej nawierzchni, a także chroni przed urazami mechanicznymi.

Zobacz, o co pytają nasi klienci

Czym zmyć silikon sanitarny?

- Świeżą plamę silikonu sanitarnego można wyczyścić płynem do naczyń. Na zaschnięte plamy niezbędny będzie rozpuszczalnik do silikonu.

 

Jak zmyć piankę montażową domowymi sposobami?

- Piankę montażową można usunąć przy pomocy zmywacza do paznokci. Zawiera on aceton, który rozpuszcza substancję.

 

Jak zmyć rdzę z ubrania?

- W kontakcie z tkaniną ocet może być zbyt mocny, dlatego lepiej zastosować kwasek cytrynowy lub fluorek potasu

 

Jakie są uniwersalne środki czyszczące?

- Z wieloma rodzajami zabrudzeń poradzą sobie środki do usuwania zabrudzeń po farbach, gruntach i tynkach. Przydatna będzie też pasta BHP, której można używać nawet do mycia rąk.

 

Dodano: 22-12-2020
Uaktualniono: 22-12-2020