Gładkie powierzchnie ścian

Opinii 0

Idealnie gładkie, równe powierzchnie ścian to marzenie niemal każdego inwestora. Podnoszą estetykę wnętrza, są dobrym tłem dla mebli, okażą się też niezbędne np., gdy chcemy pokryć ścianę cienką tapetą, fototapetą lub wyeksponować za pomocą oświetlenia zawieszone na niej obrazy. 

GŁADŹ W ROLI GŁÓWNEJ

Wygładzanie powierzchni ścian, a także sufitów to zadanie, z którym bardzo dobrze radzi sobie gładź gipsowa. Stosuje się ją wewnątrz pomieszczeń, zarówno podczas prac wykończeniowych, jak i remontowych. Gładź sprzedawana jest zazwyczaj w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z odpowiednią, wskazaną przez producenta na opakowaniu, ilością wody. W ten sposób uzyskuje się plastyczną masę, którą nanosi się na ściany za pomocą pacy. W sprzedaży znaleźć można również gotowe do użycia gładzie, sprzedawane w poręcznych wiaderkach. Nie wymagają one rozrabiania, co znacznie przyspiesza prace wykończeniowe lub remontowe. Gładź gipsowa służy przede wszystkim do wygładzania niedużych nierówności ścian, jako warstwa wykończeniowa chropowatych tynków. Może być również użyta w zastępstwie tynku. Jest to jednak możliwe jedynie w przypadku gładkich i równych powierzchni ścian – np. murowanych z silikatów na pełną spoinę czy prefabrykowanych ścian z betonu). Wyjątek stanowią gładkie i równe ściany z betonu komórkowego – w tym przypadku gładź nie powinna być nanoszona bezpośrednio na ten materiał, głównie z uwagi na jego sporą rozszerzalność - gładź mogłaby na nim popękać.

NIWELOWANIE NIERÓWNOŚCI ŚCIAN

Nierzadko zdarza się, że pokryte tynkiem, np. cementowo-wapiennym, ściany nie spełniają oczekiwań inwestorów pod względem gładkości. Wówczas warto sięgnąć po gładź gipsową. Zniweluje ona chropowatości oraz wynoszące kilka milimetrów odchyłki od pionu i poziomu, zakryje też drobne ubytki. Gładź nanosi się 2-3-milimetrową warstwą. Jeśli zajdzie taka potrzeba, gdy np. po nałożeniu, wyschnięciu i przeszlifowaniu warstwy gładzi okaże się, że powierzchnia ściany wciąż nie jest idealnie gładka, liczbę nakładanych warstw można zwiększyć. Trzeba jednak pamiętać, że kolejna warstwa musi być cieńsza od poprzedniej. Przed wykonaniem kolejnej warstwy należy odczekać aż pierwsza zwiąże i wyschnie. Aby uniknąć przestoju i skrócić tym samym czas prac, warto sięgnąć po gładź, którą nanosi się metodą „mokre na mokre” - kolejną jej warstwę nakłada się zanim poprzednia wyschnie. W ten sposób można też uzyskać gładką powierzchnię ścian bez konieczności ich żmudnego szlifowania, które jest niezbędne w przypadku tradycyjnych gładzi.

ŚCIANY DO REMONTU

Jeśli pod pacę idą stare ściany, warto zdecydować się na zastosowanie gipsu szpachlowego. Produkt ten bardzo dobrze sprawdzi się podczas uzupełniania różnych ubytków czy maskowania rys. Stosując gips szpachlowy można też wygładzić całe powierzchnie ścian. Gips sprzedawany jest w postaci suchej mieszanki, którą należy rozrobić z wodą według wskazań producenta.

NANOSZENIE GŁADZI GIPSOWEJ

Przed przystąpieniem do nakładania gładzi gipsowej konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono stabilne, suche i oczyszczone z kurzu czy innych zanieczyszczeń. Podłoża chłonne (np. tynki gipsowe) warto też wcześniej zagruntować. Odpowiednio rozrobioną gładź gipsową należy użyć w przeciągu 60 minut od jej rozrobienia - po rozpoczęciu wiązania nie będzie się ona nadawała do ponownego rozrobienia. W przypadku nanoszenia gładzi na duże powierzchnie dobrze jest rozplanować odpowiednio prace i przygotować jednorazowo ilość masy możliwej do zużycia w tym czasie. Gładź rozprowadza się na ścianie za pomocą nierdzewnej pacy, warstwą do 3 mm. Powinna być ona nanoszona pasami od dołu do góry. Podczas wygładzania pacę należy mocno dociskać do podłoża tak, aby gładź wypełniła wszelkie nierówności. Gdy warstwa gładzi zostanie już naniesiona jej nadmiar ściąga się z powierzchni ścian długą pacą (tzw. piórem). Gdy gładź zwiąże można przystąpić do szlifowania wykończonej nią ściany, w celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. W tym przypadku przyda się paca z siateczkowym papierem ściernym.

TEST NA GŁADKOŚĆ

Jeśli chcesz się upewnić, że pokryte gładzią gipsową ściany są idealnie gładkie może wykonać prosty domowy test. W tym celu odczekaj do wieczora i przygotuj lampkę, np. biurkową. Gdy wewnątrz pomieszczenia panuje półmrok oświetl ścianę lampką skierowaną na nią pod kątem (np. z boku). Światło uwidoczni wszelkie wady ściany - na ewentualnych nierównościach pojawi się światłocień.

Dodano: 15-10-2013