Jak ukryć nieestetyczny grzejnik?

Opinii 4

Produkowane obecnie grzejniki przybierają coraz bardziej dekoracyjną formę. Często w ogóle trudno skojarzyć je z charakterystycznym dla nich wyglądem, jednak cena takich modeli jest jeszcze dość wysoka. W powszechnym użyciu dominują nie zawsze efektowne grzejniki płytowe. Jeszcze mniej estetyczne są stare grzejniki żeliwne nadal często spotykane w naszych domach i mieszkaniach. Ich wygląd nie musi jednak szpecić pomieszczeń, wystarczy tylko zastosować je odpowiednią maskownicą.

 

Dzięki takiej osłonie nawet najmniej efektowny grzejnik może stać się elementem dekorującym wnętrze. Do wyboru mamy osłony grzejnikowe wykonane między innymi z blachy stalowej, szkła, płyt gipsowo-kartonowych czy drewna. Maskownica grzejnika powinna być wykonana z materiału perforowanego, co zapewni właściwą cyrkulację powietrza przez ażurowe otwory. Niezależnie od tego z jakiego materiału będzie wykonana przesłona, należy zadbać, o to by zawór termostatyczny grzejnika został umieszczony na zewnątrz maskownicy. Najprościej i najmniej kosztowny będzie zakup gotowej osłony grzejnikowej – wykonane na zamówienie są znacznie droższe.

MDF – IDEALNY MATERIAŁ NA MASKOWNICĘ

Dużym powodzeniem cieszą się obudowy grzejnikowe wykonane z drewnopochodnych płyt MDF. To płyty z włókien drzewnych, które charakteryzuje bardzo wysoka wytrzymałość, duża gęstość, a także jednorodny skład. Te cechy sprawiają, że płyta jest łatwa w obróbce - podatna na cięcie, nawiercanie, frezowanie, a więc takie kształtowanie, które umożliwia nadanie maskownicy pożądaną formę, niekiedy bardzo wymyślną.

 

Ponieważ powierzchnia płyty MDF jest bardzo gładka i jednorodna można ją lakierować, foliować a także fornirować, co pozwala nadać wierzchniej warstwie maskownicy szlachetny wygląd. Dużą zaletą maskownicy wykonanej z MDF jest to, że zachowuje ona swój pierwotny wygląd i nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury. Jej montaż nie powoduje również dużych strat wydajności cieplnej – mieszczą się one w granicach 1%.

MASKOWNICA Z MDF - EFEKT ESTETYCZNY

Bogate wzornictwo i kolorystyka maskownic z płyt MDF na pewno pozwolą zmienić każdy grzejnik w ciekawy element wystroju wnętrza. Do dyspozycji mamy maskownice w odcieniach bieli, szarości, brązu, beżu - ich stonowana kolorystyka dodaje wnętrzom charakteru spokojnej elegancji.

 

Ażurowe otwory w osłonie mogą mieć kształt kół, wydłużonych prostokątów, rozrzuconych pałeczek, pop-artowskich geometrycznych wzorów. Fantazyjne wycięcia w maskownicy dodatkowo uatrakcyjniają efektowne żłobienia, które sprawiają że osłona grzejnikowa zyskuje trzeci wymiar.

WYGODNY MONTAŻ

Do gotowych maskownic wykonanych z MDF trzeba dokupić ułatwiający instalację osłony zestaw montażowy. Umożliwia on założenie maskownicy w ciągu kilku minut. Równie łatwy jest demontaż osłony grzejnikowej. Taki zestaw jest uniwersalny i można go stosować, gdy chcemy zasłonić grzejnik każdego typu – zarówno płytowy jak i żeliwny. Montaż maskownicy ułatwia również niezbyt duża waga takiej osłony (5,5 -6 kg).

Dodano: 29-11-2014