Jak chronić się przed smogiem? Sposoby oczyszczania powietrza

Opinii 0

Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera 48 tysięcy Polaków. Choć rząd wprowadza odpowiednie przepisy mająca na celu ograniczenie emisji pyłów zawieszonych, a władze kolejnych rejonów kraju wcielają w życie uchwały antysmogowe, warto pomyśleć o ochronie własnego mieszkania przed zanieczyszczonym powietrzem.

Co to jest smog?

smogTermin smog wziął się z połączenia dwóch angielskich słów: „smoke” i „fog”, oznaczających odpowiednio „dym” i mgłę”. Jest to zjawisko atmosferyczne, objawiające się unoszącą się w powietrzu chmurą zanieczyszczeń.

 

Głównym powodem występowania smogu jest emisja pyłów i gazów, pochodzących ze spalin samochodowych, zakładów przemysłowych czy spalania węgla w piecach. Pojawia się przede wszystkim nad dużymi miastami, ze względu na występujące w tych miejscach duże skupisko powodujących smog czynników.

 

Bezwietrzna pogoda, znaczne zamglenie i zagłębienie terenu to czynniki, które sprzyjają tworzeniu się tego niekorzystnego dla zdrowia zjawiska.

 

 

Normy powietrza i stan alarmowy

Chcąc sprawdzić poziom smogu, należy zmierzyć stężenie dwóch rodzajów znajdujących się w powietrzu pyłów, które różnią się wielkością cząsteczek: PM10 oraz PM2,5. Średnica tych pierwszych wynosi ok. 10 µm (mikrometrów), natomiast w przypadku drugich, nie jest większa niż 2,5 µm. Oba składają się z mieszaniny substancji znajdujących się w powietrzu. Wśród nich mogą pojawić się składniki toksyczne, takie jak metale ciężkie, dioksyny czy węglowodory aromatyczne. Bardziej niebezpieczny dla zdrowia jest pył PM2,5. Łatwo przedostaje się do pęcherzyków płucnych i naczyń krwionośnych. Może powodować wiele chorób układu oddechowego, stany zapalne spojówek oraz błony śluzowej nosa i gardła.

 

Jakość powietrza obrazuje sześciostopniowa skala, obrazująca zagęszczenie szkodliwych pyłów:

 • > 20 µm – bardzo dobre,
 • 21-60 µm – dobre,
 • 61-100 µm – umiarkowane,
 • 101-140 µm – dostateczne,
 • 141-200 µm – złe,
 • > 200 µm – bardzo złe,
 • > 300 µm – alarm smogowy.

 

Dopuszczalna norma dobowej emisji pyłów zawieszonych w powietrzu wynosi 50 µm/m3. Jeśli przekroczy wartość 200 µm/m3, informacja ta musi być podana do publicznej wiadomości, natomiast w przypadku przekroczenia 300 µm/m3, niezalecane jest przebywanie na wolnym powietrzu.

 

Źródła powstawania smogu oraz sposoby ich eliminacji

smogSmog w równym stopniu powodują pojazdy mechaniczne i piece, służące do ogrzewania mieszkań. W miastach zdecydowanie większą rolę odgrywają samochody. Zanieczyszczenia produkowane przez auta pochodzą przede wszystkim z rur wydechowych. Powstają też poprzez tzw. pylenie wtórne, czyli wskutek wzbijania się w powietrze znajdujących się na jezdni zanieczyszczeń, które zostają wprowadzone w ruch pod wpływem przejeżdżającego samochodu.

 

Drugą główną przyczyną powstawania smogu są piece węglowe. Zanieczyszczone powietrze to skutek spalania w kotłach niskiej jakości węgla czy nawet śmieci. Rząd i samorządy starają się z tym walczyć, wprowadzając ustawy antysmogowe mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz innych szkodliwych związków. Trzeba będzie również przykładać większą wagę do nabywanego paliwa. Z obrotu zniknie węgiel niesortowany oraz niespełniający norm jakościowych.

 

 

Metody zapobiegawcze walki ze smogiem

Problem smogu nie daje spokoju mieszkańcom dużych miast. Dopóki władze nie wypracują odpowiedniej polityki antysmogowej, każdy powinien samodzielnie zadbać o swoje zdrowie. W tym celu pomocne okażą się oczyszczacze powietrza, maski antysmogowe, a nawet rośliny doniczkowe. Na czym polega ich działanie?

 • Maski antysmogowe

   

  smogPrzed szkodliwym działaniem pyłów P2,5 oraz P10 nie uchronią maseczki budowlane czy chirurgiczne. Żeby zabezpieczyć się przed niekorzystnym wpływem skażonego powietrza, należy sięgnąć po profesjonalną maskę antysmogową.

   

  Tego typu akcesoria wyposażone są w specjalne filtry o standardzie HEPA, które są w stanie wyłapać niemal 100 procent znajdujących się w powietrzu pyłów. Niektóre posiadają również filtr węglowy, zabezpieczający przed tlenkami azotu czy siarki.

 •  

 • Oczyszczacze powietrza

   

  smogOczyszczanie powietrza w domu jest koniecznością zwłaszcza wtedy gdy przebywają w nim dzieci lub osoby starsze, czyli osoby bardziej podatne na nieprzyjazne warunki atmosferyczne.

   

  Działanie oczyszczaczy polega na zasysaniu powietrza do środka, przepuszczeniu go przez szereg znajdujących się we wnętrzu filtrów, a następnie wydmuchaniu z powrotem, w dużo lepszej wersji, niemal zupełnie pozbawionej szkodliwych substancji. Wysokiej klasy oczyszczacze powietrza dzięki wbudowanym, profesjonalnym trójwarstwowym filtrom, są w stanie zatrzymać blisko 100% znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Filtr wstępny pochłania cząstki kurzu, HEPA eliminuje komórki grzybów, pierwotniaków i wirusów, zaś filtr węglowy usuwa z powietrza nieprzyjemny zapach.

   

  Tego typu urządzenia, zwykle posiadają jonizatory, które produkują jony ujemne i wysyłają je w powietrze w pomieszczeniu. Powoduje to, że jakość powietrza znacznie się poprawia, a co za tym idzie, ogólna kondycja przebywających w danym miejscu osób również. Dzięki temu, że oczyszczacze powietrza są w pełni zautomatyzowane, łatwo można sprawdzić jakiej jakości powietrze jest w danym momencie w pokoju: kolor czerwony oznacza mocno zanieczyszczone, fioletowy – średnio, zaś niebieski – w pełni czyste. Szybka ocena jakości powietrza pozwala dostosować urządzeniu odpowiedni tryb pracy, optymalny do aktualnej sytuacji. Zarówno nieco droższe maski antysmogowe z wymiennymi filtrami, jak i tańsze, jednorazowe egzemplarze.

 •  

 • Rośliny doniczkowe

   

  smogDo oczyszczania powietrza używane są głównie profesjonalne urządzenia. Można ten proces wspomóc również za pomocą naturalnych sposobów. Korzystne jest hodowanie w domu roślin doniczkowych. Im więcej jest ich we wnętrzu, tym lepiej. Już nawet trzy kwiatki są w stanie zmniejszyć stężenie toksycznych substancji w pomieszczeniu.

   

  Rośliny, które dobrze poradzą sobie z tym zadaniem, to : skrzydłokwiat, nerfrolepis, palma kencja czy dracena. Wyeliminowanie złej jakości kotłów oraz zmiana nawyków grzewczych to działania, które z pewnością okażą się skuteczne w walce ze smogiem. Jednak pozytywnych efektów nie należy spodziewać się od razu, a dopiero w dłuższej perspektywie. Tym samym, przynajmniej na razie, trzeba kontynuować samodzielną walkę z zanieczyszczonym powietrzem, chociażby za pomocą oczyszczaczy powietrza, masek antysmogowych czy roślin doniczkowych.

Dodano: 22-02-2017